صفحه اصلي > پرونده ویژه 
تحول خانواده در ایران

تحول خانواده در ایران

مدت ها است که گزارش هایی درباره الگوهای نامتعارف از زندگی خانوادگی از جمله ازدواج سپید منتشر شده است. این پدیده که با عنوان زوج زیستی (Cohabitation) از آن نام برده می شود اغلب در بین کسانی که قبلا ازدواج ناموفق یا طلاق را تجربه کرده اند شایع تر است.
١٥:٥٧ - 1396/02/03

ادامه مطلب


سبک زندگی مردم قاره سبز

سبک زندگی مردم قاره سبز

چرا باید درباره مردم دنیا مطالعه کنیم؟ مطالعه زندگی مردم در دیگر نقاط دنیا کاری مثل سفر است؛ به ما نشان می‌دهد زندگی و دنیا چیزی بیشتر از آن است که ما فکر می‌کنیم. به ما نشان می‌دهد انسان‌هایی مثل ما به آنچه شاید برای ما دشوار باشد رسیده اند یا هنوز با بسیاری از دستاوردهای زندگی اجتماعی و فرهنگی ما فاصله دارند.
١٥:٢٨ - 1396/01/28

ادامه مطلب


زنان ایرانی چقدر هزینه آرایش می‌کنند؟

زنان ایرانی چقدر هزینه آرایش می‌کنند؟

آرایش صورت نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. خانم‌ها عکس‌ها و ویدئوهایی از صورت‌های نیمه‌آرایش‌شده خود به اشتراک می‌گذارند و آرایش‌کردن را حق خود و انتخابی شخصی می‌دانند و البته که این کار را صرفاً برای پوشاندن نقص‌های خود یا برای جلب توجه انجام نمی‌دهند.
١٧:٣٥ - 1396/01/14

ادامه مطلب


پرونده ویژه نوروز ۹۶

پرونده ویژه نوروز ۹۶

همتای واژه (عید ) در زبان های ایرانی ( جشن ) یا (یسن) است. از ریشه yazبه معنای ستایش ، نیایش و پرستش ( ایزد) به معنای ستایش شده و نیایش شده نیز از همین ریشه است. ( جشن) واژه ای ایرانی، مذهبی و بسیار كهن است. این واژه كه باری گران از معناها سنت های ویژه ایرانی را بر دوش دارد، در اصل عبارت بوده است از برپایی مراسم نیایش و سپاس به مناسبت رخداد یك پیروزی ، یك واقعه اجتماعی یا یك معجره آسمانی كه سودی برای اجتماع داشته باشد.
١٦:٤٢ - 1395/12/30

ادامه مطلب


زیـــر تیــغ زیبــایــی

زیـــر تیــغ زیبــایــی

این روزها دیدن چهره های دستکاری شده هنرپیشه ها آنقدر برایمان عادی شده است که ناخودآگاه زیبایی طبیعی هر بازیگری را هم به عمل های جراحی اش نسبت می دهیم. تعجبی هم ندارد. در کشوری که یکی از پیشتازان عمل جراحی زیبایی در دنیاست و ملاک های زیبایی طبیعی جای خودش را با عمل های پر خرج زیبایی عوض کرده است، ستاره ها هم با چهره های مصنوعی، شانس بیشتری برای تصاحب قلب مردم پیدا کنند! به خصوص این که آنقدر عمل زیبایی رایج شده که اگر کسی که پول دارد و در مرکز توجه است عمل نکند جای تعجب دارد! جالب اینجاست که بازیگران مرد هم از قافله عمل های جراحی زیبایی به ویژه بینی عقب نیفتاده اند.
١٨:٠٠ - 1395/12/01

ادامه مطلب


تغذیه سالم

تغذیه سالم

تغذیه مناسب را یکی از مهم‌ترین اجزاء سبک زندگی سالم است. اصلاح الگوی تغذیه و پرهیز از رفتارهای غذایی غلط، علاوه بر آنکه به تندرستی، قدرت بدنی، سلامت و بهداشت جسمی افراد یک جامعه منجر می‌شود، زمینه‌های شادی، لذت بردن از زندگی و سلامت روانی افراد را به همراه می‌آورد. افزایش سلامت جسمی و روانی جامعه کارآمد شدن هرچه بیشتر نیروی علمی، فرهنگی و اقتصادی را به دنبال دارد. از این رو می‌توان گفت تغذیه سالم با تأثیر مثبت بر سلامت جسمی و روانی به بهبود وضع اقتصادی و فرهنگی یک جامعه نیز یاری می‌رساند. از این رو با اختصاص پرونده ویژه این شماره به مسئله تغذیه بر آن شدیم تا مقدمات حرکت به سوی الگوی سالم غذایی و سبک مناسب تغذیه‌ای را فراهم سازیم.
١٤:٠٨ - 1395/10/03

ادامه مطلب


پرونده ویژه یلدا

پرونده ویژه یلدا

واژه يلدا سرياني (سورياني) و به معني ولادت خورشيد (مهر، ميترا) خداي پيمان و خداي راستي كه خدايي ايراني است تعلق دارد و روميان (يونان قديم) آنرا «ناتاليس اينويكتوس» يعني روز «تولد مهر شكست ناپذير» نامند. ريشه‌هاي يلدا در جشن‌هاي ديگرِ يونان باقي مانده که مهم‌ترين آنها جشن «ساتوران» يا (کيوان) است. بر اساس پاره‌اي اعتقادات، حضرت عيسي مسيح در اين شب به دنيا آمده است. اما ايرانيان اين شب را شب ميلاد ائمه مهر )ميترا( مي‌پنداشتند و به همين خاطر آنرا جشن گرفته، پايكوبي مي‌كردند و آتش مي‌افروختند. آنگاه، سفره‌اي رنگين كه «ميزد»(Myazd) نام داشت، مي‌گستردند. «ميزد» نذري يا وليمه‌اي بود كه غير از نوشيدني، گوشت، نان، شيريني، حلوا و آجيل (يا به گفته زرتشتيان، لرک (Lork از واجبات آن بود. افزون بر اين، آلات و ادوات نيايش مانند آتشدان، بخوردان، عطردان، بَرَسم (Barasm) و انواع ميوه‌ها در اين «ميزد» قرار داده مي‌شد.
١٤:٥٩ - 1395/09/29

ادامه مطلب


پرونده ویژه سواد رسانه

پرونده ویژه سواد رسانه

سواد رسانه‌ای (Media Literacy) در یک تعریف بسیار کلی عبارت است از یک نوع درک متکی بر مهارت که براساس آن می‌توان انواع رسانه‌ها و انواع تولیدات آن‌ها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد. این درک به چه کاری می‌آید؟ به زبان ساده، سواد رسانه‌ای مثل یک رژیم غذایی است که هوشمندانه مراقب است که چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه و یا اینکه میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد
٢١:٣٠ - 1395/09/11

ادامه مطلب2 3 4 5 صفحه بعدی >>

پربيننده ترين ها