صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ٩٩٦٥
تاريخ انتشار: ٠٥:٢٢ - 1396/04/26
تکرار آتناها
ضرورت ايجاد نظام آموزش جنسي متناسب از پيش‌دبستاني تا مقاطع دانشگاهي، اولين و مهم‌ترين قدم براي آغاز راه پيشگيري از چنين وقايع جانکاهي است. اين ضرورت مهم‌تر از آن است که بازيچه دعواهاي سياسي بي‌معنا قرار گيرد، اين آموزش به هر نام و عدد و شکلي ضرورت دارد. چند کودک ديگر بايد قرباني شوند تا مسئولان درک کنند؟
تکرار آتناها، آی سبک، سبک زندگی

زهرا افتخارزاده، مددکار اجتماعی در روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: آتنا، آتنا... از مؤسسه آتنا مخابره مى‌کنم: الهام، دختر هفت‌ساله‌اي که در مدرسه خودکشي کرد. از مدرسه با اورژانس اجتماعي تماس گرفته شد. يک هفته به اورژانس رفت و در پرونده درج شد که: «موردِ کودک‌آزاري جنسي توسط شوهرخاله قرار مي‌گيرد.»

باوجود اين شرايط، بعد از يک هفته ترخيص و تحويل مادر شد. پس از ٦ سال زماني که الهام ششم دبستان بود، به ما از طريق مدرسه معرفي شد، الهامي که مدرسه نمي‌آيد، وقتي که مي‌آيد از پدرش کتک خورده به شکلي که جاي‌جاي بدنش کبودي و زخم کمربند دارد و با طناب اقدام به آويختن خودش کرده، به شکلي که جاي طناب بر گلويش مانده است. به روايت الهام و تأييد مادر، پدري که از مادر طلاق گرفته و مصرف‌کننده است، به خانه مي‌آيد و به مادر و دختر تجاوز مي‌کند. بارها با ١١٠ تماس گرفته شده ولي آنها مداخله نکرده و عنوان کرده‌اند که: «وارد دعواي خانوادگي نمي‌شوند.» مادر شکايت کرده ولي دادگاه الهام را به پزشکي قانوني فرستاده و چون باکره بوده، پدر را تبرئه کرده است.

 به علت اختلال دوقطبي مادر و عدم توان براي مقاومت دربرابر آزارهاي پدر و وضعيت وخيم روحي الهام، با حکم «دفتر حمايت از کودکان و زنان دادگستري»، الهام به بهزيستي رفت. درحالي‌که هر هفته بهزيستي قصد تحويل دختر به پدر يا مادرش را داشت و هربار مددکار مؤسسه مجبور شد به دفتر حمايت رفته و يک‌بار ديگر از قاضي نامه بگيرد؛ تا جايي که به علت مراجعات مکرر و تهديدات پدر و مشتي که جايش بر در بخش «مددکاري مرکز نگهداري بهزيستي» باقي مانده بود، بهزيستي يک‌بار ديگر قصد تحويل دختر به پدر را داشت. اين‌بار خودم رفتم، مددکار مرکز گفت: «الهام خوب است، اينکه چيزي نيست، يک روز راضيه هشت‌ساله را آوردند که رنگ به چهره نداشت، انگار که جسد آورده بودند از فرط تجاوز و آزار پدر در برابر ديدگان مادر.

 يک سال اينجا ماند و مراکز جايي نداشتند تا اينکه آخرش پدر و مادر آمدند و او را بردند. چند ماه بعد که ديدمش، پرسيدم اوضاع چطور است؟

گفت: مثل قبل دوباره شروع شده آزارها و آزارها... .» اينجا در هر ساعتي که مي‌گذرد، آتناها هزاربار مي‌ميرند در الهام و راضيه و... در فقدان: آموزش‌هاي پيشگيري از آزار جنسي براي کودکان و والدين، قانون بازدارنده براي برخورد با کودک‌آزاري جنسي، فقدان بانک اطلاعاتي آزاردهندگان و نظارت و رصد آنان، فقدان نهادهاي حمايت‌گر قوى از کودک‌آزارديده، فقدان پيگيري‌هاي مناسب از سوي نهادهاي حمايتي پس از ترخيص کودک‌آزارديده و فقدان قانون کامل و مانع و جامع براي پيشگيري از کودک‌آزاري جنسي و حمايت از آزارديدگان به شکلي که کودک‌آزاري جنسي از نظر قانون، صرفا به عنوان ازبين‌رفتن پرده بکارت تعريف مي‌شود و از انواع کودک‌آزاري جنسي که مي‌تواند هر روز و هر ساعت روح کودک را بميراند، چشم‌پوشي مي‌شود.

ضرورت ايجاد نظام آموزش جنسي متناسب از پيش‌دبستاني تا مقاطع دانشگاهي، اولين و مهم‌ترين قدم براي آغاز راه پيشگيري از چنين وقايع جانکاهي است. اين ضرورت مهم‌تر از آن است که بازيچه دعواهاي سياسي بي‌معنا قرار گيرد، اين آموزش به هر نام و عدد و شکلي ضرورت دارد. چند کودک ديگر بايد قرباني شوند تا مسئولان درک کنند؟

برچسب ها:
کودک, کودک آزاری, جنایت,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها