صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ٩٩٥٢
تاريخ انتشار: ٠٦:٤٧ - 1396/04/24
تولید روزانه ۱۳ هزار تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور
مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها گفت: روزانه حدود ۱۳ هزار و ۴۱۱ تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور تولید می شود.
تولید روزانه ۱۳ هزار تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور، آی سبک، سبک زندگی

به گزارش آی سبک، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت مدیریت پسماند شهرهای ساحلی و اهداف و برنامه های سازمان شهرداری ها و دهیاری، با اشاره به اینکه  در حال حاضر جمعیت شهری و روستایی استان های ساحلی در حدود ۱۷ میلیون نفر است، گفت: سرانه تولید پسماند در استان های ساحلی به طور میانگین حدود ۸۰۸ گرم به ازای نفر در روز در شهرها و حدود ۵۷۷ گرم به ازای هر نفر در روز در روستاها است.

مسعود احمدی افزود: به طور میانگین، روزانه حدود ۱۳ هزار و ۴۱۱ تن پسماند در هفت استان ساحلی کشور تولید می شود که در حال حاضر حدود ۱۸ درصد از پسماندهای عادی تولیدی در استان های ساحلی بازیافت و مابقی یعنی حدود ۸۲ درصد زباله تولیدی دفن می شود.

احمدی ادامه داد: این در حالی است که میانگین کشور، حدود ۲۳ درصد بازیافت زباله و حدود ۷۷ درصد دفن است و البته در افق برنامه پنج ساله که از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ را در بر می گیرد، مصوب شده که این رقم به ۸۰ درصد بازیافت و در نهایت ۲۰ درصد دفن بهداشتی برسد.

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور خاطرنشان کرد: در افق این برنامه پیش بینی شده، در پایان برنامه شاهد جمع آوری حداقل ۳۰ درصد پسماندها به صورت تفکیک شده و ۶۰ درصد نیز به صورت مکانیزه باشیم. همچنین حدود ۷۵ درصد پسماند استان های ساحلی کشور به صورت تر و خشک بازیافت شود، حدود ۱۰ درصد پسماند به انرژی تبدیل شود و نهایتا ۱۵ درصد نیز دفن بهداشتی داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول، در سال ۹۵ مدیریت پسماند استان های ساحلی طی یک دستور کار ویژه در برنامه سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور قرار گرفت و به دنبال آن میزان تفکیک از مبداء در سال ۹۵ و نسبت به سال ۹۴ از ۳.۱۴ به ۶.۸ درصد، مکانیزاسیون جمع آوری از ۲۰ به ۲۵ درصد و بازیافت تر و خشک از ۳۵ به ۴۵ درصد افزایش داشت.

احمدی تاکید کرد: همین برنامه افزایشی در سال ۹۶ هم در دستور کار قرار دارد و پروژه ها با اولویت تفکیک از مبداء به عنوان اصل ساماندهی مدیریت پسماند در حال پیگیری است. همچنین زباله سوز نوشهر به عنوان نخستین زباله سوز در استان های ساحلی کشور، امسال افتتاح می شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور یکی از مهم ترین اقدام های صورت گرفته در این زمینه در دولت یازدهم را تصویب طرح جامع مدیریت پسماند استان های ساحلی در جلسه تیرماه سالجاری هیات دولت برشمرد و ابراز امیدواری کرد: پس از تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی، شاهد بر طرف شدن مشکل مدیریت پسماند در استان های ساحلی و کلانشهرها طی یک برنامه پنج ساله باشیم.

منبع: مهر

برچسب ها:
پسماند, محیط زیست, طبیعت,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها