صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ٧٤٠٥
تاريخ انتشار: ١٨:٣٦ - 1395/09/30
طلبه زیستن : پژوهشی مقدماتی در سنخ‌شناسی جامعه‌شناختی زیست‌طلبگی
از زندگی طلاب چه می‌دانیم؟ به راستی جامعه شناسی ایرانی از زندگی این قشر مهم اجتماعی چه اطلاعات روشمند و ساختاری در اختیار دارد؟ برنامه روزانه طلبه دارای چه اجزایی است؟

نویسنده:سلیمانیه، مهدی
ناشر: نگاه معاصر
تعداد جلد:۱
زبان: فارسی
سال چاپ: ۱۳۹۱
نوبت چاپ: اول
تعداد صفحات: ۲۰۴
شابک: ۶-۴۱-۵۷۴۷-۶۰۰-۹۷۸

گزارش کتاب:
از زندگی طلاب چه می‌دانیم؟ به راستی جامعه شناسی ایرانی از زندگی این قشر مهم اجتماعی چه اطلاعات روشمند و ساختاری در اختیار دارد؟ برنامه روزانه طلبه دارای چه اجزایی است؟ اجزای ثابت و متغیر این برنامه کدامند؟ رابطه آن با تغییرات تکنولوژیک چگونه است؟نوع رابطه طلاب با همسران‌شان در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی چگونه است؟ کتاب «طلبه زیستن» پژوهشی مقدماتی در سنخ شناسی جامعه ­شناختی زیست‌طلبگی است.
در کتاب طلبه زیستن پژوهشی مقدماتی در سنخ شناسی جامعه شناختی زیست طلبگی با یک مطالعه میدانی در زیست طلبه‌ها و نیز مصاحبه‌های عمقی، سبک زندگی این قشر از جامعه را بررسی کرده است. به طور مثال، زمان مطالعه، میزان مطالعه، نوع آثاری که طلبه‌ها مطالعه می‌کنند، وضعیت ملبس بودن طلاب به لباس روحانیت، سطح تحصیلات و وضعیت شغلی خانواده، انگیزه های ورود به حوزه های علمیه، میزان و نوع دسترسیشان به تکنولوژی­های ارتباطی، نگاه طلاب به مسائل زنان از جمله اشتغال و تعدد زوجات و برخی دیگر از وجوه زندگی طلاب از میان گفت‌وگو با آن‌ها استخراج شده است.
سؤالاتی که از طلبه‌ها در کتاب طلبه زیستن پژوهشی مقدماتی در سنخ شناسی جامعه شناختی زیست طلبگی پرسیده شده و سنخ شناسی به کار گرفته شده در این اثر می‌تواند چشم‌اندازی را از آینده این گروه اجتماعی به دست دهد. مهدی سلیمانیه با پژوهش خود در این اثر به برخی از پرسش‌های این حوزه پاسخ می‌دهد. کتاب از سه فصل با نام‌های کلیات، ویژگی‌های جامعه‌شناختی نمونه محصل علوم دینی، جمع بندی و نتیجه‌گیری تشکیل شده است. مهدی سلیمانیه در فصل نخست ابتدا به حوزه و طلبه در جایگاه کنشگری تأثیرگذار می‌پردازد و پرسش‌های اصلی و فرعی پژوهش و همچنین مفاهیم اساسی پژوهش را طرح می‌کند.
او در ادامه به مفهوم «محصل علوم دینی» یا طلبه و همچنین «مفهوم حوزه علمیه» می‌پردازد. سلیمانیه که در سراسر اثرش کوشیده از اصول روش تحقیق منحرف نشود، در ادامه فصل نخست به معرفی روش پژوهش خود و رویکرد کیفی می‌پردازد و نکات ضروری در مورد ماهیت و نتایج این پژوهش را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.
فصل دوم کتاب با عنوان «ویژگی‌های جامعه‌شناختی نمونه نوعی محصل علوم دینی» در واقع بدنه پژوهش است و از فصل‌های مختلف از جمله، وضع سنی طلاب، وضع تاهل، میزان مطالعه روزانه، طلبه شدن: انگیزه‌ها و سازوکار، طلاب و دانشگاه، تقلب تحصیلی در حوزه، طلاب و مساله زنان، طلاب و مساله اشتغال همسر و طلاب و مساله چند همسری تشکیل شده است. مولف در آخرین فصل به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری می‌پردازد.
کتاب "طلبه زیستن"، دومین جلد از سری کتاب­های "جامعه شناسی تشیع" است که با مقدمه  تحقیقی دکتر سارا شریعتی توسط انتشارات نگاه معاصر راهی بازار نشر شده است. شریعتی در مقدمه‌اش بر کتاب چنین نگاشته است: «جدا از داوری ارزشی در باب فاصله میان تصویر آرمانی و واقعیت اجتماعی، می‌توان مشاهده کرد که جایگاه و کارکرد اجتماعی روحانیت، امروزه بسیار گسترده‌تر از وظایف اجتماعی و واجب کفایی است و روحانیت به عنوان مرجعیت دینی، نیروی موثر سیاسی، نهاد اجتماعی، نظام آموزشی، سازمان اقتصادی و حتی منصب، شغل و حرفه در جامعه کنونی ما واقعیت دارد و در اغلب عرصه‌های زندگی اجتماعی حضور دارد.»

برچسب ها:
زندگی طلبگی,سبک زندگی, سبک زندگی اسلامی, زیست طلبگی, ,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها