صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ٣١٢٦
تاريخ انتشار: ١٢:١١ - 1395/03/09
دست در دست، ماهی مرده!
دست دادن انواعی دارد: دست‌دادن سلطه‌پذیر، دست‌دادن سلطه‌گر، دست دادن مثل یک مرد، دست دادن خردکننده انگشتان، دست دادن به روش دست سفت و کشیده، به روش گرفتن نوک انگشتان،‌ به روش کشیدن طرف مقابل، به روش سیاستمداران و بالاخره دست دادن به روش ماهی مرده!
دست در دست، ماهی مرده!

به گزارش آی سبک، سهم بسیاری از تعاملات بین فردی نه با واژه و جمله و گفتگو که با حرکات دست و سر و حالت چهره و در یک کلمه زبان بدن است نه زبان دهن! در این میان دست دادن به  عنوان یکی از حرکت‌های آغازین ارتباطی جایگاه ویژه‌ای دارد. دست دادن شاید چند ثانیه بیشتر طول نکشد؛ اما حرف‌های زیادی می‌تواند برای گفتن داشته باشد؛ تا آن‌جا که همان طور که امروزه در بسیاری از سازمان‌ها، دستگاه‌هایی هست که هویت افراد را با اثر انگشتشان معلوم می‌کنند، دست دادن نیز تا حد زیادی چنین کارکردی دارد؛ وقتی کسی دستش را دست کسی دیگری می‌‌گذارد، انگار دستش را روی اسکنر گذاشته است؛ زیرا از روی شیوه دست دادن او، شخصیت و احساس و دیدگاهش نسبت به خودش و دیگران با کمی دقت و تا حد زیادی معلوم می‌شود.

در آموزه‌های دینی نیز دست دادن دو مؤمن با همدیگر، مایه پاک شدن آن‌ها از گناهان و مشمول لطف الهی شدن و از بین رفتن کینه‌ها از دل‌ها معرفی شده و درباره شیوه اجرای مؤثر آن توصیه‌هایی شده است؛ برای مثال اینکه دست‌هایشان زود از هم جدا نشود و همراه با فشردن محبت‌آمیز دست‌ها باشد؛ ولی در حدی که آزاردهنده نشود.

این شیوه ارتباطی در فرهنگ‌های دیگر هم هست و تحلیل بامزه‌ای هم از آن می‌شود؛ مثلاً گفته‌اند که مصافحه یا دست دادن، یادگاری از زمان انسان غارنشین است. هر گاه که انسان‌های آن دوره با هم ملاقات می‌کردند، دست‌های خود را به هوا می‌بردند و کف دست خود را به هم نشان می‌دادند؛ تا خیالشان از هم آسوده شود که هیچ سلاحی در دست ندارند یا پنهان نکرده‌اند. با گذشت قرن‌ها، حرکت «کف دست در هوا» به کف دست روی قلب و انواع دیگر حرکات دگرگون شد.

نوع امروزی این رسم قدیمی برای ادای احترام، قفل کردن کف دست‌ها در هم (دست دادن) است.
امروزه در مهارت‌های ارتباطی و بحث زبان بدن، نکاتی شنیدنی در این باره وجود دارد؛ نوشته‌اند که دست دادن انواعی دارد: دست‌دادن سلطه‌پذیر، دست‌دادن سلطه‌گر، دست دادن مثل یک مرد، دست دادن خردکننده انگشتان، دست دادن به روش دست سفت و کشیده، به روش گرفتن نوک انگشتان،‌ به روش کشیدن طرف مقابل، به روش سیاستمداران و بالاخره دست دادن به روش ماهی مرده!

منظور از دست دادن به روش ماهی مرده، این است که فرد آن قدر سرد و بی‌حال دست بدهد که انگار دستش استخوان ندارد. این شیوه، بدترین نوع دست دادن و نشان‌دهنده ضعف شخصیت و بی‌علاقگی فرد به ارتباط، دانسته شده است که حس بسیار بدی را نیز در فرد مقابل ایجاد می‌کند. شگفت آن‌که بسیاری از افرادی که چنین دستی در دست دیگران می‌گذارند، خود از این رفتار و پیام‌های آن آگاه نیستند!

محمدرضا آتشین صدف

برچسب ها:
زبان بدن, مهارت های ارتباطی, دست دادن, مصافحه,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها