صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ٢٨٠٨
تاريخ انتشار: ١٧:٠١ - 1395/02/13
مسئله این است؛ بروم یا نروم؟
زیـــر تیــغ زیبــایــی
این روزها دیدن چهره های دستکاری شده هنرپیشه ها آنقدر برایمان عادی شده است که ناخودآگاه زیبایی طبیعی هر بازیگری را هم به عمل های جراحی اش نسبت می دهیم. تعجبی هم ندارد. در کشوری که یکی از پیشتازان عمل جراحی زیبایی در دنیاست و ملاک های زیبایی طبیعی جای خودش را با عمل های پر خرج زیبایی عوض کرده است، ستاره ها هم با چهره های مصنوعی، شانس بیشتری برای تصاحب قلب مردم پیدا کنند! به خصوص این که آنقدر عمل زیبایی رایج شده که اگر کسی که پول دارد و در مرکز توجه است عمل نکند جای تعجب دارد! جالب اینجاست که بازیگران مرد هم از قافله عمل های جراحی زیبایی به ویژه بینی عقب نیفتاده اند.
زیـــر تیــغ زیبــایــی

به گزارش آی سبک، سال هاست که دیگر به شنیدن این مطلب که ایرانی ها رکورددار عمل جراحی زیبایی هستند عادت کرده ایم. چهره های مصنوعی، بینی های نوک بالا و عروسکی، لب های پروتز شده، گونه هایی که به طرز اغراق آمیزی برجسته اند، چنین ظاهری همان قدر که در میان بسیاری از مردم طرفداران خاص خودش را دارد، در بین چهره های محبوب هم همه گیر شده است و چنان رایج شده که اگر کسی پول و امکاناتش را داشته باشد و تن به عمل زیبایی ندهد ماجرا برای خیلی ها عجیب می شود، به خصوص اگر آن فرد یک هنرپیشه باشد که در مرکز توجه هم هست. هرچند اخیرا، مخاطبان سینما و تلویزیون از دیدن چهره های دستکاری شده هنرپیشه ها خسته شده اند و بازیگرانی مثل ترانه علیدوستی که با چهره ساده شان در مقابل دوربین ظاهر می شوند، اقبال بیشتری برای نفوذ در دل مردم پیدا می کنند، اما باز هم خبرهایی می شنویم که نشان می دهد هنوز هم مردم چهره های عمل شده، حتی به قیمت تصنعی شدن را بیشتر می پسندند.

«سوسن پرور»، بازیگری که هیچ وقت ترسی از نشان دادن چهره طبیعی و بدون آرایشش نداشته است، به تازگی طی مصاحبه ای اعلام کرد که نصف فحش هایی که در کامنت های اینستاگرامش می خورد، به دلیل چهره اش و نداشتن عمل زیبایی است. فارغ از این موضوع که هر بازیگری به تبع جایگاهش بازخوردهای متفاوتی را از سوی مردم دریافت می کند، واکنش مردم به چهره طبیعی بازیگران، یک زنگ خطر جدی برای جامعه ما محسوب می شود؛ این که چرا مردم به جای رضایت از ظاهر طبیعی شان، به سمت بی نقص شدن و شبیه یکدیگر شدن پیش می روند، سوالی است که باید به بررسی دقیق و جدی آن پرداخت.

از قضاوت دیگران درباره چهره ام ناراحت نمی شوم
سوسن پرور می گوید: «داستانی که در خبرگزاری ها پخش شد و تیتری که زدند اصلا به این صورت نبود. گلایه ای از افرادی که به من فحاشی کرده اند، ندارم. تنها حرفی که گفتم این بود که درست است فحش هایی که در صفحه اینستاگرامم می خورم به خاطر قیافه ام است اما این سبب نمی شود که من دست به چهره ام بزنم و جراحی زیبایی کنم. اصل ماجرا این بود و افرادی که فحاشی می کنند برای من قابل احترام هستند و گله ای از آن ها ندارم چون به من بر نمی خورد و احساس نمی کنم که به من توهین شده است. معتقدم چهره ام خوب است و اصلا هم بد نیست. این چهره را من به دست نیاورده ام بلکه چیزی است که به من داده شده است و اگر  فردی من را بابت چیزی که تاثیری درآن نداشتم قضاوت کند، آن قضاوت برایم مهم نیست، نه خوشحال و نه ناراحتم می کند یعنی اگر فردی به من بگوید چقدر زیبا هستی اصلا خوشحال نمی شوم و اگر بگوید چقدر زشت هستی هم اصلا ناراحت نمی شوم.»  

به ظاهرم می رسم اما...
سوسن پرور درباره این که چقدر ظاهرش برای وی اهمیت دارد، می گوید: «ما هر کدام تعریف های نسبی در زندگی هایمان وجود دارد مثلا من به ظاهرم می رسم. این رسیدن به خود برای شما می تواند یک تعریف داشته باشد و برای من هم تعریفی دیگر. مثلا همه به من می گویند چرا به خودت نمی رسی؟! از کجا می دانند که من به خودم نمی رسم. اتفاقا من خیلی به خودم می رسم. کرم دور چشم و روز و شب می زنم، حمام می روم، دست و صورتم را می شویم، نظافت شخصی ام را رعایت می کنم. افرادی که آرایش می کنند خیلی مورد احترام من هستند ولی آرایش کردن انتخاب من نیست. اگرمن رژ لب و رژ گونه ندارم دلیل بر این نیست که به خودم نمی رسم. من در آراستگی طبق تعریف نسبی خودم آن چیزی که حال من را خوب کند انجام می دهم و آرایش کردن جزو آن نیست.»

نمی دانم چرا چهره من برای دیگران ناخوشایند است؟
سوسن پرور حسش را نسبت به ظاهرش این گونه بیان می کند: «من تاکید می کنم که با ظاهرو چهره ام مشکلی ندارم و واقعا نمی دانم چرا چهره من برای دیگران ناخوشایند است! خاطره ای برایتان تعریف کنم. با خانواده به شمال سفر کرده بودم. من و خواهرم داخل مغازه خرید می کردیم و مادرم پشت ویترین ایستاده بود. دو نفر از پشت ویترین من را شناختند و گفته بودند: «اه این بازیگر بی ریخته است».  مادرم هم گفته بود این گونه صحبت نکنید من مادر سوسن پرور هستم. آن ها خیلی عذرخواهی کردند؛ با یکدیگر شوخی کردیم و عکس انداختیم. اگر چهره من مورد تایید کسی نباشد مشکل من نیست و کار درستی هم نیست که به خاطرش تحقیر شوم و نمی پذیرم. البته تاکنون هم حس تحقیر شدن نداشتم به این دلیل که اگر کامنت بدی هم در اینستاگرامم داشتم من را ناراحت نکرده است.
این بازیگر خوب سینما و تلویزیون درباره اپیدمی عمل های زیبایی هم می گوید: «جراحی زیبایی اپیدمی است که نه تنها در بین هنرمندان بلکه در کل جامعه است اما فقط عمل زیبایی هنرمندان به چشم می آید. اگر دختر یا پسر همسایه ما عمل جراحی انجام دهد فقط دوست، همسایه و اقوامش متوجه می شوند اما وقتی یک آقا یا خانم هنرپیشه یا ورزشکار عمل جراحی انجام دهد همه متوجه می شوند. الان اگر فردی در خیابان بار زیادی را حمل کند فردی به او کمک نمی کند چون از فرهنگ مهربانی کردن دور شده ایم. متاسفانه انسانیت و خوبی کردن در جامعه ما گم شده است. اکنون همسایه ها از یکدیگر بی اطلاع هستند. در گذشته زیر سایه هم زندگی می کردیم اکنون سایه ای وجود ندارد، وقتی نام همسایه را به میان می آوردند امنیتی پشتش بود اما اکنون هیچ کس همسایه خود را نمی شناسد. ما دور از هم منزوی هستیم بنابراین به حواشی هم می پردازیم.

چرا من تیتر یک شدم؟
سوسن پرور درباره نگاهش به زندگی و دغدغه هایش هم می گوید: «دنیا دو روز است. این همه خسارت به محیط زیست زده ایم، نسل بعدی ما آب ندارد. ممکن است خیلی ها بگویند که من شعاری حرف می زنم اما این گونه نیست. دغدغه های امروز من مشکلات جامعه است. یک صبح تا ظهر تمام خبرگزاری ها تیتر یکشان قیافه من بود و من مشکلی نداشتم چون تعداد فالوورهایم بالا رفت اما این رفتار رسانه ای اندکی گریه دار است! چرا تیتر یک خبرگزاری ها آلودگی هوای تهران نشد؟! چرا خانمی که 21 روز توسط همسرش مورد شکنجه قرار گرفت تیتر یک نشد؟‍!  من منکر عمل زیبایی نیستم ولی دوست ندارم این موضوع مد شود و همه بخواهند چشم بسته از یکدیگر تقلید کنند.»

 

بازیگرانی که به عمل زیبایی نه گفتند!


«یوسف صیادی» از آن بازیگرانی است که بینی اش جزئی از کاراکتر شخصی اش در بازیگری است و اگر بینی اش را عمل کند، دیگر هرگز آن بازیگر سابق نخواهد بود. او با این وجود، هنوز هم صورتش را دستکاری نکرده است.

 

 

 

«جواد رضویان» و «ارژنگ امیر فضلی» و «علیرضا خمسه» هم که هر سه بازیگر مجموعه ها و فیلم های طنز هستند، از جمله کسانی اند که ظاهرشان را مانعی بر شهرتشان نمی دانند.

 

 


«داریوش فرهنگ»، «رضا کیانیان» و «داریوش ارجمند» هم از جمله بازیگرانی هستند که بینی های بزرگ و گوشتی دارند. اما به دلیل طبیعی بودن چهره شان، نقش های ماندگار تاریخی زیادی را ایفا کرده اند که هرگز با وجود بینی های ظریف و عمل شده نمی توانست آنقدر به دل مخاطبان بنشیند.

 

 


هرچند بازیگران زن کشورمان در عمل های جراحی زیبایی، گوی سبقت را از بازیگران دیگر کشورها ربوده اند، اما در میان آن ها هستند کسانی که تن به عمل های جراحی زیبایی نداده اند و با چهره طبیعی خودشان جلوی دوربین ظاهر می شوند.

گلاره عباسی یکی از بازیگران زنی است که مخالف سرسخت عمل های زیبایی است. او تا کنون پیشنهاد اطرافیان را برای عمل بینی رد کرده است و عقیده دارد، بازیگر باید نقش های مختلفی را در طبقه های مختلف بازی کند و این عمل ها عواطف صورت را می گیرد. او کاملا فرم بینی اش را می پسندد و فکر می کند با عمل بینی، شخصیتش در بازیگری را از دست خواهد داد.

 

شاید شما هم با دیدن چهره «مریم امیر جلالی» و «شقایق دهقان» در مجموعه های طنز با خودتان فکر کرده باشید که چرا بینی شان را عمل نمی کنند؟! اما همین فرم صورت و بینی است که کاراکتر آن ها را مخصوص به خودشان کرده است. شقایق دهقان درباره مقاومتش در برابر عمل زیبایی می گوید که خیلی ها از جمله مادرش از او خواستند بینی اش را عمل کند و اگر بازیگر نبود حتما این کار را می کرد اما به عنوان یک بازیگر برای شغلش احترام قائل است و به نظرش با دماغ عمل کرده نمی شود خیلی از نقش ها را بازی کرد یا با صورت بوتاکس شده هرگز نمی توان اخم کرد. به عقیده او، عمل جراحی به درد کار مدلینگ می خورد نه بازیگری!

 

 

 مریل استریپ، بازیگر پرآوازه هالیوود که با 19 بار نامزدی جایزه اسکار، قطعا پر افتخار ترین بازیگر زن سینمای مدرن است، یکی از مخالفان سر سخت عمل های زیبایی است. او با اینکه بینی نسبتا بزرگی دارد، هرگز حاضر به عمل جراحی نشده است و عقیده دارد این عمل ها چهره را بی احساس می کند و دوست دارد طرفدارانش احساسات او را در چهره اش ببینند.

بازیگرانی که از عمل های زیبایی شان، پشیمان شده اند

در بین شمار زیادی از بازیگران ایرانی که عمل های زیبایی را برای بهتر دیده شدن انتخاب کرده اند، عده ای هم هستند که بارها در برنامه های تلویزیونی یا به طور رسمی در شبکه های اجتماعی از کارشان، اظهار پشیمانی کرده اند. بعضی وقت ها، شجاعت این بازیگران در بیان حرف هایشان آنقدر برای مردم جالب و قابل تأمل بود که تا مدت ها نقل محافل خبری و مجلات شده بود.
 

«بهنوش بختیاری» و مشکل «نداشتن اعتماد به نفس»

بهنوش بختیاری از جمله بازیگرانی است که هیچ وقت عمل جراحی بینی اش را پنهان نکرده است. او از بیان انجام عمل زیبایی اش، ابایی ندارد و بارها در سریال های طنزی که بازی کرده، عمل کردن بینی اش را دستمایه طنز و شوخی قرار داده است. اما همین بازیگر چندی پیش، با انتشار عکسی از دوران نوجوانی اش، اعلام کرد که از عمل بینی اش پشیمان است و اگر فکر می کرد روزی بازیگر  خواهد شد، هرگز این کار را نمی کرد. او که از این کارش به عنوان یک اشتباه بزرگ در دوران نوجوانی یاد می کند، دلیلش را فقط  احساس خود کم‌بینی و نداشتن اعتماد به نفس می داند.

 

 

 

مشکل «شراره رخام» با پزشک ناشی!

«شراره رخام» به دلیل چهره مصنوعی اش در بین بازیگران زن بیشتر از بقیه به عمل های زیبایی اش شهرت دارد؛ اما همین بازیگر سال ها پیش با حضور در برنامه کافه سوال از تزریق ژل در لب هایش اظهار پشیمانی کرد و دلیل این پشیمانی را هم اعتماد به دکتر ناوارد دانست. او انجام عمل های زیبایی اش را یک هوس آنی دانست و اعلام کرد که به دلیل مصنوعی شدن چهره اش شانس حضور در نقش یک پلیس نیروی انتظامی و نقش های تاریخی را از دست داده است.

 

 


«پرستو صالحی» در مظان یک اتهام همیشگی!

«پرستو صالحی» به خاطر فرم گونه هایش، سال هاست از شنیدن اینکه گونه هایش را عمل کرده در عذاب است. این مسئله آنقدر برای او مشکل ساز شده که بارها عکس های کودکی و نوجوانی اش را برای رفع این شبهه در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است. با این حال این بازیگر هم دل خوشی از عمل های زیبایی ندارد. او در برنامه های تلویزیونی و در صفحه اینستاگرامش چندین بار اعلام کرده است، عمل تزریق ژل در لب، که تنها عمل زیبایی است که تا کنون روی چهره اش انجام داده، برایش مشکلات زیادی را به وجود آورده که هنوز هم با آن ها دست به گریبان است.

 

 


صورت بوتاکس شده «نیکول کیدمن»
نیکول کیدمن به خاطر جوان ماندن چهره اش، همیشه در کانون شایعات عمل های زیبایی بوده است. با این که او بارها این شایعات را رد کرده است، چند سال پیش در گفت و گو با یک مجله آلمانی، به استفاده از بوتاکس برای چین و چروک صورتش اذعان کرد. اما به گفته خودش اصلا از نتیجه آن راضی نبود چرا که به عنوان یک هنرپیشه نمی توانست پیشانی اش را در هنگام بازی تکان دهد و احساسش را به خوبی به بیننده منتقل کند. او درباره این عمل گفته است: «پس از انجام این عمل، از دیدن صورت خود در آینه لذت نمی بردم. به همین دلیل هم دیگر از بوتاکس استفاده نکردم. الان می توانم به راحتی پیشانی ام را تکان دهم!»

 

یک عکس بدون آرایش و این همه ماجرا!

هنوز یک هفته از ماجرای توهین ها به سوسن پرور نگذشته بود که بازیگر دیگری هم مجبور شد به خاطر بازخوردهای اهانت آمیز و بسیار زیاد مردم نسبت به انتشار عکس ساده ای از خود، در اینستاگرام واکنش نشان دهد. «ترانه علیدوستی» که این روزها با بازی در نقش اول سریال شهرزاد، طرفداران زیادی پیدا کرده است، عکسی بدون گریم و آرایش را از چهره اش در اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت: «این عکس بی فیلتره صورت بی آرایش من است و هیچ وقت آن را مخفی نکرده ام چون ازش راضی ام و به هر جایی رسیده ام با همین چهره رسیده ام. به جای خاصی نرسیده ام، همینی که هستم را راضی ام و نمی گویم به وسیله همین چهره بلکه با همین چهره بی ریختم!» سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا هنرمند فعال در این عرصه که زمانی اولین ملاک سنجش وی خاک صحنه خوردن بود، حالا باید با ملاک های ظاهری سنجیده شود و مورد قضاوت قرار بگیرد؟ فرقی هم نمی کند، بازیگرانی که عمل زیبایی داشته اند و بارها صورتشان را دستکاری هم کرده اند، از توهین و هتاکی ها درباره ظاهرشان بی نصیب نمانده اند. تا زمانی که هر بازیگری را حتی در روزهای اوج کار هنری اش با چهره و ظاهرش بسنجیم، نمی توان امیدوار بود که سینمای ما به سمت و سوی بهتر و فرداهای روشن تر برود. هر چند تبعات این دید سطحی نه تنها به هنر و سینما بلکه به بدنه اصلی جامعه هم ضربه می زند.

 

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها:
عمل زیبایی, جراحی بینی, زیبایی, سینما, بازیگر سینما,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها