صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٨٢١
تاريخ انتشار: ١٧:٣١ - 1394/11/06
مهریه های خاص و عجیب
یکی از جلوه های رنگین این دنیا مقوله ازدواج است که به اندازه بی شمار محله و منطقه و شهر و کشور و... تنوع و جاذبه دارد. قانون های متفاوت و آداب و رسوم عجیبی که گاهی از شنیدن و دیدنشان «آدم شاخ در می آورد». یکی از این عجایب و غرایب، موضوع «مهریه» عروس خانم هاست که گاهی خبرهای جالبی از گوشه و کنار کشورمان درباره آن به گوش می رسد. پرونده امروز «زندگی سلام» از مهریه های خاص حرف می زند.
سبک زندگی، مهریه های خاص و عجیب

به گزارش آی سبک، تجربه ازدواج، تجربه بسیار متفاوت و مرحله ای خاص در زندگی هر فردی است. از طرفی در همه ما میلی به خاص و ویژه بودن وجود دارد که شاید از نیاز به توجه سرچشمه می گیرد. برخی موقعیت های زندگی مثل ازدواج، فرصت بسیار خاصی را ایجاد می کند تا افراد به این میل و نیاز خود به صورتی ژرف تر پاسخ دهند، زیرا کاملا در مرکز توجه اطرافیان و حتی در بسیاری مواقع در تیررس توجه افرادی قرار می گیرند که تا چندی پیش هیچ مناسبت و تعاملی با آن ها نداشته و حالا به عنوان اقوام جدید وارد زندگی شان شده اند.
 
این خاص بودن از مسایل ظاهری گرفته تا شیوه اجرای آداب و رسوم و نحوه پذیرایی ها و مهمانی ها و شیوه زندگی فرد را در  برمی گیرد؛ اما انگار بعضی وقت ها غلظت نیاز به خاص بودن یا نیاز به انجام کار متفاوت خیلی افزایش پیدا می کند؛ مثل جلسه گفت و گوی ازدواج و تعیین مهریه و قباله و پیش قباله و پشت قباله و از این قبیل. حتما به گوش شما هم خورده است که بعضی ها مهریه هایی تعیین می کنند که چندان متعارف نیست؛ البته این کار هم جنبه مثبت دارد و هم منفی. یعنی هم مهریه های عجیب و غریبی تعیین می شود که با هیچ معیار عرفی، منطقی وشرعی قابل توجیه نیست و هم گاهی مهریه هایی تعیین می شود که به همراه خودش درس دارد.
 
از بال مگس تا چشم و دست داماد

همین چند سال پیش بود که خبرش پیچید. خبر مهریه ای که در دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شد و نتیجه آن به طور طبیعی به قتل عام مگس ها منجر می شد! مهریه ای که یک کیلو بال مگس به عروس خانم می رساند. برای اجرای این مهریه در سال 86 زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت تنها در صورتی حاضر به طلاق می شود که همسرش یک کیلو بال مگس مهریه او را بپردازد! او که سومین ازدواج خود را شکست خورده می دید، دلیل جدایی از همسرش را فریبکاری او مطرح کرد و گفت: «همسرم با وجود متاهل بودن، با من ازدواج کرده و حالا من تا مهریه ام را نگیرم از زندگی اش بیرون نمی روم.»

در سال های گذشته از این نوع مهریه های عجیب باز هم ثبت شده بود که به نمونه های دیگری اشاره می کنیم: یکی دیگر از مهریه هایی که سر و صدایش به گوش رسید، اجزا و اندام های مختلف بدن داماد بود! خانمی که دست چپ همسرش را به عنوان مهریه در نظر گرفته بود، با مـراجعـه‌ بـه‌ دادگـاه‌ خانواده گفت: «من‌ از بچگی‌ با دختران‌ فامیل‌ در رقابت‌ بودم‌ و می خواستم مهریه ای متفاوت داشته باشم. از طرفی خانواده همسرم بسیار ثروتمند هستند و هر تعداد سکه‌ که‌ مهرم می کردند، می توانستند بپردازند؛ بنابراین تصمیم گرفتم برای‌ محکم‌ کاری‌ دست‌ شوهرم را به همراه 700 سکه‌ مهریه‌ام‌ قرار دهم و آن ها هم پذیرفتند.» اما سه سال بعد که زن جوان متوجه شد همسرش پایبند اخلاقیات نیست، به دادگاه خانواده رفت تا با اجرا گذاشتن مهریه اش، همسرش را ادب کند!

زن دیگری به دادگاه رفت و چشم های شوهرش را از دادگاه خواست! او عروس یک خانواده ثروتمند شده بود که 5 هزار سکه مهرش کرده بودند؛ اما کابوس تکرار زندگی خواهر مطلقه اش دست از سر او بر نمی داشت؛ بنابراین بعد از عقد از همسرش خواست تا چشم هایش را مهر او کند. زن جوان می گفت دلش می‌خواهد مهریه‌اش آن قدر خاص و تعهد‌آور باشد که شوهرش هیچ‌گاه نتواند از قید و بند آن خودش را رها کند؛ بنابراین یک ماه بعد از عقد به دفترخانه رفتند و قرار گذاشتند بدون اطلاع خانواده ها، یک بند دیگر به مهریه اضافه کنند: چشم های آقای داماد!

سال87 زوج دیگری در شعبه 268 دادگاه خانواده از هم جدا شدند، آن هم با یک مهریه عجیب! 1978توپ ورزشی که البته زن آن ها را بخشید . این زن جوان که تنیس باز موفقی هم هست، می خواست نشان دهد مادیات برایش اهمیتی ندارد. به همین دلیل مهریه اش را 1978 توپ ورزشی قرار داد؛ اما بعد از 7 سال از ازدواج، به دادگاه رفت تا با بخشیدن مهریه اش طلاق بگیرد.

پرونده شکایت زنی با مهریه 10 آهوی وحشی هم یکی از عجیب ترین پرونده هایی بود که دو سه سال قبل در دادگاه خانواده به جریان افتاد. مهناز 26 ساله که با یکی از آشنایان خود در شهر مادری اش ازدواج کرده بود، به دلیل علاقه ای که به طبیعت داشت این مهریه را انتخاب کرد. او چند ماه بعد از ازدواج به خاطر شغل همسرش به تهران آمد؛ اما آن قدر تنهایی و غربت آزارش داد تا تصمیم گرفت مهریه اش را به اجرا بگذارد و شوهرش را مجبور کند تا زمانی که 10 راس آهوی وحشی را شخصا از دشت های شهرستان محل سکونتشان شکار نکرده، به تهران برنگردند!» . به این فهرست مهریه 5 هزار مرجان دریایی زنی دیگر را نیز اضافه کنید.

از دیگر مصادیق مهریه خاص می توان به موردی اشاره کرد که دختری گردش در ۱۲۰ پایتخت جهان و ۳۲۰ شاخه گل رز قرمز را به عنوان مهریه تعیین کرده بود؛ البته این زن برای اینکه بتواند هر چه زودتر از همسرش جدا شود، مهریه خود را بخشید. مورد دیگر مهریه زنی بود که پانصد هزار شاخه گل سرخ و یک بار نگارش از روی اشعار دیوان شمس تبریز را تعیین کرده بود.
با شنیدن و خواندن این گونه پرونده هاآیا هنوز هم می شود گفت: «مهریه را کی داده؟ کی گرفته؟»

مهریه های عجیب در ترازوی شرع

حجت الاسلام دکتر آذربایجانی، کارشناس دینی و روان شناس، درباره برخی مهریه های خاص و عجیب می گوید: ازدواج پیمان و تعهدی است که بین زن و شوهر برقرار می شود و از نظر شرعی و اخلاقی تعهداتی را برای طرفین ایجاد می کند. یکی از این تعهدات که در بسیاری از کشورها معمول است و در اسلام نیز وجود دارد و بر آن تأکید شده، این است که در ازدواج باید مهریه تعیین شود حتی اگر ازدواج موقت باشد. مهریه باید دو ویژگی داشته باشد یکی اینکه ارزش مالی داشته و قابل داد و ستد باشد دوم اینکه قابل اخذ و گرفتن باشد. بعضی از مهریه هایی که تعیین می شود یا ارزش مالی ندارد یا قابل گرفتن نیست؛ اگر هر کدام از این دو شرط در مهریه رعایت نشود از نظر شرعی و قانونی عقد می تواند مشکل پیدا کند. یعنی طبق مبانی فقهی اگر مهریه مشخص نباشد یا یکی از شرایط مذکور را نداشته باشد، عقد دچار مشکل می شود.

 مهریه عاملی برای استحکام خانواده
از بعد روان شناختی مهریه یکی از عواملی است که می تواند به استحکام خانواده کمک کند؛ البته مهریه عامل زیربنایی نیست؛ ولی می تواند در پایداری خانواده مؤثر باشد. مثلا در اختلافات جزئی و بهانه گیری هایی که بین زن و شوهر پیش می آید، مهریه می تواند مانع شود تا به راحتی پیوند زناشویی را به هم بزنند. افزون بر اینکه مهریه یک پشتوانه مالی و اعتباری و حقوقی برای زن است و مقدار آن می تواند از مبالغ پایین تا بالا اما به صورت متعارف تعیین شود و می تواند زمین یا حتی آموزشی خاص مثل آموزش قرآن و مواردی از این قبیل باشد؛ اما مهم است که مهریه طوری تعیین شود که حرمت زن حفظ شود. جنبه های معنوی مثل ارشاد و هدایت و ... می تواند جزو شرایط ضمن عقد قرار گیرد؛ ولی نمی توان آن را به عنوان مهریه در نظر گرفت.

قانون چه می گوید؟
بهروزی (کارشناس مسائل حقوقی) - حال خوب است بدانیم حکم قانونی مهریه های عجیب و غریب چیست و وقتی افرادی با این گونه مهریه ها برای جدایی از  هم به دادگاه های خانواده مراجعه می کنند، با چه حکمی روبه رو می شوند؟
باید دانست اگر مهریه ای که زن آن را از همسر مطالبه می کند، دارای منفعت عقلانی نباشد مثل انبوهی از بال های مگس یا نتوان برای آن ارزش مالی تعیین کرد، حکم زمانی را دارد که اصلا مهریه تعیین نشده است و قانون چنین مهریه هایی را به رسمیت نمی شناسد؛ به عبارتی دیگر این گونه مهریه ها باطل است. زیرا مهریه همان طور که گفته شد باید دارای منفعت عقلانی و ارزش مالی باشد. وقتی «مهرالمسمی» یعنی مهریه ای که زن و مرد پیش از ازدواج در گفت و گوها آن را به عنوان مهریه تعیین و بر سر آن توافق می کنند نامشروع و باطل باشد (یا از لحاظ شرعی دارای اشکال باشد یا به لحاظ قانونی و وضعی) دادگاه اقدام به تعیین «مهرالمثل» برای زوجه می کند؛ یعنی با توجه به شرایط و موقعیت زن، مهریه ای متناسب با شأن، عرف و حد او تعیین و مرد را به پرداخت آن موظف می کند. در مواردی که مصداق مهریه در شمار کارهایی است که امکان انجام آن نیست؛ مثل شکار هزار رأس آهوی وحشی، باز هم مهریه باطل است و مشمول همین حکم می شود؛ ولی اگر مهریه ای قابل انجام است؛ ولی با دشواری و سختی، مرد موظف به تحقق آن است؛ برای مثال زنی مهریه خود را تهیه نوعی جواهر خاص از منطقه ای خاص تعیین می کند که تهیه آن بسیار دشوار ولی قابل انجام است؛ در چنین شرایطی مرد به تحقق این امر موظف است. نکته قابل توجه دیگر این است که اگر مهریه تعیین شده، دارای معادل مالی باشد برای مثال آموزش یک زبان یا آموزش قرآن و ... که بتوان معادل این کار ارزش مالی تعیین کرد، معادل مالی آن به عنوان مهریه در نظر گرفته می شود.

آن روی سکه...
قصه های زیر گنبد کبود همیشه هم تلخ و سیاه نیست. یک جاهایی اتفاق هایی می افتد که آدم نه تنها شاخ درنمی آورد که به حیرت و سکوت فرو می رود تا بتواند معنا و مفهوم ماجرا را درک کند. می پرسید مثل چی؟ مثل نمونه های خاص، جالب و تأمل برانگیزی از مهریه هایی که آدم وقتی درباره شان چیزی می شنود، از خودش می پرسد: «راستی من کجای ماجرای رشد و تربیت معنوی خودم هستم؟» یا «راستی می شود از همه چیز زندگی برای خودمان پله ترقی و رشد و تعالی بسازیم». به گزارش انتخاب برخی از این مهریه ها را می خوانیم:

چند سال قبل، علیرضا افتخاری اعلام کرد که از دامادهایش خواسته است به جای مهریه دخترانش، قرآن مجید و دیوان حافظ را حفظ کنند. نمونه های دیگری هم داریم که به معنای واقعی، نشان مهر و علاقه مرد و زن هستند.
یکی از این موارد شنیدنی به همسر لبنانی شهید چمران مربوط می شود. مهریه وی یک جلد قرآن کریم و یک لیره لبنانی تعیین شده بود؛ اما غاده چمران، از همسرش خواست یک بند دیگر به این مهریه اضافه کند: «تعهد از داماد تا عروس را در راه تکامل و اهل بیت و اسلام هدایت کند.»
مهریه همسر شهید باکری هم اسلحه کلت او بود. همسر شهید جهان آراهم یک سکه طلا به عنوان مهریه خود درخواست کرد.
 تابناک نیز درگزارشی برخی از مهریه های جالب را معرفی کرده است:
«خرید سالانه یک دست لباس قشقایی» یکی از این مهریه های جالب بود که زنی تعیین کرده بود. زنی نیز به دلیل اعتقادات خاص خود در زمان عقد از شوهرش خواست تا یک دوره کتاب‌های دکتر شریعتی را به عنوان مهریه‌اش ثبت کند. «رونویسی از دیوان بابا طاهر و حفظ کردن دیوان حافظ» هم مهریه مورد درخواست زنی دیگر در سال های گذشته بود.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها:
ازدواج, مهریه, استحکام خانواده, قانون,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها