صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٥٦٠
تاريخ انتشار: ١١:٥٧ - 1394/10/16
نگاهی به وابستگی های عاطفی ناسالم در میانسالی
درد وابستگی کشیده ام که مپرس
این افراد معمولا در تصمیم گیری درباره موضوعات مختلف دچار مشکل می شوند، حتی اگر یک خرید ساده باشد و همواره به همراهی شخص دیگری نیاز دارند. معمولا برای بیان دیدگاه های خود اعتماد به نفس کافی ندارند، نگران هستند و به تأیید دیگران نیازمندند.
درد وابستگی کشیده ام که مپرس

داستان شیخ صنعان را که شنیده اید؟ ماجرای مرد زاهدی که در سال های پیری گرفتارعشقی جانسوز به دختری ترسا شد و آن قدر در این ماجرا غرق شد که برای رسیدن به وصال دختر، به دین و ایمان خود پشت پا زد و حتی پذیرفت یک سال خوک بانی کند تا آبی بر این آتش نابهنگام عمر بریزد و شربت وصل نگار جوان را بچشد.... اگرچه ماجرای شیخ صنعان یک داستان عرفانی و عمیق است؛ ولی بد نیست از خود بپرسیم راستی چه علتی باعث می شود که افراد در دوره های میانسالی یا بعد از آن به وابستگی های عاطفی از این قبیل دچار می شوند که حتی حاضرند تمام عزت نفس خود را زیرپا بگذارند و برای رسیدن به فرد مورد علاقه حتی تن به خواری هم بدهند؟

این عشق نابهنگام
وقتی صحبت از وابستگی های عاطفی و عشق می شود، گمان می کنیم این امر ، هیجان دوره نوجوانی و جوانی است. به قول سعدی؛ عشق، گناه جوانی است. این که یک رابطه عاطفی و انقلاب روانی به نام عشق که معمولا افراد را در نوجوانی و جوانی به شدت درگیر می کند، تا چه اندازه می تواند به صورت سالم و   یا با بروز کمترین آسیب ها رخ دهد، بحث دیگری است؛ اما این که برخی افراد در بزرگسالی و گاهی میانسالی به چنین هیجانی دچار می شوند، هم بحث خود را دارد. زنی که در 45 سالگی سال ها پس از جدایی از همسر  و بعد از به سر و سامان رساندن فرزندانش به طور عمیق به وابستگی عاطفی دچار شده است، افکار، احساسات و رفتارهایی مشابه همان جوان عاشق را دارد و مردی که در 48 سالگی اش در تله وابستگی عاطفی نابهنگام افتاده است، نیز دست کمی از پسر جوان شوریده دل ندارد. پس یک هسته مشترک در این وابستگی وجود دارد که این افکار، احساسات و رفتارها از آن ناشی می شود و پیر و جوان هم سرش نمی شود. در این نوشتار با هم مقوله وابستگی را مرور می کنیم.

 در ابتدا بد نیست یادآور شویم وابستگی و دلبستگی با هم تفاوت دارند. شما ممکن است به کسی یا چیزی دلبستگی و علاقه داشته باشید و از این حس خوب لذت ببرید؛ ولی در وابستگی که روان شناسان برای آن سطوح متفاوتی قائل هستند، ممکن است عملکرد فرد،  غیرمنطقی و همراه با آسیب باشد. وابستگی از دیدگاه کارشناسان به وابستگی سالم و وابستگی ناسالم تقسیم می شود. وابستگی گاهی در افراد آن قدر شدید است که استقلال شخصیتی شان را هم تحت تأثیر قرار می دهد در واقع این افراد دارای شخصیت وابسته هستند.

ویژگی های فرد وابسته
این افراد معمولا در تصمیم گیری درباره موضوعات مختلف دچار مشکل می شوند، حتی اگر یک خرید ساده باشد و همواره به همراهی شخص دیگری نیاز دارند. معمولا برای بیان دیدگاه های خود اعتماد به نفس کافی ندارند، نگران هستند و به تأیید دیگران نیازمندند. از پذیرفتن مسئولیت ها دچار اضطراب می شوند و ترجیح می دهند دنباله رو باشند تا راهبر. از مخالفت با نظر دیگران پرهیز می کنند و حتی اگر آن را قبول نداشته باشند، برای آن که تأیید و حمایت فرد را از دست ندهند، با آن موافقت می کنند. این افراد اگر کسی را که تکیه گاهشان بوده است و از او حمایت و کمک می گرفتند، به هر دلیلی از دست بدهند، به شدت احساس محرومیت، ناتوانی و نگرانی می کنند و افسرده می شوند که مجموعه این احساسات و عوامل عملکرد آن ها و زندگی عادی شان را دچار مشکل می کند.

رفتارهای فرد وابسته
یکی از زمینه های آشکارکننده این الگوی شخصیتی ، وابستگی عاطفی است آن هم از نوع ناسالمش. یعنی فرد در این رابطه که به لحاظ روانی ناسالم است، در تله های روان خودش گرفتار می شود. در چنین شرایطی رفتارهایی که از این چنین افرادی سر می زند، از این قبیل است:
* به شدت به طرف مقابل خدمات ارائه می کنند، از خرید انواع هدیه به مناسبت های مختلف گرفته، تا تلاش برای فهمیدن علایق طرف مقابل و تأمین هرچه بیشتر آن ها و به اصطلاح غافلگیر کردن او.
* دیدگاه ها و ویژگی های طرف مقابل را بهترین می دانند و مدام تحسین و تأیید می کنند.
* با اندک جدایی و دوری از او احساس دلتنگی می کنند.
* دوست دارند تمام اوقات را با وی سپری کنند.
* از هر فرصتی استفاده می کنند تا او را ببینند یا با وی تماس بگیرند.
* برای انجام هر کاری نظر آن شخص برایشان مهم است. همه چیز را با او در میان می گذارند و معمولا بر اساس نظرات وی به انجام کار یا گرفتن تصمیم اقدام می کنند.
* کارهایی را انجام می دهند که او می پسندد، لباس هایی را می پوشند که او دوست دارد، به گونه ای رفتار می کنند که او تأیید و توصیه می کند.
* همه جا و به هر بهانه ای دوست دارند از وی سخن بگویند و او را تمجید کنند.
* زمانی احساس آرامش می کنند که فرد مقابلشان را خوشحال کنند و تأیید او را بگیرند.
* از انتقادهای او نسبت به خود به شدت دلگیر می شوند.
* با نگرانی شدیدی دست و پنجه نرم می کنند که مبادا روزی او را از دست بدهند.
* فداکاری های متنوع و گاهی عمیقی  نسبت به او انجام می دهند.
* حاضر  هستند از همه چیز و همه کس  بزنند؛ ولی خواسته های او را برآورده سازند.
* هنوز هم می توان به این فهرست موارد دیگری را اضافه کرد. مطمئنا اگر به اطرافتان نگاه کنید، افرادی را با این ویژگی ها می توانید پیدا کنید. می بینید که فرد وابسته هیچ استقلال شخصیتی برای خود قائل نیست. آن ها ناخودآگاه به ذلت های روانی همچون رفتارهایی که برشمردیم، تن می دهند ولی از این شرایط احساس رضایت دارند.

برچسب ها:
وابستگی, میانسالی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها