صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٢٧٠٢
تاريخ انتشار: ٠٥:٥٣ - 1397/06/25
چطور دوست بی معرفتم را ببخشم؟
وستی داشتم که از زمان مدرسه با هم بودیم، هم محل و خلاصه یک روح در دو بدن بودیم اما بعد ازدواج مان، ورق برگشت و آن ها از ما دوری می کردند. وقتی مادر خانمم فوت کرد دریغ از یک تماس! وقتی برادرش فوت کرد از نیمه راه سفر برگشتیم اما وقتی پدرم فوت کرد او و خانواده اش حتی یک زنگ نزدند و این جا بود که دیگر قابل تحمل نبود. از آن به بعد سلام هم به او نکردم و نمی توانم دوست بی معرفتم را ببخشم. به نظر شما با چنین افرادی چه باید کرد؟
چطور دوست بی معرفتم را ببخشم؟

به گزارش آی سبک، زمانی که فردی در دوران کودکی تان حضور دارد و در آن دوران، نقش مهمی را مانند آن چه دوست تان برای شما داشته ایفا کرده است، بدون شک نقش مهمی را در دنیای روانی شما به خود اختصاص خواهد داد. بنابراین تجربه احساسات ناخوشایند همانند آن چه شما تجربه کردید نه تنها اجتناب ناپذیر که بسیار طبیعی و قابل پیش بینی است.

بخشش چگونه به صورت حقیقی رخ می دهد؟
بدون شک زمانی که شما احساسات ناخوشایند بسیاری را در رابطه با شخصی تجربه می کنید، توانایی صرف نظر کردن از آن که دست از حلاجی کردن موقعیت بردارید، کار آسانی نیست. به خاطر بسپارید که بخشش به معنای این نیست که اشتباهات فرد را انکار کنید یا این که دیگر حق ندارید درباره آن چه رخ داده است، احساساتی را تجربه کنید. بخشش حتی به این معنی نیست که مجبورید ارتباطات خود را با شخص مد نظر به همان شکلی که بوده است، ادامه دهید یا این که اتفاقات رخ داده را فراموش کنید. بخشش در علم روان شناسی در واقع رها کردن قضاوت فرد مد نظر و نارضایتی از فردی است که در حق شما اشتباهاتی را مرتکب شده است. در واقع شما خود را از نقش قربانی خارج و سعی می کنید آن چه باعث شده است فرد دست به آن اشتباهات بزند، صرف نظر از این که چقدر منطقی یا غیرمنطقی است و جدای از این مسئله که چقدر درست یا غلط است ، درک کنید. از سوی دیگر نیز به یاد داشته باشید که بخشش یک فرایند تدریجی است و رفته رفته رخ می دهد و می تواند در یک برهه زمانی کامل شود.

بدون پیش داوری به سراغش بروید
در سوال خود نگفته اید که آیا درباره احساسات و افکار خود با دوست تان صحبت کرده اید یا خیر؟ از آن جا که در دوستی تان در چند مرحله نارضایتی از وی را احساس کردید، دانستن این که در آن موقعیت ها چه عکس العملی نشان داده اید حائز اهمیت است. در واقع در صورتی که در یک ارتباط نزدیک، کدورت های کوچک تر حل نشود، رفته رفته توانایی فرد برای بخشش کاهش می یابد و ممکن است رابطه ناگهان از دست برود. بنابراین این که از دوست تان بخواهید برای شما دلایل رفتارش را توضیح دهد، می تواند مفید باشد.
نحوه انجام این عمل بسیار مهم است. در واقع شما باید به گونه ای این مسئله را مطرح کنید که خالی از پیش داوری و قضاوت باشد. شما صرفا درباره احساسات و انتظارات خود صحبت خواهید کرد و اجازه می دهید تا دوست تان نیز نظرات خود را مطرح کند. گاه مسائل آن طور نیست که به نظرمان می رسد.
شما در سوال خود اشاره کردید که همه چیز بعد از متاهل شدن شما و دوست تان رخ داده است. ممکن است مشکلاتی در زندگی مشترک دوست تان وجود داشته باشد که شما از آن بی خبر هستید یا دلایل دیگری که اکنون شما از آن اطلاعی ندارید. در هر حال می توانید در صورتی که تمایل دارید در یک گفت وگوی دو نفره، احساسات و افکار خود را با او در میان بگذارید و اجازه دهید او نیز آن چه را که فکر و تجربه می کند، بیان کند. این فرایند می تواند به تسریع بخشش و رهایی از احساسات ناخوشایند به شما کمک کند.

انسان ها لزوما انتظارات ما را برآورده نمی کنند
در صورتی که پس از صحبت با دوست تان به این نتیجه رسیدید که دلایل ایشان شما را متقاعد نمی کند یا این که از اساس تمایلی به صحبت کردن با وی ندارید، لازم است به تنهایی مسئله را در ذهن و درون خودتان حل و فصل کنید. در این صورت توجه داشته باشید که انسان ها لزوما انتظارات ما را برآورده نمی سازند. در واقع افراد در دوران کودکی و نوجوانی، در فضای احساسی و فکری متفاوتی نسبت به بزرگ سالی خود هستند و برخی از افراد به طور کلی رویه متفاوتی را در پیش می گیرند.

این مسئله می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که توضیح آن در این مطلب نمی گنجد. بنابراین هر چند تجربه احساسات ناخوشایند پس از تمام شدن چنین رابطه ای اجتناب ناپذیر است اما شما می توانید با انجام یک سوگواری صحیح برای فقدان رخ داده، خود را از این موقعیت خارج کنید.

 در واقع هر انسانی حق دارد انتخاب هایی را در زندگی اش انجام دهد که از نظر شما و هر فرد دیگری ممکن است اشتباه به نظر برسد. افراد ممکن است اولویت های خود را تغییر دهند و راغب باشند هزینه آن را هم بپردازند.

 این مسئله هر چند ناخوشایند اما قابل درک است. با به رسمیت شناختن توامان احساسات خود و نظرات دوست تان می توانید رفته رفته این مسئله را پشت سر بگذارید.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها:
دوست, معرفت, بخشش, بخشیدن, قضاوت,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها