صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٢٦٣٢
تاريخ انتشار: ٠٣:٤٨ - 1397/06/15
لایک هایی که شاخ و پلنگ می زاید
فضای مجازی این روزها پر شده از شخصیت‌هایی که به آنها شاخ و پلنگ مجازی می‌گویند؛ برخی از آنها عربده کشی می‌کنند، عده‌ای دیگر اخلاق را زیر پا می‌گذارند و بعضی هم با پخش کلیپ‌های طنز برای خودشان هوادارانی جذب کرده تا در این کسادی کار به درآمدهای میلیونی برسند.

به گزارش آی سبک، اینستاگرام یکی از شبکههای اجتماعی مورد علاقه کاربران ایرانی است. شاید اصلیترین دلیل جذب کاربران به این اپلیکیشن، عکس و فیلم محور بودن آن باشد.

کاربرانی که سالها قبل با دشواری زیاد و عبور از فیلترینگ وارد اکانت خود در فیسبوک میشدند چندین سال است که اینستاگرام را جایگزین مناسبی برای فیسبوک دیده و به این شبکه اجتماعی کوچ کردهاند.

اینستاگرام فضایی است که خیلیها این روزها از طریق آن برای خود کسب شهرت کردهاند. عدهای در زمینه آشپزی وارد شده و عدهای دیگر خود را توریسمبلاگر معرفی میکنند. برخی با انتشار کلیپهای طنز جذب فالوئر کرده و برخی دیگر آموزش های خودآرایی میدهند، میرقصند و...

در میان رواج قابل توجه این شبکه اجتماعی، اینفلوئنسرهای زیادی متولد شدند که بسیاری از آنها اکنون در میان جوانان به شاخهای مجازی شهرت دارند.

این افراد به اصطلاح شاخ مجازی، برای بهدست آوردن فالوئرهای بیشتر دست به هر کاری میزنند. در مقابل، طرفداران آنها نیز با لایک تصاویر یا گذاشتن کامنت برای صاحب صفحه، رضایت یا حتی نارضایتی خود از تصویر یا فیلم منتشر شده از سوی شاخ مورد نظر را اعلام میکنند.

علی توکلی، روان شناس اجتماعی با اشاره به افزایش علاقه اقشار مختلف بویژه جوانان به اپلیکیشنهایی نظیر اینستاگرام و رواج قابل توجه افرادی تحت عنوان شاخ مجازی، میگوید: اینستاگرام و سایر شبکههای اجتماعی این روزها به یکی از تفریحات جوانان تبدیل شده است. افراد برای وقت گذرانی، وارد شبکههای اجتماعی میشوند و آن زمان که مطالب
مورد نظر خود را مشاهده میکنند، جذب موضوع میشوند.

وی میافزاید: در بسیاری از مواقع دیده شده که یک کاربر روزانه چند ساعت را در فضای مجازی به جستوجو پرداخته و در این میان، افرادی هستند که از بیکاری عدهای استفاده کرده و به اصطلاح برای اوقات بیکاری آنها، خوراک تصویری تهیه میکنند.

توکلی درخصوص استقبال بیش از اندازه مخاطبان از اکانت برخی افراد در فضای مجازی میگوید: افرادی که بیهدف وارد فضای مجازی میشوند دوست دارند اوقات خوشی را برای خود رقم بزنند؛ به همین خاطر سراغ صفحاتی میروند که برایشان جذابیت داشته باشد. در مقابل افرادی که این روزها اصطلاحا به آنها شاخ مجازی میگویند بخوبی میدانند که دنبال کنندگان از آنها چه میخواهند و تلاش میکنند نیاز روحی مخاطبان خود را برطرف کنند.

این روان شناس اجتماعی پیروی بیقید و شرط را یکی از معایب تبعیت برخی افراد در فضای مجازی دانسته و میگوید: بیشتر افرادی که به عنوان شاخ مجازی معروف شدهاند، به هیچوجه افراد موجهی نیستند؛ اما متاسفانه دیده شده که رفتار و حتی تکه کلامهای آنها در مدت زمان اندکی بین جوانان و نوجوانان رایج شده و تربیتی که خانواده زمان زیادی را صرف آن کرده را براحتی تحتالشعاع قرار میدهند.

مرگ فصل مشترک شاخ‌های شرور

شاخ‌های اینستاگرام به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ یکی از این دسته‌ها اراذل و اوباشی هستند که هر کدامشان خود را به‌گونه‌ای ویژه معرفی کرده و گروهی از افراد همسو با خود را تشکیل داده‌اند.

این عده با انتشار تصاویر یا فیلم‌هایی از خود، سعی در ایجاد رعب و وحشت در میان افراد جامعه داشته‌اند. تاکنون از سوی پلیس فتا و امنیت، تعداد زیادی از این افراد دستگیر شده‌اند و آنها مدعی هستند این صفحات توسط طرفداران آنها راه‌اندازی می‌شود و خودشان نقشی در آن ندارند.

یکی از معروف‌ترین شاخ‌های فضای مجازی، «وحید.م» بود که آخرین روز زندگی او در زندان رجایی شهر کرج رقم خورد. او که خود را «عقاب ایران» معرفی می‌کرد، آخرین‌بار به جرم کشتن «حسین» که یکی از دوستانش بود، زندانی شد.

در شب حادثه، دوستان وحید به مناسبت آزادی وی از زندان، جشن آزادی گرفته بودند. در این جشن، وحید به بهانه فحاشی حسین در لایو اینستاگرام، او را به قتل رساند. پس از آن، برای فرار از کشور اقدام کرد، اما در 500 متری مرز کشور ترکیه دستگیر شد.

وحید زمانی در فضای مجازی به شهرت رسید که فیلم‌هایی از او در جمع برخی شاخ‌های مجازی منتشر شد. او دائم برای افرادی که آنها را رقیبان خود می‌دانست، رجزخوانی می‌کرد و حریفانش را به مبارزه و رودررو شدن فرا می‌خواند. پس از دستگیری وحید، او در سلول خود با ضربات چاقوی سه نفر از زندانیان جان باخت. گفته می‌شود وحید در محوطه زندان
رجایی شهر با چند نفر از زندانیان درگیر شد و زمانی که به سلول خود بازگشت با ضربه‌های جسم تیز کشته شد. البته وحید پس از دستگیری در مصاحبه‌ای اعلام کرد، من فقط دعوا می‌کردم و به ناموس مردم کاری نداشتم. در اینستاگرام هم صفحه‌ای نداشتم و نمی‌دانم چرا بعضی‌ها
این صفحات را به نام من باز می‌کردند.

بعد از قتل وحید برخی معتقد بودند که اگر کلیپ‌های رجزخوانی وحید در اینستاگرام پخش نمی‌شد او حالا زنده بود و افرادی که این کلیپ را پخش کردند، عامل دامن زدن به ماجرا معرفی کردند.

ماجرای این شاخ اینستاگرامی در همین جا پایان نیافت، چرا که افرادی که وی را به قتل رسانده بودند در زندان فیلمی را منتشر کردند تا نشان دهند با ضربات قمه، «عقاب» را به قتل رسانده‌اند.

یکی دیگر از چهره‌های شرور فضای مجازی که زندگی‌اش چندی قبل در زندان خاتمه یافت، «محمود. ط»، مجرم سابقه‌دار اهل مازندران و معروف به «شاه مازندران» بود. این شاه خود خوانده، همانند سایر اراذل و اوباش، نوچه‌هایی داشت که او را حمایت می‌کردند.

انتشار برخی تصاویر و فیلم‌ها از سوی شاه مازندران، سبب شد فضای روانی بدی در شهرهای شمالی کشور ایجاد شود. در نهایت محمود دستگیر و روانه زندان «متی کلا» بابل شد و در آنجا به‌دلیل ایست قلبی جان باخت.

در بخش شاخ‌های اوباش فضای مجازی، نام‌های دیگری نیز به چشم می‌خورند که اینها نیز اقدامات مشابهی داشته‌اند و چندی قبل رئیس پلیس امنیت تهران از دستگیری دو نفر از آنها خبر داد.

به گفته سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ، 30 درصد پرونده شاخ‌های اینستاگرامی مربوط به تهران بزرگ است و سایر پرونده‌ها نیز در سراسر کشور با جدیت پیگیری می‌شود.

وی در این باره می‌گوید: زمانی که صفحات شاخ‌های اینستاگرام از سوی پلیس فتا شناسایی می‌شوند، مدیر یا مدیران این صفحات در هر کدام از استان‌ها که باشند به آن استان اعلام می‌شود. استان نیز طی هماهنگی با مرجع قضایی و اخذ مجوز قضایی، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

کاظمی می‌افزاید: در مواردی که مسائل از مسئولیت پلیس فتا خارج باشد، با همکاری پلیس امنیت اخلاقی مورد بررسی و نسبت به آن تصمیم‌گیری می‌شود.

تبلیغ سبک زندگی لوکس از سوی چهره‌های خارج نشین
دسته دیگر مجرمان اینستاگرامی را افرادی تشکیل می‌دهند که به دلایل مختلف از کشور خارج شده‌اند. این عده، بیشترین تبلیغات قمارهای آنلاین و پیش‌بینی مسابقات مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.

در حال حاضر پلیس اینترپل پرونده برخی از این مجرمان اینستاگرام خارج‌نشین را که پس از ارتکاب جرایم فراوان به طرق مختلف از کشور خارج شده‌اند، در دستور بررسی قرار دارد.

مجرمان خارج‌نشین سعی می‌کنند با نمایش زندگی خود، مخاطبانشان را با خود همراه و آنها را به خروج از کشور ترغیب کنند.

سردار سید کمال هادیانفر هم با اشاره به اینکه پلیس در یک قدمی دستگیری مجرمان اینستاگرامی است ، گفت: در حوزه اینستاگرام 51 هزار پیج تحت شناسایی و رصد قرار گرفتند که عمدتاً فیلم‌های مبتذل و مستهجن را منتشر می‌کنند که با توجه به بررسی‌های
انجام شده این افراد در حال ردیابی و شناسایی بوده و فعالیت مجرمانه آنها بررسی می‌شود.

رئیس پلیس فتای کشور گفت: عمده این افراد در کشور ترکیه ساکن هستند ولی با توجه به مستندسازی و رصد انجام شده، گزارش‌های تخلفات آنها تهیه شده و به زودی برخورد قانونی و مناسب با این افراد انجام خواهد گرفت و حتی برای تعدادی از این افراد که در حوزه قمار فعالیت می‌کنند اعلان وانتد از سوی اینترپل صادر شده است.

حواس پلیس فتا هست
یکی از مجرمان که شروع‌کننده جنجال مجازی بود، پس از این‌که عکس‌های متعددش در مهمانی‌ها با دختران در فضای مجازی منتشر شد، مدعی شد همه آنها از اقوامش بوده‌اند و او یک کارگر ساده است. سپس برای پاسخگویی، از سوی پلیس فتا فراخوانده شد و بعد از آن، جمله‌اش تحت عنوان «پلیس فتا حواسش به همه چیز هست» در فضای مجازی همه‌گیر شد.

او بعد از مدتی از کشور خارج شد و اکنون کلیپ‌ها و تصاویر خارج از عرف زیادی از سوی او در صفحه شخصی‌اش منتشر می‌شود.

هزینه‌هایت با من
علاوه بر او، از فرد دیگری نیز می‌توان به‌عنوان یکی از مدعیان شاخ اینستاگرامی نام برد.

وی زمانی در فضای مجازی شهرت بیشتری پیدا کرد که در یک کلیپ خطاب به یک دختر جوان عنوان کرد «از امروز همه هزینه‌ها برای تو می‌شه»؛ این جمله خیلی سر و صدا کرد به‌طوری که کلیپ‌های طنز بسیاری با این مضمون در فضای مجازی منتشر شد.

او نیز اکنون در خارج از ایران به سر می‌برد و این‌طور به نظر می‌رسد که اصلی ترین منبع درآمدش تبلیغ در فضای مجازی باشد. مرتب سعی در نمایش زندگی لاکچری خود دارد و این را می‌توان بخوبی در فیلم‌های منتشر شده از سوی او مشاهده کرد.

فردی دیگری که از کشور خارج شده و با نمایش سبک زندگی خود توانسته فالوئرهایی را جذب کند، فرزند یکی از سفرای سابق کشور بود، او چندی پیش با انتشار فیلمی که حاوی بی‌احترامی به مردم بود، واکنش‌های دنبال‌کننده‌های خود را به همراه داشت. پس از آن، حتی پدر او نیز از فرزندش اعلام برائت کرد.

پلنگ ها می‌آیند
در بخش چهره‌های خارج‌نشین، خانم‌ها نیز حضور فعالی دارند. این عده برای آن‌که بتوانند عنوان پلنگ مجازی را به خود اختصاص دهند، دست به هر کاری زده و با زیر پا گذاشتن اخلاق از خود مایه می‌گذارند تا به ‌فالوئرهای بیشتری دست پیدا کنند.

شاید یکی از معروف‌ترین‌ها در این بخش، دختر جوان معلوم الحالی باشد که به‌طور مکرر با فحاشی به ‌فالوئرهای خود یا توهین به مردم، فیلم‌هایی را منتشر می‌کند و از این طریق فالوئر جمع کرده است.

وی در بسیاری از مسائل روز کشور به اظهارنظرهای غیرکارشناسی پرداخته و با اشک ریختن هنگام ضبط فیلم، میان حاضران در فضای مجازی به شهرت کاذب رسیده است. او خود را شاخ مجازی می‌داند و به این موضوع اذعان می‌کند.

علاوه بر او، فرد دیگری نیز در این بخش توانسته میان هوادارانش خود را به چهره مجازی تبدیل کند.

این فرد از جمله چهره‌های اینستاگرامی است که بعد از یک حرکت بسیار عجیب، در یک شب عنوان «شاخ» را از آن خود کرد.

او مدعی بود با یکی از خوانندگان زیرزمینی که مدتی است از کشور خارج شده، ارتباط عاطفی داشته است. بعد از به هم خوردن ارتباط آنها، این فرد فیلمی از خود منتشر کرد که در حال خودکشی و پایان دادن به زندگی‌اش بود. همین موضوع سبب شد در مدت زمان کوتاهی این فیلم دست به دست شود و در زمانی اندک، این خانم نیز به جمع چهره‌های اینستاگرام اضافه شد.

وی اکنون خارج از کشور کار می‌کند . خودروی گرانقیمت که چندی پیش هدیه گرفته بود نیز از جمله دیگر موضوعاتی بود که دنبال‌کنندگان صفحه این شخص نسبت به آن واکنش‌های زیادی نشان دادند. او نیز همانند سایر چهره‌های خارج شده از ایران، سعی می‌کند زندگی لاکچری خود را به نمایش بگذارد.

درگیری برای جذب فالوئر
نکته جالب درگیری‌های شاخ‌ها و پلنگ‌های خارج نشین در اینستاگرام با یکدیگر است که با افشای پشت پرده این درگیری‌ها مشخص شده، اغلب آنها با هم رابطه دوستی دارند و زمانی که با افت فالوئر رو به رو می‌شوند، با دعواهای صوری سعی می‌کنند دوباره خود را مطرح کنند.

اینستاگرام راهی برای دیده شدن
مهدی جعفری، رفتارشناس و استاد دانشگاه درخصوص فرار از تنهایی ایرانیانی که از کشور خارج شده و در شبکه‌های اجتماعی حضور گسترده دارند، می‌گوید: بسیاری از افرادی که از کشور خارج می‌شوند تا مدت‌ها زندگی بسیار دشواری دارند و همین موضوع سبب می‌شود روحیه آنها آسیب زیادی ببیند. این عده برای فرار از تنهایی دست به هر کاری می‌زنند و این روزها فعالیت در فضای مجازی بهترین فرصت برای این عده است.

وی می‌افزاید: ویژگی لایو اینستاگرام، یکی از راهکارهای کسانی است که از کشور خارج شده و در تلاش برای فرار از تنهایی هستند. در موارد متعددی دیده شده این افراد در لایو خود اعلام کرده‌اند چند روزی بوده که با کسی به زبان فارسی صحبت نکرده اند و بسیار تنها هستند.

این رفتارشناس اجتماعی با اشاره به تلاش افراد به اصطلاح شاخ مجازی برای جبران کمبودهای شخصیتی خود می‌گوید: بسیاری از افرادی که از کشور خارج و به شاخ مجازی تبدیل شده‌اند، کسانی هستند که در ایران شغل مناسب یا تحصیلات بالایی نداشته‌اند و حتی جرایمی را نیز مرتکب شده‌اند. اینها برای فرار از واقعیت و به دست آوردن مقبولیت، دست به هر کاری می‌زنند.

جعفری می‌افزاید: در فضای مجازی، افراد خود را از پشت یک قاب به یکدیگر معرفی می‌کنند. به همین خاطر است که تمام تلاششان این است شخصیتی فرای شخصیت واقعی خود به نمایش بگذارند.

وی درخصوص چرایی شهرت چنین افرادی در میان طیف هایی از مردم جامعه می‌گوید: انجام رفتارهای خلاف عرف به نوعی هنجارشکنی محسوب می‌شود.

مردم که با چنین رفتارهایی آشنایی ندارند این افراد را دنبال می‌کنند، زیرا سبک زندگی آنها برایشان تازگی دارد. بدون شک در بسیاری از مواقع افراد فارغ از هر گونه تفکر، جذب زندگی رنگی مجرمان مجازی می‌شوند و این در شرایطی است که شاید سبک زندگی آنها را نیز قبول نداشته باشند.

منبع: روزنامه جام جم

برچسب ها:
اینستاگرامف شاخ مجازیف داود هزینه, وحید خزایی, بهادر وحشی, پلنگ اینستاگام, شاخ اینستاگرام, سلبریتی, سبک زندگی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها