صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٢٢٠٢
تاريخ انتشار: ٠٧:٢٨ - 1397/04/05
همسرگزینی امروزی: می‌خواهم در انتخاب همسر، بهترین باشم!
کتاب همسرگزینی امروزی اثر علی شمیسا، راهنمای تشخیصی خوبی برای انتخاب همسری ایده‌آل است که با فرهنگ و معیارهای ایرانی هم‌خوانی دارد.

کتاب همسرگزینی امروزی اثر علی شمیسا، راهنمای تشخیصی خوبی برای انتخاب همسری ایده‌آل است که با فرهنگ و معیارهای ایرانی هم‌خوانی دارد.
علی شمیسا در این کتاب قصد دارد ادبیات و ذهنیتی بالغانه توام با فرهنگ و ابزار پرسش‌گری را در شما که قصد ازدواج دارید، به وجود آورد. شاید نتوانید همهٔ این سؤالات را از نامزدتان بپرسید؛ شاید ناخودآگاه در مقابل شما جبهه بگیرد؛ از جواب دادن طفره برود؛ سؤالات را غیرمستقیم مسخره کند؛ بسیار رند باشد و جواب‌هایی کلی و سطحی بدهد که به‌ظاهر شما را قانع کند.
اگر علاقه‌مندید به شناخت عمیق و بالغانه برسید، باید با ابزار پرسش‌گری، حوزه‌های گوناگون ذهنی نامزدتان را جستجو کنید. هر پرسش می‌تواند پنجره‌ای را مقابل شما بگشاید یا ابهامی برایتان به‌وجود آورد. گاهی در سؤالی متوقف می‌شوید و انتخاب‌تان تغییر می‌کند. فرهنگ ما فرهنگ خجالت و رودربایستی است و سعی می‌کنیم با تعارف بیش‌ از حد، یکدیگر را شرمنده کنیم. آن‌قدر با واژه‌ها بازی می‌کنیم که از اصل مطلب دور می‌شویم و نمی‌توانیم سؤالات اساسی‌تر را بپرسیم.
در این دیدگاه معتقدیم که ازدواج، شکلی از مذاکرهٔ اصولی است و باید قواعد آن‌را رعایت کنیم. این سؤالات، بسیاری از نگرانی‌های شما را برطرف می‌کنند. یادتان باشد خیلی از آدم‌ها پر از بازی، نیرنگ، حقه و کلک هستند و هنگام جواب دادن، شما را دور می‌زنند. اگر با حالت "من کودک خود" به سؤالات پاسخ دهید، جواب‌های بدی نمی‌شنوید یا ترجیح می‌دهید همهٔ جواب‌ها مثبت باشند.
گاهی دیده شده که دختر یا پسر، مقهور اتوریتهٔ نامزدشان شده‌اند. به‌عنوان مثال، اگر یکی از آن دو تحصیلات عالی دارد؛ مهندس یا دکتر است؛ آن یکی ناخودآگاه خود را مقهور او می‌داند و هر چه را که او بگوید، دربست می‌پذیرد.
اگر شخصیت بالغ داشته باشید، هر لحظه و هر روز، همه‌چیز را تمام‌ شده نمی‌دانید. باید خودتان را از نظر روانی طوری آماده کنید که حتی بر سر سفرهٔ عقد هم بتوانید "نه"‌ بگویید؛ بدون آن‌که احساس گناه یا مقصر بودن کنید. بحث سرنوشت و عمری در کنار کسی بودن است؛ بحث معاهدهٔ حقوقی سنگینی است که به‌راحتی نمی‌توان به آن بله گفت یا مسیر را تغییر داد.
ازدواج، یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هاست که می‌تواند زندگی کسی را بسازد یا آن‌را ویران کند؛ می‌تواند شروع بحران‌های روحی عمیق برای دختر یا پسر باشد و شخصیت آن‌ها را متلاشی یا جنبه‌هایی از آن‌را تکمیل کند. ازدواج می‌تواند تولد و آغازی برای رسیدن به پایانی خوب یا تجربهٔ رنج، درد، تحقیر پی‌درپی، انحلال و تخریب شخصیت باشد. ازدواج، مفهومی کلی است که ده‌ها کلیدواژه زیر چتر آن پنهان شده است و زیرمجموعهٔ واژگانی ظریفی دارد. با این‌که جوانان، کلیات آن‌را می‌دانند، اما از جزییات و ظرایف آن اطلاع ندارند.
در بخشی از کتاب همسرگزینی امروزی می‌خوانید:
ازدواج موضوعی است که می‌توان آن‌را با ظرافت مدیریت کرد. مانند هر کسب‌وکار دیگری، در ازدواج هم مصالح و منابعی نظیر زمان، دارای شرایط، وضعیت‌ مفاهیمی خاص هستند. به‌عنوان دختر و پسر می‌توانید احساسات، فکر، شغل، درآمد، پس‌انداز و وضعیت اجتماعی خود را هنگام ازدواج، مهندسی کنید. ابتدا محاسبه کنید چه چیزهایی دارید. لازم است بتوانید این مفاهیم را با هم ترکیب و جفت‌وجور کرده و بهترین نحوه‌ی استفاده از آن‌ها را بررسی کنید. همچنین محاسبه کنید چه چیزهایی ندارید که سعی می‌کنید آن‌ها را به دست بیاورید. هر ازدواج، مصالحی در اختیار دارد که مواد خام آن محسوب می‌شوند. دختر و پسر باید این مواد خام را با هم شناسایی کرده و با ترکیب آن‌ها موانع و مشکلات را برطرف کنند.

مؤلف: علی شمیسا

ناشر: نسل نواندیش

سال چاپ: 1394

تیراژ: 2000 نسخه

شابک 10 رقمی: 9642366444

تعداد صفحات: 296

نوبت چاپ: 1

برچسب ها:
,
مطالب مرتبط:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها