صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٦٣٨
تاريخ انتشار: ٠٨:٥٣ - 1396/12/15
دعواهای نوروزی عقدکرده‌ها
هر چقدر به عید نوروز نزدیک تر می شویم اضطراب و نگرانیم بیشتر می شود. رسم و رسومات برایم دردسر ساز شده است. 7 ماه است که عقد کرده ام و امسال اولین نوروزی است که در کنار یکدیگر خواهیم بود...
دعواهای نوروزی عقدکرده‌ها، سبک زندگی، آی سبک

به گزارش آی سبک، در این هفت ماه هر عیدی که گذشت همسرم و خانواده اش از خریدن کوچکترین هدیه ای برای من دریغ کردند؛این درحالیست که من در یک خانواده سنتی بزرگ شده ام و  ما رسم داریم حتی کوچک ترین اعیاد را هم به عروس و داماد هدیه بدهیم اما عید نوروز برای ما با همه ی عید ها فرق می کند و جدای از عیدی دادن رسم داریم که داماد باید سر تاپای عروس را بخاطر شگونی که دارد لباس و کیف و کفش و روسری و ... بخرد؛ حالا مانده ام چگونه به همسرم بگویم که امسال برای من لباس و کیف و کفش بخرند و از طرفی وقتی عید به دیدنم می آیند هدیه مناسبی مثل طلا یا سکه همراه خودش بیاورد.تا الان هم همسرم و خانواده اش بخاطر این اعیادی که گذشت و هیچ هدیه ای به من ندادند از چشم خانواده ام افتاده اند. دوست دارم حداقل این دلخوری ها در این عید تا حدودی رفع شود و همش نگرانم که اگر هیچ خریدی برایم نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد!

این درد دل و نگرانی های یک دختر عقد کرده ای است که بهترین فرصت برای شناخت بیشتراز همسر اینده‌اش ،صرف حرف ها و اداب و رسوم های بی خود شده است. اداب و رسوماتی که جز اختلاف و سردی بین زوج های جوان چیز دیگری نخواهد داشت.

این دختر در لا به لای حرف هایش از ناراحتی های خانواده اش نسبت به همسرش گفته است. ناراحتی هایی که باعث می شود دختری که در برزخ دوران عقد به سر می برد از طرفی به همسرش فشار وارد کند که برای او هدیه بخرد و از طرفی هم  نگران خانواده اش است که مبادا نسبت به همسرش سرد شوند اما آیا  اینکه هدیه دادن در ایام مختلف جزو رسم و رسومات شماست دلیل می شود که ان را به هر نحوی حتی در صورت بهم خوردن زندگی دخترتان به خانواده مقابلتان تحمیل کنید ؟!

هیچ کس منکر ان نیست که هدیه دادن عشق و علاقه را بین همسران زیاد می کند. چنانچه پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: «هدیه به همسر عفت او را بیشتر می کند.» و امام على علیه‏السلام هم در حدیثی دیگر می فرمایند: «هدیه دادن دوستى را به دنبال مى‏آورد.» اما نکته ای که وجود دارد این است که هدیه دادن زمانی دلنشین خواهد بود که خود جوش باشد. اگر قرار باشد که با آمدن هر عیدی بخاطر یکسری رسم و رسومات ،عید زوجین را تلخ کنیم این عیدی گرفتن چه ارزشی خواهد داشت جز اینکه عروس و داماد هر دفعه با دیدن آن هدیه یاد آن اختلافات و جنگ و دعوا می افتند؟!

مسئله بزرگ این است که در سال های اخیر هدیه دادن هم جنبه تجملاتی به خود گرفته است. در همین مسئله ی مطرح شده ،دختر از ترس خانواده اش اصرار بر خریدن طلا یا سکه برای عیدی دادن دارد و داماد هم که یا از پس خریدن این هدیه بر نمی اید و یا نمی خواهد زیر بار رسم و رسومات خانواده همسرش برود و این مسئله تنها نزاع و کمکشی را بین این دو نفر ایجاد کرده است.

سوال اصلی اینجاست که دختر و پسر با این نوع اداب و رسوم چگونه باید رفتار کنند و این اداب و رسوم تا چه حد منطقی است ؟
اول از همه به یاد داشته باشید که هدیه دادن با مناسبت و بی مناسبت الفت و مهربانی را زیاد می کند اما حتما شنیده اید که می گویند دوست مرا یاد کند با یه هل پوک! لذا هدیه ی شما حتما نباید بزرگ و گران قیمت باشد و همیشه هم نباید هدیه تان کوچک باشد بلکه باید با توجه به مناسبت های خاص برای همسرتان در حد توانتان هدیه بگیرید .

اینکه در اینجا گفته شده است  که جدای از عیدی دادن ما رسم داریم که داماد باید سر تاپای عروس را بخاطر شگونی که دارد لباس و کیف و کفش و روسری و ... بخرد این از موارد نفقه به شمار می اید و نفقه تنها در ازدواج دائم برعهده ی شوهر است و زن هنگامی می‌تواند نفقه مطالبه كند كه از شوهر خود تمكین کرده باشد که البته این هم تنها نظر قانون(مطابق ماده 1102 قانون مدنی) است و این موضوع از خانواده ای به خانواده ی دیگر متفاوت است.

جدای از این موارد گفته شده در به وجود امدن چنین اختلاف نظرهایی بهتر است جوان ها به جای انکه خودشان را به دست اینگونه حرف ها بسپارند خودشان تنها با نظر و سلیقه ی خودشان به یک توافقی برسند مثلا دختر کوتاه بیایید و بگویید که نمی خواهیم رسمی را که همه انجام می دهند ما هم انجام دهیم و یا پسر کوتاه بیایید و با خریدن هدیه ای به همسرش بگویید این هدیه تنها بخاطر ارزش وجودی توست نه رسم و رسومات تحمیل شده...با یک فرهنگ و توافق درست و منطقی بسیاری از مشکلات حل می شود.

مهم این است که در آغاز راه شراکت برای یک عمر زندگی در عین حال که حرمت بزرگ تر ها حفظ می شود اما سنت های دست و پا گیر نتواند شادی ها را از بین ببرد. شادی هایی مثل اولین عید نوروز کنار هم بودن!

منبع: تبیان

برچسب ها:
روابط همسران, دوران عقد, دعوای زن و شوهر, نوروز, سبک زندگی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها