صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٤٦٢
تاريخ انتشار: ٠٩:٤٧ - 1396/11/25
از خودکشی در زندان تا مدرسه؛ چرا؟!
خبر خودکشی کاووس سیدامامی، مدرس جامعه شناسی دین در دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست در روز جمعه ۱۹ بهمن باعث پرسش در جامعه دانشگاهیان و فعالان مدنی و سیاسی شد تا جایی که برخی خبرهای ضد و نقیض از علت فوت این مدرس دانشگاه نوشتند.
از خودکشی در زندان تا مدرسه؛ چرا؟!

به گزارش آی سبک، بعضی علت فوت را مبهم و برخی حلق آویز شدن از سیم برق زندان را علت مرگ عنوان کردند تا اینکه بعضی نمایندگان مجلس روز دوشنبه در جلسه‌ای از نمایش فیلم لحظه مرگ آقای سیدامامی خبر دادند.

واکنش و پیگیری نمایندگان مجلس
محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس گفت که چون سید امامی استاد دانشگاه بوده «سوئیت خوبی در اختیارش قرار داده بودند».

وی افزود: «ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشته لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن استفاده کند.» علی‌ مطهری، نایب رئیس دوم مجلس درباره این جلسه گفت: «در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (کاووس سید امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده در حالیکه باید زودتر متوجه می‌شد و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند.» 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در گفتگو با خبرگزاری مجلس با تائید ضمنی «خودکشی» به عنوان عامل مرگ این استاد جامعه‌ شناسی دانشگاه امام صادق گفت: «کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است، در واقع کاووس سیدامامی با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.»

وی همچنین می‌گوید که در فیلم مذکور کاووس سیدامامی «پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود.» علاالدین بروجری می‌گوید: «خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.» 

با این حال، علی مطهری در واکنشی متفاوت اظهار کرد: «توضیحاتی هم درباره فوت آقای سید امامی ارائه شد که به نظرم کافی نیست و نیاز است توضیحات بیشتری ارائه شود تا جوانب مختلف قضیه روشن شود.»

مطهری با تاکید بر اینکه تمام کسانی از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند نظر مثبتی درباره شخصیت وی داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه و ارائه توضیحات کافی درباره فوت آقای سید امامی در زندان است.

فراکسیون محیط زیست مجلس نیز صبح روز دوشنبه از آمادگی سپاه برای ارائه مستنداتی درباره مرگ کاووس سیدامامی به مجلس خبر داده بود. محمدرضا تابش، رئیس این کمیسیو در گفتگو با خبرآنلاین در زمینه بازداشت فعالان محیط زیست و درگذشت این استاد دانشگاه در زندان اعلام کرده بود: «در نظر داریم ظرف روزهای آینده جلسه‌ای نیز با مسئولین قضایی، سازمان‎زندان‎ها، سپاه، وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست داشته باشیم.»

تابش ضمن تاکید بر اینکه اتهامات افراد بازداشت‌شده باید در محاکم قضایی اثبات شود گفته است: « درباره نحوه مرگ دکتر سیدامامی نیز ابهاماتی مطرح است که باید مرتفع شود. سپاه اعلام آمادگی کرده است که مستندات و مدارک خود را در این باره به مجلس ارائه دهد.»

واکنش قوه قضاییه: خودکشی رخ داده، برخی فرافکنی می کنند
روز شنبه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از بازداشت چند تن از فعالان محیط زیست به دلیل «جمع‌آوری اطلاعات» و ارائه آنها به «بیگانگان» خبر داده بود. موسی غضنفری‌آبادی، رئیس دادگاه انقلاب ضمن تائید اتهام جاسوسی به فعالان محیط زیستی بازداشت شده از تعداد افراد تحت بازداشت اظهار بی‌اطلاعی کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه نیز در واکنش به خبر مرگ این فعال محیط زیست دز زندان اعلام کرد: «خودکشی سیدامامی در حال بررسی است تا ببینیم چگون اتفاق افتاده است.» محسنی اژه‌ای همچنین اظهار داشت که قوه قضائیه از طریق دبیرخانه، شورای امنیت ملی را در جریان اطلاعات کامل پرونده قرار داده است. علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی روز کشنبه گفته بود که اطلاعات مربوط به پرونده مرگ کاووس سیدامامی به این شورا ارسال نشده است.

محمدرضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن تشریح جزئیات جلسه فراکسیون محیط زیست با مسئولان رسیدگی به پرونده سید امامی با انتقاد از اظهارات دادستان تهران در مورد سیدامامی پیش از قطعی شدن حکم وی، گفت که پرونده سید امامی به وزارت اطلاعات ارجاع نشده بود. وزارت خارجه کانادا در واکنش به مرگ کاووس سیدامامی بیانیه ای منتشر کرد و در ادامه اتهام‌زنی‌ها درباره خودکشی کاووس سیدامامی در زندان، وزیرامورخارجه کانادا خواستار ارائه اطلاعات از سوی دولت ایران درباره شرایط مرگ این شهروند دو تابعیتی شد. در همین ارتباط عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران  در حاشیه جلسه بررسی آسیب های اجتماعی با اشاره به پرونده کاووس سیدامامی با تاکیر بر اینکه دخالت در پرونده قضایی دارای اشکال است گفت: برخی علی رغم اینکه هم پزشکی قانونی و هم قاضی ویژه دادسرای جنایی و هم خانواده متوفی اعلام کرده‌اند که این موضوع خودکشی بوده است؛ کماکان فرافکنی و تشکیک می کنند، در واقع این خودکشی رخ داده و در گزارش کالبد شکافی پزشکی قانونی وجود دارد.

توضیحات دادستان تهران
دادستان عمومی و انقلاب تهران یا اشاره به پرونده کاووس سیدامامی گفت: بر تمام زندان‌ها نظارت‌های شدیدی صورت می‌گیرد و به صورت مستمر، مکرر و منظم از زندانها و بازداشتگاه ها بازدید می‌شود و از طرفی معاونین مکلفند هفته ای یک بار به زندانها سر بزنند و نظارت‌های لازم را انجام دهند.وی افزود: خودکشی یا فوت متهم در سایر زندان های دنیا نیز وجود دارد؛ اما اینکه ما بگوییم دستگاه قضایی در این زمینه نظارت نکرده که این فرد خودکشی کرده، خیر، اینگونه نبوده است.

جعفری دولت آبادی بیان کرد: وقتی اسناد و تحقیقات به متهم ارائه شد، فرصتی برای پاسخ خواسته است که تحقیقات به روز بعد موکول شد و چون این فرد ملاحظه کرده که اسناد و اطلاعات زیادی در اختیار سیستم تحقیق کننده قرار گرفته، تصمیم به خودکشی گرفته است و این امر ناشی از عدم نظارت نبوده است.

خودکشی دختر دانش‌آموز از طبقه سوم مدرسه
در همین حال صبح امروز خبرگزاری ها خبر از سقوط دختر دانش‌آموز از طبقه سوم مدرسه ای در  کهگیلویه و بویراحمد خبر دادند. ایسنا نوشت: ساعت ۹ صبح دانش‌آموز دختر پایه سوم راهنمایی مدرسه حضرت رقیه در کهگیلویه و بویراحمد خود را از طبقه سوم مدرسه به پایین پرتاب و خودکشی کرد. هنوز انگیزه این دانش‌آموز مشخص نیست. با توجه به این حادثه مدرسه تعطیل شد.

دو خودکشی در یک هفته یکی مربوط به مدرس دانشگاه در زندان و دیگری مربوط به یک دختر دانش آموز در مدرسه. مکان هایی که در صورت وقوع خودکشی همانند یک بمب انتحاری در رسانه ها و محافل خبری صدا می کند و واکنش ها را بر می انگیزد. اگر چه از علت و علل خودکشی ها هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما این خودکشی می تواند پرده از یک وجه مشترک بردارد و آن پیچیدگی وضعیتی است که فرد خودکشی کننده خود را در آن دیده و یا در آن قرار داشته و یا با آن مواجه شده است و او نتوانسته آن وضعیت را تحلیل یا تحمل کند. 

این نوع مرگ ها مرگی است که باعث توجهات عوام و خواص می شود و گوش ها و چشم ها را به مکان وقوع جلب می کند. بازداشت کاووس سیدامامی و سپس حضورش در زندان اوین آن طور که منابع خبری می گویند به علت پرونده ای مرتبط با جاسوسان محیط زیست بوده که هنوز جزییات دقیق آن اطلاع رسانی نشده است اما اینکه چرا یک مدرس دانشگاه بایستی قبل از اثبات و تایید حکم قضایی خود را از بین ببرد جای سوال است که امیدواریم توسط مسولان هر چه سریعتر شفاف سازی شود.

مرگ ۴۰۲۰ ایرانی بر اثر خودکشی در سال گذشته
رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به اینکه براساس آمار سازمان بهداشت جهانی تعداد خودکشی‌ منجر به مرگ در ایران در سال‌ ۹۴، ۴۰۲۰ مورد بوده است، گفت: سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشترین آمار خودکشی منجر به فوت را در کشور به خود اختصاص داده‌اند.

حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با ایلنا درباره گزارش سازمان بهداشت جهانی در خصوص خودکشی با بیان اینکه براساس این گزارش رتبه ایران در زمینه خودکشی ۱۰۸ است، گفت: بر اساس این گزارش تعداد خودکشی‌های منجر به مرگ در ایران طی سال‌های ۹۲ و ۹۳، ۴ هزار و ۶۹ نفر و در سال‌ ۹۴، ۴ هزار و ۲۰ بوده است. وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۲، نسبت خودکشی منجر به فوت در مردان ۷ به ۱۰۰ هزار نفر بوده که در مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ مرد خودکشی منجر به مرگ داشته‌اند که این میزان در میان زنان ۳.۶ به ۱۰۰ هزار نفر یعنی هزار و ۳۶۹ نفر بوده است.

چرا با وجود نهی شدید از سوی مذهب، باز شاهد اجرای تصمیم به خودکشی در میان برخی افراد هستیم
اعتقادات مذهبی یکی از مهمترین عوامل بازدارنده در اجرای تصمیم به خودکشی است. چرا که خودکشی گناهی نابخشودنی و غیر قابل جبران است. امید به لطف و کرم خداوندگار برای بهبود اوضاع و ترس از انجام گناه کبیره دو وجه غالب در بازداشتن فردی از خودکشی است که به پایان خط رسیده است. اما اخباری که از افزایش خودکشی حکایت دارد این سوال را هم ایجاد می کند که جرا با وجود نهی شدید از سوی مذهب،  باز شاهد اجرای تصمیم به خودکشی در میان این افراد هستیم؟!

برای پاسخ به این سوال و مواردی از این دست گفت وگویی با حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل موسویان عضو هیات علمی دانشگاه مفید داشته که در پی می آید:

قطعا ضعف ایمان می تواند یکی از دلایل در افزایش گرایش افراد به سمت خودکشی باشد اما در عین حال نباید از نقش و تاثیرگذاری سایر علل هم غفلت کرد. بر اساس حدیث نبوی کاد الفقر ان یکون الکفر. فقر که وارد شود ایمان از در دیگر خارج خواهد شد. بنابراین نمی توان از تاثیر فشارهای اقتصادی بر تصمیم به خودکشی در افراد چشم پوشی کرد و همه چیز را به ضعف ایمان ارتباط داد. باید تمام مسایل و مشکلاتی که فرد را به چنین مرحله ای می رساند مورد بررسی قرار داد.

کسی که ایمان قوی دارد قطعا خیلی بهتر می تواند در برابر فقر مقاومت کند و دچار گناه نشود. اما بحث بر سر این است که نباید قضیه را تنها از این وجه ببینیم و نسبت به سایر عوامل بی توجه باشیم. نمی توان انتظار داشت که همه انسان ها در یک رتبه بالا از نظر اعتقادات و ایمان قرار گیرند. به ویژه در زمینه موضوعاتی مانند خودکشی تصمیم گیران و مسوولان کشور باید عوامل زمینه ساز خودکشی را موشکافی کنند نه اینکه صرفا به این موضوع اکتفا کنند که ضعف ایمان باعث این مشکل شده است. اگر چنین است و خودکشی تنها ناشی از ضعف ایمان باشد که باید گفت وای به حال کشور ما که بعد از سی و چند سال تلاش برای تبلیغ اسلام و اعتقادات مذهبی، باورهای دینی مردم تا این حد کم شده که آمار خودکشی اینگونه بالا رفته است. یعنی در کشورهای دیگر که میزان خودکشی در آنها پایین تر از ایران است اعقتادات مذهبی خیلی قوی تر است. اگر چنین باشد که واقعا باعث تاسف است. نباید تک بعدی به موضوعات آسیب های اجتماعی نظر کرد. این وظیفه حکومت است که همه عوامل و علل زمینه ساز آسیب های اجتماعی را بررسی کند. اما متاسفانه ما به جای اینکه به فکر مسایل و مشکلات مردم خودمان باشیم به مسایل جانبی بیشتر توجه داریم و از مشکلات گریبانگیر جامعه خودمان غفلت می کنیم.

اینکه آمار آسیب های اجتماعی مانند خودکشی، اعتیاد و طلاق تا این حد بالا باشد به هیچ وجه زیبنده جامعه اسلامی نیست. خودکشی هایی مانند خودکشی جوانی در سطوح بالای تحصیلی که اخیرا در شیراز رخ داد نگرانی های زیادی را باید در مسوولان ایجاد کند که چرا جوانی در عنفوان جوانی و در سال هایی که باید سرشار از امید و آرزو برای ساختن آینده خود باشد با چشم اندازی چنان ناامید کننده و با بن بستی روبرو شود که به زندگی خود پایان دهد. البته منظور من این نیست که این کار درست است اما دلسوزان جامعه باید به این مسایل توجه کنند. دلواپسان در چنین مسایلی باید دلواپس باشند. اتفاقا اینجاست که دلواپسی لازم است. تاثیرگذاری نهادهای مذهبی در میان مردم تحت تاثیر برخی علل قرار گرفته است. نمی توان انتظار داشت جوانی که نگاه بدبینانه ای نسبت به متولیان امور دینی پیدا کرده تحت تاثیر آنها قرار گیرد و به گفته های آنها عمل کند. وقتی این نگاه بدبینانه شکل گیرد دیگر صحبت به جوانان و تلاش برای تاثیرگذاری بر آنها بی فایده می شود. به همین دلیل است که امروز سخنان روحانیون تاثیرگذاری کمتری دارد. حال هر چقدر که ما خرج کنیم و جلسات بیشتری بگذاریم نتیجه چندانی نخواهیم گرفت. اگر یک مقایسه ساده بین جلسات مذهبی پیش و پس از انقلاب داشته باشیم می بینیم که در گذشته به هیچ وجه تبلیغات دینی تا این حد نبود. اما امروز در همه برنامه های رادیو و تلویزیون از برنامه ورزشی گرفته تا اخبار و برنامه های تبلیغی به شعائر مذهبی توجه می شود. قاعدتا این همه تبلیغ باید تاثیرگذار باشد اما کارهای دیگری جلوی این تاثیرگذاری را گرفته است و آن عملکرد غلطی است که باعث کاهش نفوذ کلام نهادهای مذهبی و روحانیون شده است.

منبع: شفقنا

برچسب ها:
خودکشی, سلامت روان,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها