صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٤١٤
تاريخ انتشار: ٠٩:٥٢ - 1396/11/17
رسوایی سبک زندگی در غرب با انتخاب وزیر تنهایی، در بریتانیا
یک کارشناس و آسیب شناس اجتماعی خاطرنشان کرد: افراد در این دوران به خاطر افزایش سن به بیماری هایی دچار می شوند و شاید همین عوامل باعث می شود که زوج دیگر دچار خستگی شده و زندگی را ترک کند؛ متاسفانه در جامعه ما تبلیغات گسترده ای به صورت خواسته یا ناخواسته برای سبک زندگی تنها می‌شود.
رسوایی سبک زندگی در غرب با انتخاب وزیر تنهایی، در بریتانیا

به گزارش آی سبک، تنهایی و انزوای شهروندان پدیده‌ای فراگیر در جوامع مدرن محسوب می‌شود از این رو دولت بریتانیا دست به معرفی وزیر تنهایی برای مقابله با این معضل اجتماعی زده است.

بنا به آمار دولت بریتانیا و صلیب سرخ بیش از ۹ میلیون شهروند تنها و منزوی در این کشور زندگی می‌کنند. بنا به یک آمار تکان‌دهنده بیش از ۲۰۰ هزار سالمند در بریتانیا حداکثر یک بار در ماه با دوستان و بستگان خود تماس یا گفت‌وگو دارند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا درباره این “چالش اجتماعی” گفت که «افراد زیادی در این واقعیت غم‌انگیز» به سر می‌برند. نخست‌وزیر بریتانیا تصریح کرد که دولت او خواهان رسیدگی به این معضل اجتماعی است.

خانم کروچ، به عنوان وزیر تنهایی، موظف است که در این زمینه به‌صورت فراحزبی عمل کند و تمامی برنامه‌های دولتی و بخش خصوصی را با یکدیگر هماهنگ سازد. وزیر ورزش بریتانیا گفت که گرچه این مشکل در سالمندان بیشتر دیده می‌شود، اما معضل تنهایی در میان تمامی گروه‌های سنی وجود دارد.

مجید ابهری، کارشناس و آسیب شناس اجتماعی در خصوص انتخاب وزیر تنهایی اظهار داشت: تنهایی به عنوان یک فرآیند غیر قابل اغماض در زندگی افراد به وجود آمده که در کشور ما بیشتر در دوران سالمندی افراد تنها می شوند چرا که فرزندان آن به دنبال زندگی خود می روند و به خاطر مشکلات زندگی کمتر می توانند به والدین خود سر بزنند.

وی در ادامه افزود: در سال های اخیر آمار طلاق بین افراد سالمند هم رشد چشمگیی یافته و این زنگ خطری برای نهادها و مسئولان فرهنگی است؛ چرا که در این دوران نیازمند مصاحب و همدم می باشند که امروز تنها به سطح پرستاری تقلیل پیدا کرده است.

این کارشناس و آسیب شناس اجتماعی خاطرنشان کرد: افراد در این دوران به خاطر افزایش سن به بیماری هایی دچار می شوند و شاید همین عوامل باعث می شود که زوج دیگر دچار خستگی شده و زندگی را ترک کند؛ متاسفانه در جامعه ما تبلیغات گسترده ای به صورت خواسته یا ناخواسته برای سبک زندگی تنها می‌شود.

ابهری با اشاره به برخی ارائه امکانات برای زندگی فردی مانند خانه های مجردی، روزانه، ساعتی و هفتگی خاطرنشان کرد: این تبلیغات در دوران جوانی می تواند زنگ خطری برای ادامه این شرایط در دوران سالمندی باشد.

وی ضمن بیان اینکه با این اتفاق در حقیقت فرد علاقه ای به زندگی جمعی و متاهلی ندارد عنوان کرد: باید توجه نماییم که از نگاه رفتارشناسی ارائه الگوهای زندگی یکی از اصلی ترین اقدامات اثر گذار زندگی غربی بر زندگی فرزندان ما است.

این کارشناس و آسیب شناس اجتماعی در ادامه افزود: با تغییر دادن روش های زندگی می توان روش فکر و طرز دیدگاه به زندگی را القا و نیازهای کاذبی را به آنها املاء کرد. بنابراین نباید نهادهای متولی اجازه دهند این تبلیغات گسترش یابد چرا که جدا شدن فرزندان از خانواده و دور شدن از آنها می تواند به استقلال اقتصادی آنها کمک کند و همین اتفاق پس از ازدواج هم خواهد افتاد.

ابهری با بیان اینکه اینکه افراد قبل از ازدواج از خانواده جدا شوند نوعی تبلیغ سبک زندگی غربی است عنوان کرد: در کشور انگلستان با حضور ۹ میلیون فرد تنها یک وزیر برای آنها انتخاب شده است؛ پیشنهاد می شود در یکی از نهادهای متولی مانند وزارت رفاه یا سازمان بهزیستی بخشی به عنوان رسیدگی به امور سالمندان تنها ایجاد و پوشش حمایتی از نظر فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و … به این افراد داده شود.

وی ضمن اشاره به اینکه گاهی اتفاق می افتد که یک فرد در خانه خود فوت می‌ کند و بعد از چند روز فرزندان و یا همسایگان او مطلع می شوند عنوان کرد: بر خلاف دستورات دین مبین اسلام در رسیدگی به والدین و رفع نیازهای مادی، فرهنگی و عاطفی آنها مشاهده می کنیم که امروز فرزندان گریز ویژه ای از والدین خود یافته اند.

این کارشناس و آسیب شناس اجتماعی عنوان کرد: بعضی از دیدگاه‌های موجود در جامعه مانند نگاه‌های فمنیستی برای دادن کودک به دختران مجرد و ازدواج نکرده تبلیغ می کنند که این  ساختار خانواده تک هسته ای و زنگ خطری برای جمعه است که نهادهای متولی باید اقدامات لازم را انجام داده و اجازه ندهند خانواده های تک هسته‎ای تبلیغ شوند.

ابهری یادآور شد: فاصله گرفتن از سبک زندگی ایرانی اسلامی که توسط شبکه های ماهواره‎ای و مجازی تبلیغ شده و هر روز بیشتر می‌شود باعث شده که زندگی غربی به عنوان الگو در جامعه تبلیغ شود.

به نظر می رسد انتصاب وزیر تنهایی در انگلستان برای کسانی که پیگیر سبک زندگی غربی در ایران هستند، به ویژه فمنیست هایی که تلاش می کنند زندگی انفرادی را برای دختران جا بیندازند، زنگ خطر بزرگی است؛ مسیری که غرب آن را پیموده و در حال توبه از آن است، امروز توسط عده ای روشنفکر نما در حال پیگیری است.

 منبع:راه دانا

برچسب ها:
سبک زندگی غربی, وزیر تنهایی, انگلستان, تنهایی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها