صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٤٠٩
تاريخ انتشار: ٠٩:١٨ - 1396/11/17
اضافه وزن ۳۰‌میلیون ایرانی
چاقی وضعیتی در پزشکی است که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد. انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث پسرفت شاخص‌های سلامتی از جمله کاهش میانگین طول عمر و کاهش کیفیت زندگی شود.
 اضافه وزن ۳۰‌میلیون ایرانی

به گزارش آی سبک، شایع‌ترین روش برای تخمین چاقی استفاده از شاخص توده بدن (BMI) است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر به دست می‌آید.

دلایل متنوعی برای چاقی ارائه شده ‌است، اما مهم‌ترین علت موثر در چاقی و اضافه وزن عبارت است از تمایل بدن ما برای ذخیره انرژی به‌صورت چربی این تمایل به‌صورت تکاملی به انسان امروزی به ارث رسیده ‌است.

هزاران سال پیش اجداد انسان امروزی به‌دلیل نحوه تغذیه که عبارت بود از دوره‌های پرخوری و انتظار طولانی مدت برای پیدا کردن دوباره غذا، توانایی ذخیره انرژی به‌صورت بافت اضافه چربی را به دست آوردند.

مرض چاقی با افزایش شیوع در بزرگسالان و کودکان یکی از عمده‌ترین علل قابل پیشگیری مرگ و میر در سرتاسر جهان است و صاحب‌نظران آن را به‌عنوان یکی از جدی‌ترین مشکلات سلامت عمومی در قرن بیست و یکم می‌دانند.

مرض چاقی در بسیاری از مناطق مدرن جهان مخصوصا در جهان غرب به‌عنوان لکه‌دار شدن شناخته می‌شود؛ با این وجود در گذشته در بسیاری از موارد چاقی به‌عنوان سمبل توانگری و باروری شناخته می‌‌شده‌ است و هم‌اکنون نیز در برخی نقاط جهان این عقیده وجود دارد. وزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متفاوتی است، به‌ویژه بیماری‌هایی از قبیل بیماری قلبی- عروقی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدودکننده خواب، انواع خاصی از سرطان، آرتروز و آسم. در نتیجه مرض چاقی به‌عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته می‌شود.

براساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار سرطان شایع ریه، سینه، روده و پروستات بیشتر است. نگرانی از شیوع چاقی در کشور، تبلیغات نادرست درمان چاقی و ناکافی‌بودن امکان فعالیت بدنی بیشتر در فضاهای شهری از جمله دغدغه‌های مطرح شده در نشست خبری کنگره پیشگیری از چاقی بود که آبان امسال برگزار شد.

مجید ولی‌زاده با بیان اینکه گسترش چاقی از سال ۱۹۹۰ در دنیا آغاز شده و تمام جهان با آن دست به گریبان هستند، اظهار کرد: در ایران بیش از ۳۰‌میلیون نفر وزن غیرطبیعی دارند. این موضوع در کشورهای در حال توسعه بیشتر دیده می‌شود. بیماران چاق دچار مشکلات زیادی مانند آرتروز، درد کمر، پرفشاری خون، دیابت، اختلالات چربی خون و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شوند.

او ادامه داد: چاقی علاوه بر زمینه‌سازی برای بروز بیماری‌های مختلف کیفیت زندگی را نیز پایین می‌آورد. در بسیاری از کشورها چاقی به‌عنوان بیماری تلقی می‌شود. در میان افراد بالغ، زنان بیشتر دچار اختلالات وزن می‌شوند. در این میان دسترسی ناکافی به محیط‌های ورزشی و نداشتن زمان کافی از جمله دلایل شیوع بیشتر چاقی در زنان است.

دبیر علمی کنگره پیشگیری از چاقی همچنین بیان کرد: با توجه به هزینه بالای درمان چاقی و کاهش وزن، پیشگیری مقدم بر درمان است. توصیه ما به افرادی که اضافه وزن دارند، فعالیت بیشتر است، اما با وجود آلودگی هوا، حمل‌و‌نقل ضعیف عمومی و گران‌بودن مواد غذایی سالم مشخص است که مردم چه چیزی را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل تمام دستگاه‌های مسئول باید در پیشگیری از چاقی جمعیت همکاری کنند.

ولی‌زاده با بیان اینکه جراحی برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، پیشنهاد می‌شود، تصریح کرد: چاقی سه درجه دارد و کمتر از ۱۰‌درصد افرادی که دچار چاقی درجه سه هستند، نیاز به جراحی دارند. همچنین کمتر از ۱۵‌درصد افرادی که دچار چاقی هستند از طریق جراحی مشکلشان حل می‌شود.

او افزود: گاهی رسیدن به وزن ایده‌آل هدف نیز و تنها کاهش وزن پنج تا ۱۰‌درصدی مدنظر قرار می‌گیرد. بعد از این میزان کاهش وزن باید ورودی کالری به بدن کاهش پیدا کند. از طرف دیگر کالری ذخیره شده نیز باید بسوزد. گاهی روانشناسان نیز باید به تغییر شیوه زندگی افراد چاق کمک کنند. برای مثال برخی از آنها پرخوری عصبی دارند یا به غذا به چشم تفریح نگاه می‌کنند. تغییر این عادات بسیار دشوار است.

دبیر علمی کنگره پیشگیری از چاقی با اشاره به تبلیغ درمان‌های غیراصولی چاقی تصریح کرد: درمان اصلی تغییر شیوه زندگی و رفتار، افزایش تحرک و گاهی دارو است. حفظ کاهش وزن در بیماران چاق بسیار دشوار است و به همین دلیل آنها گاهی به سمت درمان‌های غیراصولی می‌روند.

شیوع چاقی کودکان در ایران 2 برابر شده است

دی امسال معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان کرد که شیوع چاقی کودکان در دو دهه گذشته دو برابر شده و به 20 ‌درصد رسیده است 60‌درصد بزرگسالان نیز در ایران اضافه وزن دارند. علیرضا ادامه داد: زنگ خطر افزایش چاقی و اضافه وزن در کشور به صدا درآمده و حتی به کودکان زیر دو سال نیز رسیده است و حدود 14‌درصد کودکان 15 تا 23‌ماهه در ایران اضافه وزن دارند و این میزان در استان‌های شمالی مانند گیلان، مازندران، اردبیل، آذربایجان‌شرقی و غربی به 20‌درصد می‌‌رسد. او عنوان کرد: 20‌درصد دانش‌آموزان هفت تا 18‌ساله ایرانی اضافه وزن دارند و با توجه به تغذیه نامناسب، افزایش مصرف غذاهای آماده، چرب و شور سایر تنقلات و کم تحرکی در کشور شیوع چاقی و اضافه وزن در بین همه گروه‌های سنی در حال افزایش است. این مقام وزارت بهداشت گفت که 76‌درصد بیماری‌ها و مرگ و میر در ایران ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است که علت اصلی آن تغذیه نامناسب است. رئیسی بیان کرد: توصیه وزارت بهداشت این است که حداکثر 10‌درصد از کالری مورد نیاز روزانه از طریق مصرف شکر و قند ساده مانند قند، شیرینی و شکلات، بستنی و کیک تامین شود. معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: مصرف زیاد قندهای ساده موجب رسوب آن در بدن و رگ‌ها به‌صورت چربی می‌شود که عامل مهم انواع بیماری‌های غیرواگیر مثل سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است. او ادامه داد: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی حداکثر میزان مجاز مصرف شکر در روز 25 گرم است، اما هر ایرانی روزانه به‌طور متوسط 66 گرم شکر می‌خورد. رئیسی افزود: مصرف شکر زیاد علاوه بر خطر چاقی موجب از بین رفتن چربی خوب HDL در بدن می‌‌شود و تری‌گلیسرید خون را افزایش می‌دهد و موجب افزایش ترشح هورمون انسولین در بدن می‌‌شود. او گفت: راه‌حل این مساله این است که از کودکی ذائقه بچه‌ها را به سمت مواد غذایی چرب، شور و شیرین سوق ندهیم تا کارخانه‌های تولید مواد غذایی برای فروش بیشتر از تقاضای بازار علیه سلامت مردم سوء‌استفاده نکنند. به گزارش ایرنا، رئیسی همچنین با اعلام آمارهای جهانی گفت که 9/1‌میلیارد نفر در دنیا اضافه وزن دارند و 600‌میلیون نفر چاق هستند.

۴۷‌درصد زنان و مردان ایرانی چاق هستند

تیر سال گذشته باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت به مهر گفت: ۳۰‌درصد زنان و ۱۷‌درصد مردان ایرانی چاق هستند و روند چاقی در کشور مناسب نیست و این روند به سرعت در حال افزایش است. خرداد سال گذشته آموزش‌ و پژوهش وزارت ورزش و جوانان به تسنیم گفت: آمار اضافه وزن و چاقی در کشور ایران دو برابر میانگین جهانی است به‌طوری که ۶۳‌درصد مردم کشور ایران اضافه‌ وزن دارند.

برچسب ها:
اضافه وزن, چاقی, تناسب اندام, سلامت, تغذیه, سبک زندگی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها