صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٤٠٠
تاريخ انتشار: ٠٦:٤٠ - 1396/11/16
۱۰ دلیل شایع ریزش مو
«رژیم‌های غذایی سخت و محدود، نادیده گرفتن وعده‌های غذایی، به ویژه وعده صبحانه و سریع غذا خوردن یکی از دلایل اصلی ریزش مو و دیگر پیامدهای سلامت هستند.»
 ۱۰ دلیل شایع ریزش مو

به گزارش آی سبک، عصر ایران به نقل از «استپ تو هلث» نوشت: «آیا هنگام شست‌وشوی سر خود در حمام یا شانه زدن موهایتان نگران ریزش آنها و طاس شدن در آینده هستید؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که دلایل روشنی برای ریزش مو وجود دارند.

در شرایطی که ریزش چند تار مو در روز عادی است اما افزایش حجم ریزش مو شرایطی طبیعی محسوب نمی‌شود. از دست دادن بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز عادی است. ریزش مو شرایطی فیزیولوژیک است و مو مراحل مختلفی را شامل رشد، فاز میانی و ریزش پشت سر می‌گذارد. زمانی که مو از پوست سر جدا می‌شود، در حقیقت فضا برای رشد موی جدید و سالم فراهم می‌شود. این روند عادی بوده و در بیشتر موارد تارهای جدید و سالم مو جایگزین تارهای ریخته، می‌شوند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که در زمان‌های خاصی از سال ممکن است با افزایش یا کاهش ریزش مو مواجه شوید. برای درک بهتر ما در آغاز پاییز با افزایش ریزش مو مواجه می‌شویم.

آن چه باید موجب نگرانی ما شده و اقدامات لازم را در راستای مقابله با آن اتخاذ کنیم، مقدار مویی که روی برس یا شانه باقی مانده نیست و بیشتر باید به این که پوست سر چگونه به نظر می‌رسد، توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر بخش‌های از سر فاقد مو بوده و رشد مو در آن صورت نمی‌گیرد یا تراکم تارهای مو به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته، باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

دلیل ریزش مو چیست؟

جدا از شرایط عادی ریزش مو یا عوامل فصلی، برخی عوامل دیگر نیز می توانند ریزش مو را هرچه بیشتر افزایش دهند.

رژیم غذایی

رژیم‌های غذایی سخت و محدود، نادیده گرفتن وعده‌های غذایی، به ویژه وعده صبحانه و سریع غذا خوردن یکی از دلایل اصلی ریزش مو و دیگر پیامدهای سلامت هستند. یک رژیم غذایی ضعیف هم بر سلامت درونی و هم بر سلامت بیرونی بدن انسان تاثیرگذار است و بر همین اساس ممکن است با تیره شدن رنگ چهره و ناخن های شکننده نیز مواجه شوید.

کم خونی

کمبود آهن در جریان خون می‌تواند به ریزش مو منجر شود. طی قاعدگی، زنان اغلب با کمبود آهن مواجه می‌شوند و ممکن است ریزش مو را تجربه کنند. افراد مبتلا به کم‌خونی نیز شرایطی مشابه را تجربه می‌کنند.

مصرف برخی داروها

ریزش مو یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروهاست. داروهای حاوی مسدودکننده‌های بتا، هپارین، آمفتامین یا L-DOPA از آن جمله‌اند.

مواد شیمیایی

در بسیاری مواقع آن چه با موی خود انجام می‌دهید، می‌تواند پیامدهای منفی برای آن به همراه داشته باشد. برخی محصولات مانند رنگ مو یا نرم‌کننده‌های شیمیایی حاوی مواد مضری، از جمله آمونیاک، برای سلامت انسان هستند که فولیکول‌های مو را تضعیف کرده و ریزش آن را تسریع می‌کنند.

تغییرات هورمونی

افزون بر کمبود آهن که طی قاعدگی رخ می دهد، تغییرات هورمونی طی این چرخه نیز می توانند بر شرایط پوست سر و مو تاثیرگذار باشند. شرایط دیگر مانند بارداری، زایمان، یائسگی و حتی برخی بیماری یا درمان ها (به عنوان مثال، درمان ناباروری) نیز می توانند موجب تغییرات هورمونی در بدن انسان شوند.

مشکلات تیروئید

زمانی که غده تیروئید عملکرد درست خود را ارائه نمی کند و کم‌کار می شود، این شرایط می تواند بر سلامت انسان تاثیرگذار باشد. یکی از اثرات کمک کاری تیروئید ریزش مو است. البته این شرایط موجب ریزش در مناطقی خاص از سر نمی شود و ریزش موی کلی را به همراه دارد.

استرس

عوامل مختلفی در طول روز می توانند موجب بروز استرس در انسان شوند. استرس مزمن می تواند پیامدهای مختلفی برای انسان به همراه داشته باشد که یکی از آنها ریزش مو است. ریزش مو حتی می تواند ماه ها پس از دوره زمانی یا وضعیت استرس‌زا رخ دهد. ممکن است زمانی که مسئولیت های بیشتری را بر عهده می گیرید، مانند تهیه گزارش مالی آخر سال یا برگزاری رویدادهای مهم با ریزش هر چه بیشتر مو مواجه شوید.

فشار بیش از حد به مو

برای پیشگیری از ریزش مو باید رسیدگی خوبی به آنها داشته باشید. استفاده بیش از حد از گیره ها یا کش های موی سر، نرم کننده های مو و یا سشوار می توانند به مو آسیب زده و ریزش آن را افزایش دهند.

افسردگی

اضطراب، افسردگی یا اعتماد به نفس پایین می توانند بر سلامت جسمانی و زیبایی ظاهری انسان اثر منفی بگذارند. بسیاری از مشکلات مرتبط با مو اغلب به دلیل یک تروما یا درد عاطفی که بر آن غلبه نکرده اید، شکل می گیرند.

زمان های خاص در سال

اگر چه ممکن است نسبت به پیشینیان خود به طور قابل توجهی تکامل یافته باشیم اما همچنان برخی موارد مشترک در ما وجود دارند. ریزش مو می تواند یک واکنش طبیعی بدن برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی محیط اطراف باشد. شما شاهد این فرآیند در حیوانات هستید. این روند به خنک ماندن در تابستان و گرم شدن در زمستان کمک می کند. بدن انسان نیز دارای سیستم مشابهی است.

برچسب ها:
ریزش مو, سلامت مو, بهداشت مو,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها