صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٣٩٩
تاريخ انتشار: ٠٦:٢٧ - 1396/11/16
دلایل روان شناسانه غیرمنطقی بودن این احساس که قدیم ها خیلی بهتر بود از الان
این توانایی را داشته باشید که با ناراحتی ها راحت برخورد کنید. شاید نتوانید زمان حال را با قطعیتی که در یادآوری گذشته احساس می کنید، تجربه کنید اما می توانید توانایی تان را برای بهتر کنار آمدن با ناراحتی ها و بی ثباتی هایی که زمان حال ممکن است بر سر راه شما قرار دهد، افزایش دهید
نتیجه گیری اشتباه از تصورات اشتباه

به گزارش آی سبک، یکی از آشناترین جملات در میان نسل جدید و بزرگ ترها، عبارتی است که هر وقت صحبت از قدیم به میان می آید، از بزرگ ترها شنیده می شود: «چقدر خوب بود اون قدیما!» . بسیاری از ما وقتی در یک جمع خانوادگی بوده ایم و طبق معمول، صحبت از گذشته ها به میان آمده است، این عبارت را از بزرگ ترهای مان شنیده ایم و خودمان هم اغلب بر این باور هستیم که گذشته مان بهتر از حال بوده یا در گذشته، زندگی لذت بیشتری داشته است. اما آیا واقعا گذشته همه ما بهتر از حال مان است؟ حقیقت این است که در بیشتر موارد، گذشته واقعا بهتر یا لذت بخش تر از حال نبوده است؛ چیزی که هست به نظر می رسد ما آن را به این شکل به یاد می آوریم و این موضوع دلایل روان شناسانه متعددی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

زمان حال را با برهه ای از گذشته مقایسه می کنیم
وقتی جوان تر بودید، کارهای بیشتری را برای اولین بار تجربه می کردید و همین تجربیات بوده اند که زمینه را برای تجربیات بعدی شما فراهم کرده اند. این شرایط می تواند انتظاراتی با خود به همراه داشته باشد و در عین حال به شکل ناخواسته ای باعث شود تجربیات کنونی را با تجربیات گذشته مقایسه کنید و در شکاف میان انتظارات یا مقایسه ها گرفتار شوید. آیا این بدان معناست که زمان حال به خوبی گذشته نیست؟ به هیچ وجه، بلکه فقط به این معناست که شما زمان حال را با برهه ای از گذشته مقایسه می کنید که احتمالا برایتان جذابیت بیشتری داشته است. بنابراین به جای مقایسه حال با گذشته، سعی کنید این دو را با هم ببینید و از خودتان بپرسید آیا از شرایط کنونی راضی ام؟ اگر پاسخ تان مثبت است، فرد خوشبختی هستید و اگر منفی است، سعی کنید چیزی بیابید که به شما در دادن پاسخ مثبت کمک کند. شما به دنیا نیامده اید که دیگران را از میدان به در کنید بلکه این جا هستید تا از زندگی رضایتمندانه ای برخوردار باشید.

عاقبت گذشته معلوم شده است
معمولا ما با حس قطعیت و اطمینانی به گذشته نگاه می کنیم که زمان حال نمی تواند آن را به ما بدهد. در فکر کردن به یک برهه از گذشته، ما از این که بعد از آن مرحله چه اتفاقی می افتد، اطمینان کامل داریم. به عنوان مثال ممکن است در یادآوری گذشته به اوقات خوشی که با دوستان مان داشته ایم یا به یک پیشرفت حرفه ای که آن را کسب کرده ایم، بیندیشیم. یادآوری این اتفاقات خوب با اطمینان از نقشی که این ماجراها در آینده بازی کرده اند، حس خوشایندی برای مان به همراه دارد که در زمان حال نمی توانیم آن را تجربه کنیم زیرا زندگی پر از ابهامات و بی ثباتی هایی است که می توانند منشاء استرس و ناراحتی باشند. داشتن چنان حس قطعیتی در زندگی آرزوی همه ماست، این که مطمئن باشیم همسر و شریک زندگی مان همیشه همراه مان خواهد بود؛ مطمئن باشیم به شغل رویایی مان دست می یابیم و همیشه سقفی بالای سرمان خواهیم داشت اما متاسفانه هیچ راهی برای کسب اطمینان از این موارد وجود ندارد.

در گذشته، مقایسه های اجتماعی آسان نبود
نیاز به گفتن نیست که ما در عصر شبکه های اجتماعی زندگی می کنیم. در 10 سال گذشته، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام یا اصلا وجود نداشتند یا از محبوبیت کنونی برخوردار نبودند. هرچند از بین بردن یک عادت، کار سختی است اما لازم است که شما تمایل تان به مقایسه های اجتماعی را کنار بگذارید زیرا زندگی مسابقه با دیگران نیست بلکه در واقع شما در حال مسابقه دادن با خودتان هستید. بنابراین روی کاری که انجام می دهید و آن چه به شما احساس شادی، لذت و رضایتمندی می دهد، تمرکز کنید زیرا هدف زندگی، از میدان به در کردن دیگران نیست بلکه داشتن یک زندگی رضایتمندانه است.

دید شما نسبت به گذشته تغییر کرده است
همچنان که سن تان افزایش می یابد و تجربیات بیشتری کسب می کنید، نحوه نگاه شما به گذشته نیز تغییر می کند. یک فرد بالغ یا میان سال، شروع به درک درس هایی می کند که در گذشته از زندگی آموخته است و این بر نگاه او به گذشته تاثیر می گذارد. این طرز تلقی از عوامل استرس زا در گذشته که «بالاخره شرایط آن قدرها هم سخت نبود» و احساس اطمینان به این که اگر دوباره با چنان شرایطی روبه رو شوید، می توانید با آن مقابله کنید یک تلقی طبیعی است. با این حال این لزوما بدان معنا نیست که شما گذشته را به شکل بسیار مطلوبی پشت سر گذاشته اید بلکه فقط به این معناست که اکنون با اطمینان بیشتری با چنان پیشامدهایی مواجه می شوید.

نتیجه گیری نهایی و چند توصیه
این توانایی را داشته باشید که با ناراحتی ها راحت برخورد کنید. شاید نتوانید زمان حال را با قطعیتی که در یادآوری گذشته احساس می کنید، تجربه کنید اما می توانید توانایی تان را برای بهتر کنار آمدن با ناراحتی ها و بی ثباتی هایی که زمان حال ممکن است بر سر راه شما قرار دهد، افزایش دهید. مقایسه خود با دیگران را به حداقل برسانید و همواره به خاطر داشته باشید برای رقابت با دیگران به دنیا نیامده اید بلکه باید زندگی توأم با رضایتی برای خودتان فراهم کنید. انتظارات تان را مدیریت کنید. همه کارهایی که انجام می دهید، نمی توانند بهترین دستاوردهایی باشند که تاکنون داشته اید. حلقه دستاوردهای زندگی قرار نیست همیشه کامل باشد و لحظاتی هم در این حلقه وجود دارند که آن قدرها درخشان نیستند. دید همزمانی به گذشته و آینده داشته باشید و تمرکزتان را از کیفیت کارهایی که انجام می دهید صرفا به حقیقت انجام آن ها معطوف سازید.

منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها:
موفقیت, شکست, گذشته,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها