صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٢٥٢
تاريخ انتشار: ٠٨:٢٤ - 1396/10/26
خوابتان نمی برد؟ کارهای فردا را بنویسید!
اگر از آن دسته افرادی هستید که حتماً برای انجام کارهای روزانه خود یک قلم و کاغذ به دست دارید و از طرفی با خواب شبانه هم میانه خوبی ندارید این خبر دقیقاً برای شما است! دانشمندان می گویند تهیه فهرست از کارهای روزانه و نوشتن آنها قبل از خواب، راه حل بی خوابی است.
خوابتان نمی برد؟ کارهای فردا را بنویسید!

به گزارش آی سبک، اگر به جای آنکه اولین کار هر صبح را به نوشتن فهرست کارهای روزانه اختصاص دهید، این کار را درست پیش از به رختخواب رفتن انجام دهید احتمال بیشتری دارد که یک خواب شبانه شیرین را تجربه کنید. محققان دانشگاه بایلور در تگزاس آزمایشی را طراحی کردند تا بفهمند آیا نوشتن تمام تکالیفی که ما باید در روز بعد یا روز بعدتر از آن به پایان برسانیم می تواند در دستیابی به آرامش خیال بیشتر و خواب آسوده تر سودمند باشد؟

به گفته آنها ما در فرهنگ 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته زندگی می کنیم، در جایی که به نظر می رسد فهرست کارهای روزانه ما به طور مستمر درحال افزایش است و بستر نگرانی ما در مورد تکالیف به پایان نرسیده را فراهم می کند. بسیاری از افراد این فهرست ها را فقط در سرشان مرور می کنند. بنابراین ما قصد داریم بدانیم آیا عمل نوشتن می تواند با مشکلات شبانه و به خواب رفتن مقابله کند؟

این تیم تحقیقاتی برای مطالعه خود از 57 دانشجوی 18 تا 30 ساله استفاده کرد. داوطلبان به گروه تقسیم شدند: گروهی که قبل از رفتن به رختخواب 5 دقیقه زمان داشتند تا فهرست کارهایی را بنویسند که باید روز بعد یا چند روز آتی انجام می دادند و گروهی که از همین زمان برای فهرست کردن فعالیت هایی که به پایان رسیده بود استفاده کردند. این مقایسه بر مبنای دو سنت فکری بود؛ یکی از آنها می گوید نوشتن در مورد آینده نگرانی در مورد کارهای نکرده را بالا می برد و خواب را به تأخیر می اندازد درحالی که دیگری معتقد است نوشتن فعالیت های انجام شده نباید منجر به نگرانی شود. فرضیه دیگر تحقیق این بود که نوشتن یک فهرست از کارهای آینده از بار و فشار افکار نگران کننده می کاهد.

از شرکت کنندگان خواسته شد که در ساعت 10:30 شب به خواب بروند ، البته در محیطی کنترل شده که هیچ فناوری و تکلیفی وجود نداشت و به محض رفتن آنها به رختخواب چراغ ها خاموش می شدند. در این مدت فعالیت مغز شرکت کنندگان به هنگام خواب رصد شد. نتایج این آزمایش نشان داد که نوشتن فهرست کارها به افراد کمک کرد تا در تمرینی درگیر شوند که به زودتر به خواب رفتن آنها منجر شود. اما این اتفاق در مورد کسانی که از تکالیف به پایان رسانده در روز یا روزهای قبل نوشتند صادق نبود.

البته مشخص نیست که می توان یافته های این مطالعه روی افراد جوان  و سالم را به بیماران مبتلا به بی خوابی تعمیم داد یا خیر اما نوشتن بهتر از ننوشتن است.

منبع: شفقنا به نقل از Medical News Today

برچسب ها:
یادداشت, خواب,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها