صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٢٠٥
تاريخ انتشار: ٠٨:٢٥ - 1396/10/19
برنامه مدونی در خصوص مقابله با مواد مخدر «گل» نداریم
رئیس کانون درمانگران اعتیاد ایران گفت: ماده مخدر گل، درمان دارویی ندارد و افراد معتاد باید به روش «علامت درمانی» مورد درمان قرار گیرند.
برنامه مدونی در خصوص مقابله با مواد مخدر «گل» نداریم

به گزارش آی سبک، دکتر هادی پناهی اظهارداشت: ماده مخدر گل 3 برابر حشیش اعتیاد آور است و عوارض جدی و جبران ناپذیری (مغزی و جسمانی) در فرد معتاد برجا می گذارد.

وی علت افزایش مصرف گل در میان جوانان را ایجاد سرخوشی و برانگیختگی بیان کرد و افزود: افزایش آمار افسردگی در کشور سبب شده تا این ماده مخدر به سرعت جای خود را میان جوانان باز کند.

پناهی با بیان اینکه گلی که در کشور کاشت و برداشت می شود، خالص نیست، افزود: بذرگل از کشورهای خارجی وارد کشور شده که البته بذر خالص نبوده و بذری با تداخلات ژنتیکی زیاد است؛ این بذر مخدر به شدت اعتیاد آور است.

وی ادامه داد: گفته می شود بذر این گیاه مخدر از خاورمیانه و نیز افغانستان وارد کشور شده است و تغییرات ژنتیکی بذر گل در آمریکا روی داده است.

پناهی زمان ورود و گسترش ماده گل به کشور را یک تا 2 سال عنوان کرد و گفت: این ماده مخدر زمان زیادی است که در دنیا تولید می شود.

رئیس کانون درمانگران اعتیاد ایران افزود: متاسفانه در حال حاضر چندین نهاد برای مقابله با اعتیاد در کشور فعال است اما هنوز مشکل اعتیاد در کشور ادامه دارد و مجریان امر نتوانسته اند برنامه مدونی برای حل این معضل در کشور ارائه دهند. هر چند که این معضل تنها مختص کشور ما نیست. مقابله با این پدیده شوم در بیشتر نقاط دنیا با مشکلاتی روبروست.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه مدونی برای آموزش مردم در خصوص مقابله با مخدر گل نداریم، تاکیدکرد: هنوز پروتکل و شیوه نامه درمانی واحدی برای نحوه درمان مصرف کنندگان مخدر گل ارائه نشده است، در حالی که ترکیبات همه موادهای مخدر صنعتی یکسان بوده و به هم شباهت دارد.

وی در ادامه گفت: گل گیاهی مخدر و خطرناک است که با یک بار مصرف، اعتیاد ایجاد می کند و سبب صدمات زیادی در فرد می شود. این ماده قابل کاشت و برداشت است و بصورت گلخانه ای کاشت می شود.

بر اساس آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، در حال حاضر 2 میلیون و 808 هزار نفر در کشور معتاد هستند.

منبع: جام جم

برچسب ها:
مخدر گل, مواد مخدر, اعتیاد,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها