صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٢٠٣
تاريخ انتشار: ٠٨:١٦ - 1396/10/19
تأثیر آزارهای خیابانی بر زندگی اجتماعی زنان
دکتر مجید ابهری استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری با بیان اینکه آزارهای خیابانی یکی از آسیب‌هایی است که علاوه بر ایجاد آسیب‌های روحی و روانی برای بانوان باعث ایجاد ناامنی روانی و اضطراب برای این قشر می‌شود گفت: آزارهای خیابانی معمولا به شکل‌های متلک‌پرانی یعنی استفاده از کلمات و عبارات زشت نسبت به بانوان که جزء آزارهای کلامی است و بیشترین سهم را در این میان دارد، آزارهای فیزیکی که با ایجاد زحمت برای بانوان و در محل‌های پرازدحام مانند مترو یا اماکن دیگر بیشتر رخ می‌دهد و آزارهای کلامی ـ فیزیکی که از ترکیب این دو نوع آزار تشکیل می‌شود.
تأثیر آزارهای خیابانی بر زندگی اجتماعی زنان

به گزارش آی سبک، دکتر ابهری، اصلی‌ترین علل رفتاری آزارهای خیابانی را ضعف تربیت خانوادگی، فاصله گرفتن از ارزش‌های دینی و معیارهای معنوی، کم شدن مسوولیت اجتماعی در مردان نسبت به افراد مزاحم عنوان کرد و گفت: چه از نظر نهی از منکر و بازداشتن از زشتی‌ها و چه از نظر غیرت اجتماعی، بسیاری از مردان سالها قبل در این گونه مواقع دخالت می‌کردند و اجازه نمی‌دادند نوامیس جامعه مورد آزار و اهانت قرار گیرند. متاسفانه در حال حاضر این سنت پسندیده کمتر به اجرا در می‌آید و همین امر موجب بیشتر شدن گستاخی افراد لاابالی می‌گردد.

این استاد دانشگاه گفت: بهترین روش‌های مقابله ازسوی بانوان این است که پاسخ این گونه افراد را نداده و با بی اعتنایی کامل از آنها عبور کنند چرا که بسیاری از این افراد به محض شنیدن پاسخ به کار خود ادامه می‌دهند. بانوان حتی‌الامکان از محل‌های تاریک و خلوت عبور نکنند و با شدت یافتن این گونه آزارها از پلیس کمک بگیرند.

وی ادامه داد: بانوان بهتر می‌دانند که همه مردان مرتکب این ناهنجاری نمی‌شوند اما در بعضی از زنان باعث ایجاد ترس و تنفر  نسبت به مردان می‌گردد که آن هم در سطح محدودی است.

ابهری در خصوص تأثیر آزارهای خیابانی بر زندگی اجتماعی زنان اظهار کرد: در صورتی که بانوان از این گونه حرکات احساس ناامنی اجتماعی کنند کمتر در جامعه ظاهر می‌شوند؛ بنابراین نیمه‌ای از جامعه دچار ضعف کارآیی گردیده و خلاء حضور بانوان در جامعه آسیب‌های فرهنگی و اقتصادی به دنبال خواهد داشت، بدترین نوع این آسیب‌ها نیز احساس ناامنی روانی است.

این متخصص علوم رفتاری گفت: کاستی‌های تربیتی، کمبود ایمان و در مرحله نهایی وضعیت پوشش و ظواهر بعضی از بانوان زمینه مناسب را برای بروز این ناهنجاری فراهم می‌کند. از سوی دیگر کم توجهی مردان و عابرین به این نوع آزارها می‌تواند باعث افزایش این آسیب گردید.

وی با تاکید بر اینکه آزارهای خیابانی مربوط به طبقه خاصی از جامعه نیست بیان کرد: این بیماری روانی یعنی سادیسم محدود به طبقه اجتماعی یا سن خاصی نیست؛ ولی می‌توان گفت در میان افراد مذهبی اصلا وجود ندارد و افراد تحصیل کرده و فرهیختگان نیز هیچ گاه مرتکب این رفتار ناپسند نمی‌شوند. معمولا اینگونه افراد از پایگاه تحصیلی، دینی و فرهنگی بسیار پایین و ضعیفی برخوردارند.

ابهری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از کارشناسان مسائل اجتماعی بر این باور هستند که چون روابط سالم و طبیعی بین دختر و پسر را تحمل نمی‌کنیم و فاصله‌ای افراطی میان زنان و مردان ایجاد کرده‌ایم شاهد پیامدهایی در قالب آزارهای خیابانی هستیم گفت: اصلا این حرف درست نیست. به عنوان کسی که 30 سال از عمر خود را در آسیب‌های اجتماعی گذرانده‌ام و به عنوان یک رفتار شناس به هیچ‌وجه قائل به این موضوع نیستم، چرا که در اروپا و آمریکا که از نظر جنسی ماوراء اشباء هستند آزارهای جنسی چه کلامی و چه فیزیکی چندین برابر ایران است. در حال حاضر 65 درصد از زنان در آمریکا حداقل دوبار آزار جنسی را در محل کار خود تجربه کرده‌اند؛ بنابراین این حرف صددرصد غلط است. 

منبع: شفقنا

برچسب ها:
زن, مزاحمت خیابانی, آزارهای خیابانی, سلامت روان,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها