صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١١٨٧
تاريخ انتشار: ٠٦:٢٦ - 1396/10/18
تمرکزتان را اینگونه زیاد کنید
این روزها حواس پرتی به آسانی رخ می دهد مثلا در حال انجام کاری هستید که یک عامل خارجی حواستان را پرت می کند به عنوان مثال در حال مطالعه هستید که ناگهان صدای دعوایی به گوشتان می رسد و به کل حواستان را پرت می کند که این حواس پرتی ها باعث می شود آنگونه که باید در انجام کارهایمان موفق نباشیم اما چه کنیم که بتوانیم تمرکزمان را افزایش دهیم که حتی هیچ عامل خارجی هم نتواند حواسمان را پرت کند؟
تمرکزتان را اینگونه زیاد کنید

به گزارش آی سبک، ذهن انسان به طور معمول طوری طراحی نشده که بتواند هرج و مرج‌های فضای اطراف خود را به راحتی مقابله کند چون هر یک از حواس در ظرف یک لحظه محرکی را از دنیای بیرون دریافت می‌کنند و همین امر می‌تواند تمرکز انسان را به راحتی مختل کند.
متخصصان روانشناسی می‌گویند هر چند تقویت قدرت تمرکز کار نسبتا دشواری است اما غیرممکن نیست لذا در زیر به چند نمونه از راهکارهای مقابله با حواس پرتی و افزایش تمرکز می پردازیم :

چند دقیقه بدون حرکت بنشینید
روی یک صندلی راحت بنشیند و ببینید چقدر می‌توانید بدون حرکت بمانید. این کار به آن آسانی که فکر می‌کنید، نیست. شما مجبورید تمام توجه تان را به بی‌حرکت نشستن روی صندلی جلب کنید. مراقب باشید هیچ‌یک از ماهیچه‌های بدن‌تان حرکت نکند.

ابتدا ممکن است فقط پنج دقیقه بتوانید بدون حرکت بمانید، اما بتدریج حتی می‌توانید به 15 دقیقه در روز هم برسید. خود را به زور روی صندلی نگه ندارید، زیرا باید کاملا احساس آرامش کنید. وقتی بتوانید روی بدن خود تسلط داشته باشید، می‌توانید امیدوار باشید که ذهن‌تان را هم رام کنید.

گفت‌وگو با آینه
دو علامت هم سطح با چشمان خود روی آینه بگذارید و تصور کنید که آنها چشمان انسان دیگری است که به شما خیره شده است. صورت‌تان را مقابل آینه قراردهید و مراقب باشید سرتان را تکان ندهید. به چهره‌تان خیره شده و تصور کنید آن زن یا مردی است که می‌توانید به او اعتماد کنید و دوستش داشته باشید. اجازه ندهید فکر دیگری به ذهن‌تان بیاید. درهمان حال چند بار نفس عمیق بکشید و هوای تازه وارد شش‌هایتان کنید. با این روش، آرام آرام احساس آرامش و قدرت وجودتان را می‌گیرد. سپس با فرد درون آینه صحبت کنید. این کار را روزانه سه تا پنج دقیقه انجام دهید و پس از مدتی متوجه می‌شوید هرزمان که لازم باشد براحتی می‌توانید روی موضوعی تمرکز داشته باشید

افکار خود را کنترل کنید
 کلید افزایش تمرکز این است که اجازه ندهید افکار خود آیند و بی‌ربط به ذهنتان رسوخ کرده و آن را آشفته سازد. وقتی این افکار به ذهنتان خطور کردند به آنها توجه نکنید و برای تمرکز فعال روی کار اصلی خود بیشتر تلاش نمایید.

چند کار را همزمان با هم انجام ندهید
 در این وضعیت هرگز نمی‌توانید روی یک کار متمرکز شوید. یک کار را تمام کنید و بعد سراغ کار بعدی بروید.

مغز خود را تعميم دهيد
اگر نمي توانيد بيش از چند ثانيه روي موضوعي متمرکز شويد، به محض آن که حواستان پرت شد، دوباره همان موضوع را در ذهن خود نگه داريد و به آن توجه کنيد. با اين تمرين ذهن را آموزش مي دهيد که بتواند براي مدت طولاني تري روي يک مطلب ثابت شود.

مهلت انجام کار را مشخص کنيد
براي تقويت تمرکز، تعيين مهلت هاي مشخص براي انجام کار، بسيار خوب است و کاربرد زيادي دارد.

به اندازه کافي بخوابيد
خواب کافي و منظم از عوامل موثر در تقويت قدرت تمرکز است.

از چیزهایی که می‌توانید، دوری کنید
برخی از چیزهایی را که می‌توانند باعث حواس‌ پرتی شوند، می‌توان به‌سادگی نادیده گرفت و کنار گذاشت. مثلا اگر یکی از شبکه‌های اجتماعی بیشتر از آنچه مد نظر شما است، وقتتان را به خودش اختصاص می‌دهد، می‌توانید اپلیکیشن آن را از روی گوشی خود پاک کنید. اگر کسب و کارتان هر چیزی غیر از بازاریابی دیجیتال است، سعی کنید تا می‌توانید به آنچه شما را از اصل موضوع دور می‌کند فکر نکنید. «یک فرد یا شرکت حرفه‌ای را استخدام کنید تا اگر خودتان دانش یا منابع لازم را در اختیار ندارید به شما برای عملی کردن ایده‌هایتان کمک کند.» اگر بودجه محدودی دارید، ابتدا یک استراتژی بازاریابی را عملی کنید تا بازار را بشناسید و از شرایط آن اطلاعات اولیه‌ای به دست آورید.

مطالعه کنید
یک تمرین عالی برای افزایش توانایی تمرکز، مطالعه است. فرد هنگام خواندن مطلبی مجبور است تمام افکارش را روی موضوع مورد مطالعه متمرکز کند تا متوجه مطلب شود. بنابراین تا آنجا که می‌توانید مطالعه کنید. داستان‌های کوتاه نمونه‌های خوبی برای این تمرین است . پس از خواندن هر داستان خلاصه‌ای از آن را بنویسید. خواندن مقالات روزنامه و مجلات هم گزینه‌های خوبی است. اگر پس از مطالعه نتوانستید خلاصه‌ای از آن را بنویسید یعنی این‌که هنگام خواندن تمرکز کافی نداشته‌اید.

منبع: تبیان

برچسب ها:
تمرکز, افزایش تمرکز,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها