صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٠٨٠١
تاريخ انتشار: ٠٥:٤٩ - 1396/08/27
سبک زندگی بر مدار حیات رضوی
بعضی‎ها در این‎روزها فرصت و لیاقت زیارتش را پیدا کرده‎اند و بعضی دیگر، دوست و آشنا را نایب‎الزیاره کردند تا حرف‎ها و درددل‎های شان را به گوش حضرت برسانند. چه قصد زیارت کرده‎اید، چه در خانه مانده‎اید و دلتان پیش حرم مطهر است، با مطلب امروز همراه شوید.
سبک زندگی بر مدار حیات رضوی

به گزارش آی سبک، فردا سالروز شهادت امام رضا(ع) است. آقای رئوف و بخشنده‎ای که همدم و پناه زائران و مجاورانش است. امام مهربانی که هربار خسته و درمانده و غم زده سراغش رفته‎ایم، دست خالی برنگشته ایم‎. حالا همه محزونِ شهادتش هستیم. بعضی‎ها در این‎روزها فرصت و لیاقت زیارتش را پیدا کرده‎اند و بعضی دیگر، دوست و آشنا را نایب‎الزیاره کردند تا حرف‎ها و درددل‎های شان را به گوش حضرت برسانند. چه قصد زیارت کرده‎اید، چه در خانه مانده‎اید و دلتان پیش حرم مطهر است، با مطلب امروز همراه شوید.

در پرونده امروز، چندجلد از کاربردی‌ترین کتاب‎هایی را که با حال و هوای رضوی نوشته‎شده‎است، معرفی می کنیم برای آن‎هایی که دلشان می‎خواهد زیارت بامعرفت‎تری داشته‎باشند و سیره و سلوک حضرت را بشناسند. برای آن‎هایی که دوست دارند نکاتی درباره خلق‎وخو و سبک زندگی امام رئوف بخوانند، آن‎هم از دل روایات معتبر. برای آن‎هایی که می‎خواهند درباره روند ساخت و بازسازی حرم مطهر و بارگاه ملکوتی امام هشتم –این بهشت زمینی- اطلاعاتی به‎دست آورند. برای آن‎هایی که نمی‎دانند احساس شان به حضرت را چطور در قالب کلمات درآورند و دنبال یادداشت‎های صمیمانه‎ای می‎گردند تا کلمات مانده در گلوی شان را از زبان و قلم دیگری بخوانند و بشنوند. برای آن‎هایی که نمی‎دانند چطور امام رضا(ع) را به فرزندشان بشناسانند و به هرکس دیگری که دل در گرو مهر خورشید هشتم دارد. با ما همراه باشید.

زندگی به سبک امام رضا(ع)

چه‌ کتابی؟ سفر با خورشید
گردآورنده: محمد تقی فعالی
موضوع: سبک زندگی امام رضا(ع)
درباره کتاب بیشتر بدانیم:  فصل اول کتاب با عنوان زندگی معنوی در دو بخش ایمان و عمل صالح به تفصیل مورد تشریح قرار گرفته است. در فصل دوم با موضوعاتی همچون تشکیل خانواده و تحکیم خانواده تبیین گردیده است. فصل سوم کتاب به موضوع روابط اجتماعی در دو بخش روابط اجتماعی و جلوه‌های روابط اجتماعی می‌پردازد. در چهارمین وآخرین فصل این اثر، مسئله بهداشت و تغذیه در چهار محور بهداشت و سلامت، مدیریت بدن، تغذیه و محیط زیست را مورد تبین و تشریح قرار می‌گیرد. نتیجه‌گیری از مباحث کتاب نیز قسمت پایانی این اثر است.
 

 

  صمیمانه در جوار هشتمین پنجره بهشت

چه‌ کتابی؟ پنجــره هشتم
گردآورنده: عبدالرحیم سعیدی‌راد
موضوع: مجموعه‌نثر ادبی‌آیینی
درباره کتاب بیشتر بدانیم: حتما برای شما هم پیش آمده است که گاهی، احساس و حرف‌هایی دارید که نمی‌دانید چطور به کلمه و جمله تبدیل شان کنید و خطاب به امام‌رئوف به زبان بیاورید. رازها و خواسته‌ها و درددل‌هایی که مدت‌هاست روی دلتان سنگینی می‌کند و از به زبان آوردن شان، ناتوان هستید. کتاب "پنجره هشتم" که مجموعه‌ بیش از 65 قطعه نثر ادبی‌آیینی به قلم نویسندگان خوش‌فکر و خوشنام است، برش‌های متنوعی است از ابراز ارادت و راز دل گفتن‌ آدم‌های مختلف، به امام رضـا(ع). یادداشت‌هایی که شاید حرف دل شما هم با امام‌ مهربانی‌ها باشد یا کمک کند شما هم ساده و صمیمی، رو به آستان پر مهرش، حرف بزنید و از خودتان و زندگی و این روزها بگویید و سبک و تازه شوید. این کتاب 225 صفحه‌ای را که کتاب برگزیده چهارمین جشنواره کتاب سال رضوی در سال 1390 است، نشر امینان منتشر کرده و هم اکنون نسخه پی‌دی‌اف آن، در فروشگاه‌های اینترنتی کتاب به قیمت چهار هزارتومان در دسترس است.
بخشی از کتاب: دلم می‌خواهد یک لحظه از این قطارها و ماشین‌ها و آدم‌ها که دارند با سرعت سرسام‌آوری به نمی‌دانم‌کجا می‌روند، جدا شوم و توی یکی از همین عصرهای پنج شنبه پاییزی، آرام راهم را کج کنم بیایم طرف شما. دلم می‌خواهد یک جوری می‌شد که این بندها نباشد، اقلا برای یک روز، تا با خیال راحت بیایم خدمت شما و به هیچ‌چیز غیر از خود خود شما فکر نکنم... فقط بیایم یک گوشه از حرم، مثل یکی از همین کفترهای تان، یک جای دنج کز کنم و چشم بدوزم به پنجـره فولاد...
 

  تویــی که نمی‌شناختم ات

چه کتابی؟ غریب قریب
نویسنده: مهدی قزلی
موضوع: داستانک‌های ساده و مینی‌مال درباره سبک‌زندگی امام‌رضا(ع)
درباره کتاب بیشتر بدانیم: به طور معمول، همه ما دوست داریم امامان معصوم مان را بیشتر و عمیق‌تر بشناسیم تا نحوه برخوردشان با مسائل و رفتارشان در موقعیت‌های گوناگون زندگی، برایمان یک الگوی عملی و کاربردی در لحظات شیرین و دشوار زندگی باشد. این که بدانیم کسی که به لحاظ عقل و علم و ایمان و آگاهی از ما برتر است، سبک و روش زندگی‌اش، شامل ارتباطش با خود، خــدا، دوست و دشمن و حتی حیوانات و جمادات چگونه بوده، می‌تواند زاویه نگاهی تازه درباره مسائل به ما ببخشد و برای داشتن بهترین تفکر و رفتار در زندگی، راهگشا باشد. کتاب جیبی «غریب قریب»، سعی می کند در قالب کوتاهه‌ها و برش‌هایی از زندگی امام‌رضا(ع) بر مبنای منابع معتبر، این فرصت را در اختیارمان بگذارد. این کتاب 104 صفحه‌ای را نشر امیرکبیر، در سال 1390 منتشر کرده و نسخه دیجیتالش با قیمت پنج هزار تومان در فروشگاه‌های مجازی کتاب، موجود است.
بخشی از کتاب: وقتی مأمون بر برادرش پیروز شد، در سرتاسر قلمروی حکومت اش نابه سامانی وجود داشت. علوی ها در گوشه‌کنار قیام می کردند، عباسی ها از قتل امین ناراحت بودند، دشمنان خارجی در مرزهای غربی و شرقی از فرصت سوء استفاده می کردند و همه این ها باعث شد مأمون دست به حیله بزرگی بزند و با اجبار امام رضا(ع) را دعوت به خلافت یا ولایتعهدی کند؛ با این ترفند می خواست از قداست امام به نفع خود و از رذالت خود و دستگاه خلافت به ضرر امام استفاده کند، غافل از آن که «ومکروا و مکرا...». مأمون در این بازی سیاسی که راه انداخت، رودست های جدی‌ از امام خورد که مهم ترین آن ها، به خدمت در آمدن کلیه امکانات دستگاه حکومت به نفع تبلیغ تشیع و حقانیت امام بود؛ همین هم باعث شد مأمون دست از سیاست بردارد و به شیوه پدرانش دست به خون نواده پیامبر بیالاید.
 

  حرم رضوی در گذر زمان

چه کتابی؟ غریب قریب
نویسنده: سعید تشکری
موضوع: مجموعه داستانی درباره ساخت و بازسازی بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) در طول تاریخ
درباره کتاب بیشتر بدانیم:  یک لحظه چشم‌هایتان را ببندید؛ خودتان را در آستانه «باب‌الجـــواد(ع)»، رو به گنبد و گلدسته چشم‌نواز بارگاه ملکوتی امام‌رضا(ع) تصور کنید. دست روی سینه بگذارید، به امام رضای مهربان سلام بدهید، قدم بردارید و وارد شوید. صحنِ دنجِ قدس، صحن شگفت‌انگیز و روح‌افزای گوهـــرشاد، رواق دارالولایه و دارالهدایه، پنجره فولاد، در و دیــوار و آینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌ها و نقش و نگارها و عطر دل‌انگیز حرم را تصور کنیــد... همه ما عاشقان امام رئوف، به تک تک جزئیات حرم باصفای ایشان، دلبستگی داریـــم و مجموعه داستان «غریب قریب» روایت‌گر ساخت و بازسازی حرم امام‌مهربانی‌ها در دوران مختلف تاریخ ایران است. این کتاب شامل 12 بخش است که هر کدام در قالب داستانی، ساخت و نگهداری بارگاه نورانی امام رضا(ع) را روایت می‌کند. غریب قریب، روایتی است که ما را با خود به دل تاریخ می‌برد و لحظه لحظه تلاش عاشقان حضرت را برای نگهداری از این قطعه بهشتی به تصویر می‌کشد.اثری فاخر  با ۶۴۰ صفحه و قیمت ۳۲ هزار تومان که برنده جایزه هشتمین دوره کتاب سال رضوی در سال 1394 هم شد.
بخشی از کتاب: «نشسته بر کجاوه، با دلی که جا مانده، دیار به دیار می‌آیم. از مدینه تا بصره، تا اهواز و بهبهان و فارس... تا خراسان، به سوی مرو، به سوی تو. من مهاجرم؛ همان گونه که جدم، رسول خدا هجرت کرد، از مکه به مدینه و این هجرت سرآغازی شد برای همه مسلمین. و حالا نوبت من است. آغاز سفر، آغاز همدلی است. آواز همدلی است؛ با مردم روزها و سال‌ها و قرن‌های بعد. خورشید سوزان صحرا، ستاره‌های آغوش کویر، دیاران و یاران هردیار، شاهدان این سفرند. و خداوند با آنان که برای رضای او هجرت می‌کنند، هزار وعده دارد. دل خوشم که سفرم، منشأ خیر باشد، که هست. به غریبی مرا می‌بری؛ اما غریب نخواهم ماند. باشد که دنیا برای دیدار من سفر کند. شهر من، مشهد الرضا، منتظر است...»

 

  در پرتو انوار رضوی

چه کتابی؟ بر مـدار آفتاب
گردآورنده: محمدحسین پورامینی
موضوع: جمع‌آوری مجموعه‌ای کاربردی از خلق‌وخو و سبک زندگی امام رضا(ع)
درباره کتاب بیشتر بدانیم: کسی مثل امام رضا(ع) که به عالم آل محمد(ص) مشهور است، در شرایط گوناگون زندگی، وقت شادی، وقت غم و سوگواری، وقت خشم و عصبانیت، چگونه رفتار می‌کرده است؟ همسرداری و بچه‌داری و عقل معاش و مدیریت خانواده فرد سالم و صالحی مثل امام رضا چگونه بوده است؟ آداب مهمان‌داری و پذیرایی و سفر و حتی جزئیاتی مثل لباس پوشیدن و رسیدگی به ظاهر و خواب و خوراکش به چه شکل بوده است؟ همه ما دوست داریم رفتار و زندگی مان، شبیه کسی که دوست اش داریم و تحسین اش می کنیم باشد و گاهی، آسیب هایی که در زندگی متحمل می شویم، به این دلیل است که الگو و راهنمای خوب و روشنی برای ابعاد گوناگون زندگی نداشته ایم. بر مدار آفتاب تلاش کرده است،با ارائه تصویری روشن و واضح از سبک‌زندگی امام مهربانی‌ها، بر مبنای روایات معتبر از ایشان یا درباره ایشان، کمک کند زندگی‌های مان را با تکیه بر سیره رضوی بنا و بر مدار آموزه های عملی امام رضا، شیوه زیستن را مشق کنیم. این کتاب در هفت فصل و 128 صفحه، تنظیم و منتشر و هم اکنون، به شکل نسخه پی‌دی‌اف، برای دانلود و مطالعه روی سایت آستان قدس رضوی قرار داده شده است.
بخشی از کتاب: در ازدواج، ویژگی های معنوی را بااهمیت تر از مسائل مادی می دانست: هر وقت خواستگاری آمد که دیندار و بااخلاق بود، به او جواب مثبت بده و از تنگدستی اش نترس. چرا که خدا فرموده است: «خودم آنان را از فضل خویش بی نیاز خواهم کرد.» در نظرش، اخلاق خوب، گزینه ای مهم برای خواستگار بود. شخصی نوشته بود: «یکی از نزدیکانم دخترم را از من خواستگاری کرده است؛ ولی اخلاق بدی دارد.» جواب داد: «اگر بداخلاق است، دخترت را به او نده.» یا:  فرزندآوری را لازمه تداوم زندگی می دانست: «آن کسی که از خودش فرزندی به جا نگذارد، مثل این است که هرگز میان مردم زندگی نکرده است؛ اما کسی که از خودش فرزندی به یادگار بگذارد، نمُرده و در میان مردم زنده است.»

 

  قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب

چه کتابی؟ 10 قصه از امام‌رضا(ع) برای بچه‌ها
نویسنده: مژگان شیخی
موضوع کتاب: قصه های ساده از ماجراهای زندگی امام هشتم
درباره کتاب بیشتر بدانیم: متاسفانه بیشتر کتاب‌هایی که در کشورمان با موضوعات اخلاقی و مذهبی برای کودکان و نوجوانان تولید می‌شود، لحن و بیانی خشک و شعاری و دشوار دارد. ما به کتاب‌های ساده و سرراستی مثل «10 قصه از...» نیاز داریـم تا بچه‌های مان، با علاقه و در فضایی جذاب، با اخلاق و رفتار و زندگی معصومین آشنا شوند. کاری که نویسنده این کتاب، به خوبی از عهده‌اش برآمده و اثری متفاوت و خواندنی ارائه کرده است. شیخی درباره این کتاب و در گفت‌وگو با مهر، به نکات مهمی اشاره کرده است: «قصه، قالبی تاثیرگذار بر ذهن و روان کودکان و نوجوانان دارد و امروز، مربیان در همه جای دنیا از قصه برای انتقال دانستنی‌ها به کودکان بهره می‌برند. اگرچه در شرایط امروز و با وجود امکانات گسترده ارتباطی، قصه نوشتن برای کودکان مشکل‌تر شده است و کسانی می‌توانند موفق عمل کنند که طرحی نو داشته باشند و در زمینه‌های کمتر پرداخته شده اما مورد علاقه بچه‌ها، داستان‌های خواندنی بنویسند. من در این کتاب سعی کردم با نثری قابل‌فهم و جذاب، کودکان را با گوشه‌هایی از زندگی امام رئوف آشنا کنم.» این کتاب 128 صفحه‌ای، شامل 10 قصه ساده با تصویرسازی‌های بسیار جذاب حسام‌الدین طباطبایی، 25 هزارتومان قیمت دارد و نسخه‌ پی‌دی‌اف آن به صورت قانونی در فضای نت، در دسترس است.
بخشی از کتاب:  یونس روی شاخه درخت نشسته بود و پاهایش را تکان می داد. سیب درشت و آب داری را از شاخه کند. یکی‌دو تا گاز به سیب زد و آن را پایین انداخت! دوست یونس جعبه سیب‌های چیده شده را کنار درخت گذاشت. به سیب گاززده یونس نگاه کرد و گفت: «یونس! این چه کاری بود که کردی؟ چرا تا آخر نخوردیش؟ نکند کرمو بود! ظاهرش که خیلی خوب است.» یونس خندید و گفت: «سیب‌های این درخت اصلا کرمو نیست. تا حالا چندتایش را خورده ام. ولی این جا تا بخواهی سیب است. لازم نیست تا آخر بخورمش. این قدر سخت نگیر!» ... اتفاقا آن روز امام‌رضا(ع) هم به باغ آمده بود و با دیدن سیب‌های گاززده، گفت...
 

  کودکانه با امام خوبی‌ها

چه کتابی؟ مهمان خراسان
گردآورنده: سعید بیابانکی
موضوع کتاب: مجموعه شعر کودک رضوی
درباره کتاب بیشتر بدانیم: بچه‌ها هم به اندازه ما بزرگ ترها و حتی شاید بیشتر از ما، نیاز به مطالعه و سفری خیالی به دنیای جذاب شعر و قصه‌های رنگارنگ دارند تا هم لذت ببرند و سرگرم شوند، هم به این وسیله، به شکل غیرمستقیم با هنجارها و مهارت‌ها و سیره و سبک‌زندگی اهل‌بیت(ع) آشنا شوند. کتاب «مهمان خراسان»، مجموعه‌ای خواندنی از 10 شعر سروده شده توسط 10 شاعر موفق حوزه کودک مثل افسانه شعبان نژاد، اسدا... شعبانی، جعفر ابراهیمی و... با حال و هوای امام‌رضایی است که با تصویرسازی چشم‌نواز 10 تصویرگر شناخته شده کشورمان مثل میترا عبداللهی، سحر حق گو، عاطفه شفیعی راد، حدیثه قربان و... تکمیل شده است. این مجموعه هم که به همت سعید بیابانکی (شاعر) شکل گرفته، از برگزیدگان کتاب سال رضوی در حوزه کودک است. هم اکنون این کتاب 24 صفحه ای به قیمت 7500 تومان در فروشگاه‌های شهر قابل دسترسی است.
چند بیت از یک شعر:
آرامشی از ایمان
در لحن صدایش بود
هر چیز خدا می‌خواست
راضی به رضایش بود
او غُصه غربت را
با خود به خراسان برد
او عطری از ایمان را
چون هدیه به ایران برد

 

منبع: روزنامه خراسان، معنویت

برچسب ها:
امام رضا(ع), سبک زندگی, کتاب,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها