صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٠٣٢٢
تاريخ انتشار: ٠٨:٠٨ - 1396/06/16
ماجراهای هوش!
در روزهای گذشته باز هم مطلبی درباره میانگین هوش ایرانیان و رتبه آن در مقایسه با کشورهای دیگر منتشر شد، دکتر «شهرام یزدانی» دانشیار دانشگاه شهید بهشتی که پیش از این، مطلبی در این باره نوشته به عوامل مهمی اشاره کرده است که بر میزان هوش تاثیر می گذارد، بخش هایی از مطلب را به نقل از سایت «بولتن نیوز» می خوانیم:
ماجراهای هوش!

به گزارش آی سبک، «اعلام میانگین ضریب هوشی 84 برای ایرانی‌ها، سبب تعجب بسیاری از نخبگان ایران شد. عده‌ای با انکار این آمار، درصدد اعتراض به آن برآمده‌اند، اما برای این جانب، این آمار هیچ‌گونه جای تعجبی نداشت، زیرا این موضوع را در سال  79 در سخنرانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با عنوان نظریه «ترقیق هوشی» پیش بینی کرده بودم. در این مقاله به اختصار علل افت میانگین ضریب هوشی در کشور را بررسی خواهیم کرد و سپس به راهکارهای مقابله با این رخداد تلخ خواهیم پرداخت.

ضریب هوشی چیست و اهمیت آن در چیست؟
ضریب هوشی یک نسبت است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضرب در 100 به دست می‌آید. اگر سن عقلی با سن تقویمی یکسان باشد، ضریب هوشی 100 می‌شود ولی گاهی در بعضی افراد، سن عقلی بیشتر می‌شود که این فرد هوشی بیشتر از سایر افراد دارد. برای به دست آوردن سن عقلی راه‌های زیادی وجود دارد و به طورمعمول کارشناسان از تست‌های خاصی استفاده می‌کنند که جنبه‌های مختلفی مانند تشخیص الگوها، قدرت حافظه کوتاه ‌مدت، استفاده فرد از واژه‌ها، سرعت محاسبه فرد، درک روابط یا جبر، اطلاعات عمومی، محاسبات ریاضیات، درک فضایی، منطق و املا را ارزیابی می‌کند. به این ترتیب دستیابی به میانگین ضریب هوشی بالاتر یکی از ابزارهای توسعه و به طور همزمان یکی از دستاوردهای مهم توسعه محسوب می‌شود.

ضریب هوشی اقوام و ملل
مطالعات فراوانی درباره تفاوت متوسط ضریب هوشی در کشورهای مختلف صورت گرفته است.
میانگین ضریب هوشی(بر اساس آمار چند سال قبل)  در آمریکا و انگلستان حدود 100 است. این عدد برای شهروندان ژاپنی، چینی، کره‌ای، هنگ کنگی و تایوانی 105 و برای ترکیه، کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا بین 78 و 90 و برای کشورهای آفریقایی پایین تر از صحرای آفریقا بین 65 تا 75 است. در این میان کشور ما ایران با ضریب هوشی متوسط 84 ، رتبه 97 را بین 185 کشور جهان داراست؛ اما وقتی با تفاوت میانگین ضریب هوشی میان دو کشور یا دو نژاد مواجه می‌شویم، قائل شدن تفاوت ژنتیکی، به نوعی به معنای وجود نژاد برتر (ژن برتر) است. جدای از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد. وضعیت تغذیه‌ای به ویژه در دوران کودکی، استرس‌ها و تروماهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر ضریب هوشی تاثیرگذار است.

مهاجرت نخبگان و ضریب هوشی
مهاجرت انتخابی نخبگان، اثری مخرب بر توسعه ملل می‌گذارد. بدیهی است که بار توسعه و پیشرفت جوامع بر دوش هوشمندان و نخبگان هر جامعه‌ای است. حال وقتی در یک جامعه شرایط به گونه‌ای باشد که نخبگان در گذر زمان آن را ترک می‌کنند، نه تنها خروج آن ها مستقیماً جامعه را متاثر می‌کند، بلکه در دراز مدت، ذخیره ژنتیکی کشور را نیز فقیرتر می‌کند و در نسل‌های آتی، روند انتقال ضرایب بالای هوشی به «نسل‌های آینده» با اختلال مواجه می‌شود.این امر درباره کشور اسکاتلند طی بیش از نیم قرن به دقت مطالعه شده است. از اوایل قرن بیستم، هر ساله تعداد زیادی از افراد تحصیل کرده اسکاتلندی به انگلستان مهاجرت می‌کنند. درصد متوسط مهاجرت سالانه تحصیل کردگان دانشگاهی از اسکاتلند به انگلستان 17.2 درصد و ضریب هوشی متوسط این مهاجران 108.1 است. این موضوع سبب شده است میانگین ضریب هوشی اسکاتلندی‌ها به طور متوسط در هر نسل یک امتیاز نسبت به نسل قبل کاهش پیدا کند و اسکاتلندی‌ها در اواسط قرن بیستم به کم‌هوش‌ترین ملت اروپایی (با میانگین ضریب هوشی 97) تبدیل شدند. می‌توان تخمین زد که طی سه دهه اخیر، حداقل سه واحد از ضریب هوشی متوسط ایرانی‌ها صرفا به سبب مهاجرت، کاهش پیدا کرده است.
مهاجرت نخبگان تنها سبب کاهش میانگین ضریب هوشی ملل نمی‌شود، بلکه این کشورها را از نوابغ تهی می‌سازد.

چه باید کرد؟
 اتخاذ تمهیدات و سیاست‌های علمی برای فقرزدایی و مقابله با شکاف رو به فزونی طبقاتی، توجه به مدیریت عوامل خطرزای سلامت و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، حمایت و مدیریت علمی نخبگان و تلاش برای متوقف و معکوس کردن سیر مهاجرت نخبگان و بازنگری علمی سیاست‌های کنترل جمعیت، تنها بخشی از رژیم ‌درمانی ملتی است که به تدریج هوش خود را از دست می‌دهد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت میانگین ضریب هوشی هر نسل 1.2 امتیاز از میانگین ضریب هوشی نسل قبل کمتر شود.

برچسب ها:
هوش, ایکیو, آی کیو, ضریب هوشی,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها