صفحه اصلي > یادداشت 


Share
کدخبر: ٤٤٣٥
تاريخ انتشار: ١٦:١١ - 1395/07/04
دو خاطره سفری از روز مباهله
سید مصطفی شهردار خبر داد که فردا صبح طیاره حاضر است و باید پرواز کنید! در واقع ما را از مدینه اخراج کردند، چون فکر می‌کردند که این مباحث ممکن است اثر خاصی در بین مردم بگذارد.
دو خاطره سفری از روز مباهله

آی سبک؛ محمدرضا آتشین صدف: گونه‌ای دیگر از یادکرد این روز بزرگ. دو خاطره نکته‌دار از دو دانشور فقید معاصر در روز مباهله؛ یکی از مرحوم حجه الاسلام محمدتقی فلسفی، واعظ مشهور و انقلابی نامدار. دیگری از مرحوم دکتر ابوتراب نفیسی، پزشک متخصص قلب و عروق که مقالاتی در زمینه‌های مذهبی نیز دارد. خاطره نخست مربوط است به سفر حج مرحوم حجه الاسلام فلسفی در سال ۱۳۲۷ خورشیدی و خاطره دوم مربوط است به سفر مرحوم دکتر ابوتراب نفیسی به پاکستان در سال ۱۳۵۴ خورشیدی. خاطره نخست در کتاب خاطرات و مبارزات حجه الاسلام فلسفی و خاطره دوم در شماره ۱۹۸ مجله وحید آمده است. اینکه این دو خاطره:

خاطره نخست
در آن موقع ساعتچی هم مجلسی به مـناسبت شـب مباهله -24 ذیحجه- تشکیل داده بود. مجلس در محل وسیعی بود که دور آن را سیم‌کشی کرده و بلندگو هم گذاشته بودند. بیشتر حجاج ایران و علما هم حضور داشتند. مأمورین دولت سعودی در مدینه هم خیلی توجه بـه آن مـجلس داشتند.

چون شب مباهله بود، در منبر گفتم: «مباهله برای این بود که پیغمبر (صلّی الله علیه و آله) درباره نصارای نجران نفرین کند و آن‌ها هم درباره پیغمبر (صـلّی الله عـلیه و آله) تا عذاب الهی بر آنـکه دروغگوست نازل شود». بعد آیه ... فَمَنْ حَاجَّک فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَک مِنْ الْعِلْمِ... (آل عمران: ۶۰) را خواندم و گفتم که پیغمبر (صلّی الله علیه وآله) علی (علیه السلام) و فاطمه زهرا (علیها السـلام) و حـسنین (علیهما السلام) را همراه بـرد.

سـپس افزودم: «هرکس هر کاری دارد، می‌خواهد آن را به‌وسیله متخصص‌ترین افراد انجام دهد؛ مثلاً اگر مریض دارد، می‌خواهد طبیبش بهترین طبیب باشد و چنانچه می‌خواهد ساختمان درست کند، می‌گوید بـهترین مـهندس باشد. در آنجا هم پیغمبر می‌خواست دعا کند. دعا نه پول می‌خواهد، نه مال و نه علم طبابت و نه مهندسی. دعا در پیشگاه الهی، صفای قلب می‌خواهد. قسم به خدای عـالم اگـر پیغمبر در بـین مردها دلی از دل علی (علیه السلام) پاک‌تر سراغ داشت، او را برای دعا می‌برد. اگر در بین تمام زن‌ها دلی پاک‌تر از دل فاطمه (علیها السلام) سراغ داشت، او را برای دعا می‌برد و در بین بچه‌ها اگـر دلی پاک‌تر از دل حسنین (علیهما السلام) در نظر داشت، آن‌ها را می‌برد. اینکه از میان همه اهل مدینه این چهار نفر را انتخاب نمود، خود دلیل بر اهمیت اهل‌بیت از نظر ایمان و صفای دل است».

در پای منبر سنی‌های مـدینه هم بودند. بعضی فارسی می‌دانستند و بعضی هم مترجم داشتند. به هر ترتیب منبر آن شب تمام شد و من گفتم فردا شب توضیح بیشتری خواهم داد. بعد، از منبر آمدم پایین و به منزل رفتم. نـیم سـاعت بعد سید مصطفی شهردار خبر داد که فردا صبح طیاره حاضر است و باید پرواز کنید! در واقع ما را از مدینه اخراج کردند، چون فکر می‌کردند که این مباحث ممکن است اثر خاصی در بین مردم بگذارد. این سـفر جـمعاً 56 روز به طول انجامید.

خاطره دوم
از سخنرانان جالب روز 5 شنبه چهارم مارچ کـشیشی بـود بنام «جان اسلامپ» که اصلاً هلندی بود و در مؤسسه تحقیقات معارف مـسیحی در کـراچی کـار می‌کرد و مقاله‌ای در باب ملاقات مسیحیان نجران با حـضرت رسـول (ص) و واقعه مباهله معرفی کرد و مدارک و شواهدی تاریخی بر صحبت این حادثه نشان داد که بـسیار جـالب بود. پس از ختم سخنرانی او من بـرای او تـعریف کردم کـه در تـاریخ ایـران نیز یک مباهله در زمان ناصر الدین شـاه انـجام گرفته و آن مربوط به مباهله‌ای است که سید علی محمد باب در زمانی که خـود را مـدعی با بیت حضرت امام زمان مـعرفی می‌کرد در مدرسه نیماورد اصـفهان بـا عده‌ای از علماء و از آن جمله بـا مـیرزا عبد الجواد نامی انجام داد و چون شرائط مباهله را به‌درستی انجام نداد و آن را به میل خود تـغییر داد نـتیجه آن‌گونه که می‌بایستی گرفته نـشد. اتفاقاً روز بـعد کـه مرا دید صـحت گـفته مرا تأیید کرد و گـفت در تـاریخ مربوط به با بیان نیز این موضوع به‌طور مختصر ذکر شده است.

 

برچسب ها:
پیامبر(ص), امام علی(ع), مباهله, عربستان,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها