صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١١٢١٧
تاريخ انتشار: ٠٨:٣٢ - 1396/10/20
مطالبات مردمی را دریابید
فشار تحریم‌ها، سیر صعودی تورم و دیگر مشکلات اقتصادی باعث بروز پاره‌ای اعتراضات شده که اگر این موضوع مهم، در زمان مناسب مورد رسیدگی و حل شدن قرار نگیرد عواقب ناخوشایندی را به دنبال خواهد داشت که نمونه‌ی آن سوار شدن اغتشاش‌گران بر موج اعتراضات مردمی و تحریف آن بود.
مطالبات مردمی را دریابید

به گزارش آی سبک، مردم، صحنه گردانان حقیقی همه نظام های حکومتی در سراسر جهان هستند. به یمن حضور آنان است که حکومت‌های پادشاهی و جمهوری شکل می‌گیرد. پارلمان های مختلف تشکیل می‌شود و شوراهای گوناگون مشروعیت پیدا می‌کند و برای جلب رضایت همین مردم است که کاندیداها برای تصاحب کرسی های اجرایی و قانون گزاری، وعده می‌دهند تا رای جمع کنند. پس مشروعیت سیاسی و مدنی، از همین مردم نشات می‌گیرد. این بدیهیات را نوشتم تا به همه مسئولین اعم از دولت مردان و قانون نویسان و شورا نشینان یادآوری کنم که مشروعیت شان را وامدار چه کسانی هستند.

مردم چشم انتظار
امروز، اوضاع معیشت‌ مردم با مشکلات فراوانی همراه شده و تورم رو به افزایش است. اکنون زمان دادخواهی نمایندگان مردم فرا رسیده، زمانی که نمایندگان ملت دستی بجنبانند و برای تسهیل رفاه موکلان خود، از  قانون مدد بگیرند. دولت هم وعده های خود را به یاد آورد و بدور از آمار، سفره مردم را گسترده کند.

در حکومت علوی، رضایت مردم  آن قدر اهمیت داشت که امیر المومنین علی علیه السلام به مالک فرمود: "و لیکن احب الامور الیک اوسطها فی الحق و اعمها فی العدل و اجمعها لرضی الرعیة فان سخط العامة یجحف برضی الخاصة و ان سخط الخاصة یغتفر مع رضی العامه" یعنی، باید دوست داشتنی ترین کارها نزد تو کاری باشد که بهترین از جهت حق و عمومی ترین از نظر عدالت است و بیشترین رضایت مردمی را به دنبال بیاورد، زیرا نارضایتی عمومی رضایت خواص را از بین می برد و نارضایتی خواص با رضایت عمومی مردم جبران می‌شود.

مطالبات جدی مردم
این روزها جا دارد تا دولت محترم اجمالا این  موارد را سرلوحه کار خود قرار دهد تا مردمی که با امید به ایشان رای داده‌اند،  امیدوارتر شوند:

- حل مشکل بیکاری مسئله بسیار پیچیده ای است. سیاست های اقتصادی دولت در دوره قبل بر پایه کنترل تورم بوده و کارشناسان معتقدند برای کاهش معضل بیکاری ابتدا باید مسئله رکود حل شود. گزارش مرکز آمار ایران درباره میزان بیکاری نشان می‌‎دهد که در سال گذشته نرخ بیکاری از ۱۱ درصد به ۱۲.۴ درصد رسیده است.

- مسئله از بین بردن فقر قطعا با دیگر مسائل اقتصادی از جمله بیکاری، فاصله طبقاتی، رانت و ... ارتباط دارد. بسیاری از خانوارها به یارانه نقدی اندکی که ازدولت دریافت می کنند نیاز مبرم دارند.

- مسئله فقر همچون دیگر مشکلات اقتصادی بسیار پیچیده است. تیم اقتصادی. دولت ضمن ادامه پرداخت یارانه نقدی سعی کرد افزایش قیمت ها را کنترل کند و از سوی دیگر به شکل پلکانی دستمزد کارگران را سال به سال افزایش دهد.

غلامرضا عباسی رئیس "کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران" معتقد است که با حداقل دستمزد فعلی کارگران (۸۱۲ هزار تومان) "نمی‌شود تا ۸ روز زندگی کرد چه برسد به ۳۰ روز. بسیاری معتقدند که دستمزد کارگران در سطح بسیار بالایی باید افزایش یابد اما این مسئله چالش دیگری دارد، بحران رکود اقتصادی و خطر ورشکستگی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی هیچ وقت اجازه افزایش بالاتی دستمزد را نمی دهد.

حمایت از تولید داخلی
حمايت قاطعانه از محصولات داخلي و جلو گيري از قبضه نمودن بازار توسط کالاهاي بي کيفيت خارجی، سبب رونق اقتصادی و اشتغال جوانان، به کار افتادن کارخانه جات و ... سبب رونق همه جانبه اقتصادی می‌شود.

شایسته سالاری
بحث تغییر مدیران و جوانگرایی، امید و نشاط را در مردم بالا می‌برد، خلاقیت و شکوفایی ایده‌های نو را سبب می‌شود. در همین راستا یکی از مهمترین مسائل، شایسته سالاری است. موضوعی که حساسیت فراوانی را در افکار عمومی و رسانه های برانگیخته است و باید به صورت همه جانبه و فراگیر به آن پرداخته شود.

انتصاب‌ها به شدت زیر ذره‌بین افکار عمومی قرار دارد. گستردگی شبکه های اجتماعی نظارت افکار عمومی بر این موضوع را افزایش داده است. به نظر می رسد مبارزه با رانت و شایسته سالاری یکی از مطالبات جدی مردم از دولت دوازدهم باشد. مطالبه ای که هم اکنون چالش ساز و حاشیه ساز شده است.
تولید مفاهیمی همچون "ژن خوب" پس از انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده حساسیت‌های موجود در این باره است. خوب است که دولت دوازدهم با این مطالبه مردمی به نحو احسن روبه رو  شود.(1)

 سخن آخر
با توجه به آن چه گفته شد، بنظر می‌رسد مطالبات مردمی، از دولت محترم همان مطالبات رهبر معظم انقلاب است که در ابتدای تشکیل دولت دوازدهم به آنان گوشزد فرمودند:
کار و تلاش جهادی و مضاعف مسئولان برای رفع مشکلات، داشتن شخصیتی، رفتاری و کاری جهت خدمت رسانی، اقتصاد و مسائل معیشتی مردم را مهمترین مسئله کشور برشمردن و تغییر یافتن جهت گیری‌ها  از اقتصاد رانتی و نفتی به اقتصاد مولّد و مردمی.

امیدواریم در دوره آرامش جامعه، به انتظار مردم در بهبود وضع معیشتی، پاسخ درخوری داده شود.

پی نوشت:
1- 5 مطالبه جدی مردم از دولت ، سایت فرارو، شهريور ۱۳۹۶

منبع: تبیان

برچسب ها:
سلامت اجتماعی, سلامت اقتصادی, فقر, بیکاری, عدالت,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها