صفحه اصلي > شرح خبر 


Share
کدخبر: ١٠٣١٨
تاريخ انتشار: ٠٦:٣٦ - 1396/06/16
چرا باید به ایران سفر کنیم؟
راشل دیوی -که چهره و جهانگردی ماجراجو و نام آشناست و سفرهای بسیاری به گوشه و کنار جهان کرده است: 8 تجربه متفاوتی که در سفر به ایران داشتم؛ تجربه‌هایی خاص که شباهتی به دیگر تجربه‌هایم در سفر به نقاط مختلف دنیا نداشتند
چرا باید به ایران سفر کنیم؟

به گزارش آی سبک، دلایل جالب سفر دیوی به ایران را بخوانید تا متوجه نگاه نکته سنج یک خارجی به کشورمان شوید. او در سفر خود چیزهایی را دیده و اهمیت‌شان را دریافته است که برای ما کاملاً پیش پا افتاده اند.

ایران مطلقاً شبیه آن چیزی نیست که در رسانه‌های مختلف به مردم جهان نشان می‌دهند. با سفر به ایران از این همه تفاوت شگفت زده می‌شوید. من این را می‌دانم، چون با وجود مخالفت‌های گسترده خانواده و دوستانم به تازگی به این کشور سفر کردم و صریح بگویم، یکی از بهترین سفرهای تمام زندگی‌ام را تجربه کردم. قبل از سفر، همه یک سؤال را از من می‌پرسیدند: «چرا اصلاً می‌خواهی به ایران بروی؟» رسانه‌ها تصویر مثبتی از ایران و در کل منطقه خاورمیانه نشان نمی‌دهند. تمام مباحث مربوط به ایران درباره جنگ، تروریسم و محدودیت‌های مختلف است. من همیشه دوست دارم خودم به کشورهای مختلف سفر کنم و واقعیت را با چشم‌های خودم ببینم و تجربه کنم. با سفر به ایران، من متوجه شدم که آنچه از رسانه‌ها درباره این کشور گفته می‌شود، از حقیقت فاصله بسیاری دارد. حالا می‌خواهم بعضی از تجربه‌های جالبم را در این کشور با شما به اشتراک بگذارم.

1. مردم ایران
ایرانی‌ها یکی از دوست داشتنی‌ترین مردمانی هستند که تا حالا دیده‌ام. آنها بسیار صمیمی و میهمان نوازند و بسرعت با شما دوست می‌شوند. قبل از اینکه به این کشور سفر کنم، از توریست‌های زیادی شنیده بودم که ایرانی‌ها با خارجی‌ها مثل دوستان قدیمی خودشان رفتار می‌کنند. جمله‌ای که باورنکردنی بود، اما وقتی خودم با آن مواجه شدم فهمیدم که آنها درست می‌گویند.  ما در خانه چند نفر از آنها ماندیم و از نزدیک شاهد این رفتار بودیم. خیلی از آنها بخوبی انگلیسی صحبت می‌کردند و با ما جوری رفتار می‌کردند که انگار آدم‌های خیلی مهمی هستیم. در این خانه‌ها، آدم اصلاً احساس غریبی نمی‌کرد و معذب نبود. به دلیل ناآشنایی زیاد توریست‌ها با این کشور، همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد و این گفت‌و‌گوها را جذاب می‌کند.

2. میهمانی‌های شبانه
میهمانی‌های شبانه در خارج از خانه و شور و شادی جمعی در بیرون از چاردیواری‌ها خیلی در ایران رواج ندارد و تا جایی که من فهمیدم مجاز نیست. اما داخل خانه‌ها داستان کاملاً فرق می‌کند. نخستین بار که به خانه یکی از آنها دعوت شدیم، پس از سرو میوه و شیرینی و چای و خوردن شام خوشمزه، ناگهان با موسیقی سنتی ایرانی رو به رو شدیم که بسیار دلچسب بود. علاوه بر این، به صدای خیلی از خواننده‌های انگلیسی زبان هم گوش دادیم. برایم جالب بود که آنها تا این حد با خواننده‌های ما آشنایی دارند. این بار هم شگفت زده شدم.

 3. منظره‌ها و مکان‌های دیدنی
«چرا می‌خواهی به این کشور سفر کنی؟» این مهم‌ترین سؤالی بود که قبل از سفرم به ایران از من می‌پرسیدند. در آن زمان، من کنجکاو بودم تا با فرهنگ و غذاهای ایرانی آشنا شوم و دلیلم برای سفر این بود. اما دوست داشتم جاهای دیدنی و البته کمترشناخته شده این کشور را هم ببینم. از مساجد رنگارنگ و زیبا با معماری ایرانی واقعاً شگفت زده شدم.  از شهرهایی دیدن کردم که کنار بیابان بنا شده بودند و به شهرهایی در شمال سفر کردم که غرق سبزی بودند. این همه تفاوت در یک کشور خیلی برایم جالب بود. ایران واقعاً فراتر از انتظار من بود.

4. دادن شکلات یا آبنبات به جای پول خُرد
بعد از چند روز سفر در ایران، با اتفاق جالبی در رابطه با پول خُرد رو به رو می‌شوید. در مغازه‌ها یا دکه‌های روزنامه فروشی معمولاً به اندازه کافی پول خُرد وجود ندارد. وقتی شما خرید می‌کنید و آنها به اندازه کافی پول خُرد ندارند تا به شما بدهند، معمولاً به جای آن یک شکلات یا آبنبات کوچولو می‌دهند. رفتار خیلی جالبی بود و واکنش من هم جالب بود. خیلی تعجب کرده بودم. بارها اتفاق افتاد که من برای خرید آب‌معدنی به قیمت 900 تومان، یک اسکناس 1000 تومانی به مغازه دار می‌دادم و او در عوض 100 تومان باقیمانده آن، به من آبنبات یا شکلات می‌داد. این خوراکی‌های کوچولوی خوشمزه به وقت خودش به کمکم می‌آمدند.

5. غذاهای ایرانی
«غذای ایرانی چیست؟» من شنیده بودم که بخش عمده غذای ایرانی‌ها را برنج و انواع کباب‌ها تشکیل می‌دهد، اما باور کنید که تنوع غذایی این کشور بی‌نهایت زیاد است. از دیدن این همه غذاهای متفاوت واقعاً شوکه شدم. بیشتر مواد غذایی که در غذاهای ایرانی مصرف می‌شود، عبارتند از: برنج، گوشت قرمز، پیاز، سیر، انواع سبزیجات، انواع مغزها و گیاهان معطر. بیشترین ادویه‌ای هم که در این غذاها استفاده می‌شود زعفران و دارچین است. عطر و طعم آنها فوق‌العاده است. خوردن آنها را فراموش نکنید.

6. روستاهای ایران
برای دیدن روستاهای ایرانی شما انتخاب‌های متنوعی دارید. مسیر رسیدن به این روستاها فوق‌العاده بود و برخی از این روستاها نیز واقعاً    شگفت انگیز بودند. ما از روستای پلکانی ماسوله دیدن کردیم که در نزدیکی دریای خزر قرار دارد. ما چند شب را در این روستا گذراندیم و از غذاها، فرهنگ، آداب و رسوم و طبیعت آن لذت بردیم. یکی از بهترین تجربه هایم بود.

7. نان ها
چیزی که در ایران نظر مرا جلب کرد، پخت نان‌های خوش عطر و خوش طعم در سفره‌ها بود. ایرانی‌ها عادت دارند که در سفره‌های غذای‌شان حتماً نان باشد. در این کشور، نان یک جورایی مقدس است و بسیار به آن احترام می‌گذارند. در جای جای شهرها نانوایی دیده می‌شود که به اقسام مختلفی نان می‌پزند و در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند. طعم نان‌های تافتون، بربری، لواش، سنگک و نان‌های محلی ایرانی خیلی دلچسب است. از این گذشته با غذاهایی ایرانی هم همخوانی دارند و غذاها را دو چندان دلچسب می‌کنند.

8. رنگ‌ها
مقوله «رنگ ها» در ایران خود مقوله متفاوتی است. رنگ‌هایی زنده و خاص. رنگ بیابان‌ها از بژ تا قرمز تیره تغییر می‌کند. در مناطق کویری ایران آسمان بیشتر اوقات روز به طرزی  باورنکردنی آبی است. عکاسی از مساجد زیبای ایرانی در زیر این آسمان آبی بسیار هوس برانگیز بود. وقتی از بالکن مسجد امام اصفهان به آسمان نگاه کردم، لذتی بکر و غریب را تجربه کردم. در چنین فضایی آدم دوست داشت روزش را با چای و باقلوا به پایان برساند.

منبع: روزنامه ایران به نقل از http://www.veryhungrynomads.com

برچسب ها:
تفریح, سفر, مسافرت, توریسم, گردشگری,
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پربيننده ترين ها